Лилиум

Публикувай отговор
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Лилиум

Мнение от ravik »

Нова тема, тъй като старата стана доста голяма. :)
Старата тема е тук: http://hobbykafe.com/forum/viewtopic.ph ... start=1680" onclick="window.open(this.href);return false;
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Лилиум

Мнение от maleas »

Здравейте,
Имам питане към любителите на мартагони. Каква е разликата между мартагони и тигрови лилиуми и туркиш кап лилиуми? И второ питане - ако сложа мартагони в краката на розов храст дали ще се чувстват добре? Търся ефект - розов храст с цветове на лилиуми.
Поздрави
bell

Re: Лилиум

Мнение от bell »

Малеас, по първото питане ще се намерят хора да ти отговороят.
За втората част мога да кажа, че лилиумите ми успешно си живеят с розите, по неволя и нямат избор. Садени са все около или в близост с рози, защото слънчевите ми лехи са ми пълни с тях. Уж, внимавам, като слагам тор да не е и към лилиумите, въпреки че не може и те да не поемат от нея и засега си цъфтят и развиват. И все пак не бих търсила целенасочен ефект, като композиция лилиум- роза. Още повече с мартагоните, които са толкова ефирни, нежни, издължени. За мен биха се изгубили в компанията на набиващата се роза. В копмания на зеленото, треви, храсти или други ефирни цъфтящи растения биха ги откроили.
Ми, розата си е нахално цвете, винаги първо се набива от цял кът с цветя :angelche: Мартагоните си заслужават да са акцент, а не допълнение.

Изображение
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Лилиум

Мнение от maleas »

Благодаря Бел, а колко луковици в групичка, за да има уау ефект, и бързо ли се размножават?
bell

Re: Лилиум

Мнение от bell »

Аз мъча една луковица от две години, като това лято котаците я изпочупиха преди да цъфне. Със сигурност ще седи по-красиво, ако са 4-5 в група. За размножаването нямам представа, но май не са като азиатските, които при мен се множат най-бързо.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Лилиум

Мнение от renimoss »

На първия върпос: Lilium martagon и Lilium tigrinum са два различни вида (не сорта) лилии. Мартагонът е по-нисък, с по-дребни цветове и предимно в розово-лилавеещата гама, има и бели. Тигровата лилия (всъщност е комплекс от видове, но да не изпадаме в ботаническа логорея) е с по-едри цветове, по-висок, сортовете са предимно в жълто-оранжевата гама (до тъмно керемидено червено), с доста по-дълги и извити тичинкови дръжки, понякога образува малки луковички в пазвите на листата. Мисля, че и двата вида принадлежат към групата лилии turkish cap, т.е. цветовете наподобяват чалма.
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Лилиум

Мнение от maleas »

Благодаря renimoss, а вярно ли е, че имат неприятна миризма? Взех си спонтанно от евробулб мартагон и арабската нощ и сега се чудя дали наистина съм впечатлена от тях и това е мое цвете, или не съвсем.
mama_li

Re: Лилиум

Мнение от mama_li »

maleas написа:Здравейте,
Имам питане към любителите на мартагони. Каква е разликата между мартагони и тигрови лилиуми и туркиш кап лилиуми? И второ питане - ако сложа мартагони в краката на розов храст дали ще се чувстват добре? Търся ефект - розов храст с цветове на лилиуми.
Поздрави
Този ефект при мен го правя с азиатците и ОТ хибридите. Става така, че след прецъфтяването на розите, отварят лилиумите и така има непрекъснато цвят.
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Лилиум

Мнение от maleas »

mama_li написа:
maleas написа:Здравейте,
Имам питане към любителите на мартагони. Каква е разликата между мартагони и тигрови лилиуми и туркиш кап лилиуми? И второ питане - ако сложа мартагони в краката на розов храст дали ще се чувстват добре? Търся ефект - розов храст с цветове на лилиуми.
Поздрави
Този ефект при мен го правя с азиатците и ОТ хибридите. Става така, че след прецъфтяването на розите, отварят лилиумите и така има непрекъснато цвят.
е баш това исках да чуя :ieeemyzh: :ieeemyzh: :ieeemyzh: , но гледам, че мартагоните са с по-крехки стебла и по-рехави откъм пъпки и цвят, и се чудех дали и при тях ще стои добре комбинацията
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Лилиум

Мнение от renimoss »

maleas написа:Благодаря renimoss, а вярно ли е, че имат неприятна миризма? Взех си спонтанно от евробулб мартагон и арабската нощ и сега се чудя дали наистина съм впечатлена от тях и това е мое цвете, или не съвсем.
Не съм забелязала при мартагоните неприятна миризма. Според мен те имат по—деликатна красота, не като при азиатците, които са пищни, но малко грубовати като текстура в градината. Аз бих ги комбинирала с нецъфтящи в момента храсти/иглолистни и нещо нисичко ситно в краката. С рози не ми се връзват.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”