Амарилис (Amaryllis/Hippeastrum)

Публикувай отговор
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Амарилис (Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от ravik »

Нова тема, тъй като старата стана доста голяма. :)
Старата тема е тук: http://hobbykafe.com/forum/viewtopic.php?f=28&t=198" onclick="window.open(this.href);return false;
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Амарилис (Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от Dewina »

Моите първи амарилиси! :liubov:
"Dancing Queen" всеки ден си го гледам - расте много бързо :o
Днес колегите ми подариха 2 Сорта / "Мinerva" и двоен бял - в красиви кутии за подарък.

Изображение

Изображение

Изображение
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Амарилис (Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от libra »

Моите амарилиси са с много малки луковици,как да ги набухна? Нямат и помен от грамаданските луковици,когато съм ги купувала.
Сега ги пресаждах,уж докато дремят,трябва ли да ги полея малко?
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 458 пъти
Получил благодарност: 866 пъти

Re: Амарилис (Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от greeneyed »

Ако са почивали 2 месеца без вода и искаш да ги форсираш, трябва да ги полееш съвсем малко с топла вода и да ги сложиш на много топло място, демек да ги излъжеш, че е дошла пролетта.
Ако искаш да си спазваш сезоните, да продължават тогава да стоят на сухо и хладно място, те си знаят кога да тръгнат- напролет. Относно големината на луковицата- след като прецъфтят е хубаво да се торят с комбиниран тор и листата не се режат, докато изсъхнат. :daaa:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
firefly
Дълго кафе
Мнения: 127
Регистриран на: Апр 11, '17, 15:37
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Амарилис (Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от firefly »

Ето го и моят първи амарилис, уж е за Елвас купуван, но май не е той? Иначе е много красив, сутринта му правих фотосесия :liubov2:

Изображение

Изображение

Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Амарилис (Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от libra »

Много добри снимки.
Грийни,мерси!
Kaira
Чист кофеин
Мнения: 5041
Регистриран на: Авг 26, '15, 14:39
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Амарилис (Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от Kaira »

Днес ме зарадва и моя красавец Hot Pink :dovolen: :liubov:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Амарилис (Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от Dewina »

"Dancing Queen" - Радост около Коледа :dovolen:

Един любител на amaryllis разказва в youtube, че започва да събужда от средата на ноември по една луковица всяка трета седмица - така до април имал цъфнал амарилис на перваза на прозореца.

Изображение
Изображение[/url]
image uploader
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Амарилис (Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от Мария Николова »

Рових назад заключената тема и ето това ще бъде много полезно. :daaa:


