Лилиум

Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31649
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 977 пъти
Получил благодарност: 2228 пъти

Re: Лилиум

Мнение от Мария Николова »

Обаче, Regale е абсолютния №1 Точка. :daaa:
Re: Лилиум
Мнение от Мария Николова » чет фев 11, 2010 8:39 pm

САГА за ЛИЛИУМА с продължения

първо продължение

Известните повече от 100 вида диворастящи лилиуми се срещат в природата в страните от Северното полукълбо с умерен и субтропичен климат – Европа, Азия и Северна Америка.
До ХІХ век в Европа се внасяли множество диворастящи екзотични цветя от цял свят. Включително и диворастящи лилиуми. Пристигали основно от Далечния Изток, Китай и Япония. Техните цветове започнали да не се харесват на специалистите. И в началото на ХХ в. започнало създаването на нови видове с по-големи и по-разнообразни цветове. По това време, през 1903 г., в Китайски Тибет бил открит уникален диворастящ лилиум. Между всички диваци той бил огромен - 150 см. висок. Цветът му бил нещо невиждано до тогава. Дълъг към 15 см. