Лилиум

Публикувай отговор
Аватар
marillia
Баш кафе майстор
Мнения: 2685
Регистриран на: Юни 14, '16, 20:35
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 104 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Лилиум

Мнение от marillia »

tsvetinka написа: Авг 26, '18, 22:56
marillia написа: Авг 26, '18, 21:06 А жълтият кой е?
Жълтият е Baruta, беше пръв сред равни :liubov:
Ооо, да, ама разбира се! :dovolen:
Аз също го имам, цъфтя за първи път и при мен - много си го харесах! :liubov2:
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2848
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1086 пъти
Получил благодарност: 1183 пъти

Re: Лилиум

Мнение от Клеър »

Здравейте момичета , на две лилиумчета в дъното на листенцата има мъници - много. Някои от тях си имат и мини листенца. Как да процедирам с мъниците? Колко да ги чакам да порастнат? Има ли смисъл да ги засаждам?
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5507
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1486 пъти
Получил благодарност: 1446 пъти

Re: Лилиум

Мнение от Тутти »

И аз искам да питам същото като Клеър. Имам три малки лилиумчета - бебета на едно стъбло. Благодаря ви.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5507
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1486 пъти
Получил благодарност: 1446 пъти

Re: Лилиум

Мнение от Тутти »

Тутти написа: Сеп 16, '18, 21:26 И аз искам да питам същото като Клеър. Имам три малки лилиумчета - бебета на едно стъбло. Благодаря ви.
Я виж! През 2010 Debi пише:
Малките луковички, които се образуват по стеблото, есента може да не се събират една по една, а да се отреже стеблото под и над луковичките, да се получи около 10 см пръчица и така с тези пръчици да се насадят в едно редче, като лук. По този начин няма да се търсят после къде са тези бебенца луковички, а пръчиците ще са ориентир и ще може да се пазят :nod:
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2848
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1086 пъти
Получил благодарност: 1183 пъти

Re: Лилиум

Мнение от Клеър »

Тутти благодаря ти , но аз вече ги наслагах в едно сандъче около 15 тина бебчовци. На стъблата останаха по още няколко така че ще опитам и този начин та да видим ще се получи ли нещо и кой метод е по успешен. Сега обаче се питам дали да не изчакам октомври и така да ги засадя в градината или пък сега? Стеблата са все още твърде зелени , пък и самите ми лилиумчета са в саксии и тях трябва да местя в градината и сега напълно се оплетох.
Изображение

Изображение

Дали не трябва още да порастнат?
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Лилиум

Мнение от maleas »

Преди около десетина дни имах малко свободно време та взех и се порових малко из лилиумите. Ще ви покажа снимки от един Карбонеро, който по спешност пролетта беше саден в туба от мин.вода.
Като първо цъфтя си перфектно, сега установих, че луковицата си е все така голяма и хубава. Имаше две коренови системи, едната на повърхността, а другата на дупето на луковицата.
Образувани са на две места нови луковици. Едните бяха бебчета луковици в земята, не успях с една ръка много да фокусирам, но съм сигурна че ще схванете, и от тях имаше изкарано единично листо над земята. А другите са на повърхността, до стъблото.
Бебетата ги отделих и заедно с други бебета метнах в една саксия, ако искат да растат. А когато засаждах, тези от повърхността ги затрупах. На една друга луковица с въртеливо движение отстраних стеблото и горната коренова система с повърхностните луковици и ги засадих отделно, в майчината луковица по средата остана като дупка. Това вече не съм снимала, защото свободното ми време завърши, напролет ще разбера кой от двата метода е по-правилен.
Дано по някакъв начин да съм ви била полезна с тази информация.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 819 пъти
Получил благодарност: 1742 пъти

Re: Лилиум

Мнение от Мария Николова »

Албенче, браво, много точни са наблюденията ти!
В първото мнение в тази тема е линка към старата тема. В нея... май към стр. 5, или 6 бях писала и този белег, по който се класифицират сортовете лилиуми. Едни образуват бебета само в коренната система под луковицата-майка, базално.
Точно групата, към която спада и Карбонеро, е с две коренови системи - базална и повърхностна. Бебета луковички се образуват И под луковицата майка, И около началото на стеблото-цветонос. А единично листо може да изкара луковичка, независимо дали се намира долу, или горе. :mrgreen:
Ха, ето тук е по този въпрос. И съм писала за различната дълбочина на засаждане на двете групи. :daaa:
viewtopic.php?f=28&t=447&start=75
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
roza
Кана кафе
Мнения: 604
Регистриран на: Юни 9, '14, 23:47
Местоположение: Бургас

Re: Лилиум

Мнение от roza »

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Това са моите лилиуми от миналата поръчка на малеас, които все пак оцеляха от гадинките в двора
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Лилиум

Мнение от Havga »

Поръчах си и аз луковици на лилиуми от сегашната поръчка на малеас. Дали има шанс да цъфнат още това лято?
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
dancheto
Кафе машина
Мнения: 4878
Регистриран на: Фев 24, '11, 08:48
Местоположение: хасково
Дал благодарност: 10 пъти
Получил благодарност: 8 пъти

Re: Лилиум

Мнение от dancheto »

Да пробвам една снимка от миналото лято :)
Изображение
Харесва ми, вече мога направо от телефона!!!
Независим дистрибутор на АкваСорс
http://superhrani.myaquasource.net
http://superhrani.myaquasource.net/opportunity
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”