Амарилисите произхождат от тропическите гори на Южна Америка и имат ботаническо име Hippeastrum. Рода Amaryllis има един единствен вид Amaryllis belladonna. Той е есенно цъфтящ, с родина Южна Африка . Големите цветове и лекотата , с която те могат да бъдат доведени до цъфтеж ги прави популярни и търсени в световен мащаб. Съществуват много красиви сортове, с различни нюанси на червено, бяло, розово, жълто и оранжево. Има и много шарени и многоцветни хибриди.
Подготовка за засаждане
Корените на новозакупената луковица трябва да бъдат поставени в хладка вода за няколко часа. Самата луковица не трябва да се мокри. Аз лично това не го правя, а направо засаждам, като напудрям корените и половината луковица с някакъв прахообразен фунгицид. Ако не искате да я садите веднага, за да може да цъфне по-късно, я съхранявайте на хладно при температура около 10°С.
Засаждане
Време за засаждане: от октомври до края на април. Садят се в не много широки саксии, достатъчно е да има 2 пръста между луковицата и ръба на саксията, но е желателно да са по-дълбоки. Аз поради липса на място(и наличие на много луковици) ги садя по 3 в една голяма саксия, така че почти се опират една в друга. Не се заравят целите, 1/3 от луковицата трябва да остане от горе. Лятото развиват голяма коренова система, която расте от долу на луковицата, затова саксията трябва да е дълбока. Задължителни са няколко широки отвори за отводняване и добър дренаж(аз слагам керамзид). На много места пише че почвата трябва да е лека, но аз съм привърженик на по-тежката, т.е. слагам много пясък и малко перлит.
Разположение и поливане
Растенията се слагат на топло място с пряка светлина, тъй като топлинната енергия е необходима за развитието на луковицата. Идеалната температура е около 20°С. След засаждането не се полива. Започва се внимателно, с малко вода едва когато изкара листа. Да се полива не повече от веднъж седмично, за предпочитане отдолу в паничката. Никога не поливам отгоре, за да не се мокри луковицата и да не се получи загниване. Луковицата си развива корени, за да достигне влагата. Преполиването в началото на растежа е основната причина за провал. При мен докато цъфтят и не пуснат ли поне една педя листа, почти не им се отпуска вода. Цъфтежа не зависи от водата, цветоноса е заложен в луковицата още от лятото и се изхранва изцяло от нея. Затова като прецъфтят луковиците се стопяват наполовина.
Цъфтеж
От всички луковици амарилисите най-лесно цъфтят. Това може да се постигне вътре или вън и в течение на продължителен период от време, от декември до края на юни. Луковицата ще цъфне в рамките на 7-10 седмици като общо правило (зависи от условията). През зимата периода ще бъде по-дълъг, отколкото през пролетта. За да се постигне постоянен цъфтеж, засаждайте на интервали от 2 седмици. При стари не сега закупени луковици, това си е вече въпрос на късмет, всяка си се буди когато реши.След като цъфне е добре да е на по-хладно(18°С) и без пряко слънце, това ще удължи живота на цветовете. Могат да цъфтят едновременно или последователно с 2-3 и повече цветоноса.
След прецъфтяване
Саксията може да стои на прозорец, тераса или на земята. Гарантирайте оттичане на водата и не я оставяйте да подгизва, за да не изгние луковицата. Лятото амарилисите могат да се насадят и директно в градината. Най-добре им е когато са навън на въздух и слънце. Издържат на жега, колкото повече слънце, толкова по-добре им е. Като добавим и редовното торене всяка седмица, то е почти сигурно, че на следващата година ще ви радват пак с цветове. Тори се на всяко поливане с тор с повече калий.
След като са се вкоренили добре, имат големи листа и времето е топло, се поливат по-обилно и редовно. Така продължавате до есента, или най-малко 5-6 месеца, което позволява на листата и луковицата да се развият и наедреят отново. Аз поливам до началото на ноември (ако е топло разбира се) и после никаква вода докато не изкарат цветоноси. Листата могат да пожълтеят и паднат. Изчистете мъртвите листа в горната част на луковицата. Нека всички живи листа останат. Съхранявайте луковицата в саксията. Ако тя е била извадена от саксията, за да бъде насадена на открито, отново я насадете в саксията. В този момент луковицата има голяма коренова система за разлика от новозакупената луковица. Третото важно условие, за да цъфтят пак, е да изпаднат в покой. След спиране на поливането те постепенно заспиват, дори и да си имат еднометрови листа (губят ги само ако са на по-хладно). Поставете амарилисите на хладно (10°С), слабо осветено място за минимум 6 седмици. Моят личен опит опровергава това твърдение. Оказа се, че не им е нужно нито хладно, нито тъмно, за да са в покой, а само да се спре поливането. Всичките ми амарилиси вече трета зима ще зимуват на топло( 22-25°С ) и това въобще не им попречи да цъфнат всичките, че някои лятото и за втори път. Трите условия за цъфтеж са: слънце, торене и да не се поливат около 2 месеца.
Спокойно издържат температури до 0°С, но НЕ трябва да измръзват!
Внимание: Да не се съхраняват в хладилник, който съдържа ябълки , това ще стерилизира луковиците. Съхранявайте растенията при стайна температура. Не забравяйте, че благодарение на своя тропически произход, не се нуждаят от охлаждане.

http://www.pacificbulbsociety.org/pbswi ... SpeciesTwo" onclick="window.open(this.href);return false;

Вижте надолу, моля ви се! Оказва се че нашият Hippeastrum reticulatum има два варианта. Първият в ляво е Hippeastrum reticulatum VAR. reticulatum. А подаръкът ми от dal от поръчката/2010 г., Hippeastrum reticulatum var. Dalium Plevenitis, е всъщност Hippeastrum reticulatum var. striatifolium. По-красивия! С много листаци, вариегатни! :daaa: :slove: :ieeee:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Амарилис (Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от Мария Николова »

https://forum.hobbykafe.com/viewtopic.p ... start=1110" onclick="window.open(this.href);return false;
Ето тук се вижда снимка на част от получената поръчка на dal и двете лучета, които е поръчала за мен. (Двете лучета извадени от найлоновата торбичка, с 1-2 червеникави петна.)
Боже, това не може да се забрави! Вале! :sbear: :sbear: :sbear:
И първата фотосесия след почти една година! :ssvirka: :slove: :ieeee: :ieeee: Тогава през лятото ги отглеждах на източен прозорец. Вън.
Сега ще следим развитието на разпратените луци и лученца.
Едно от разсадените ми 2 бебета покара ново листо. Почвата в двете саксии е все още влажна, въпреки климатика.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”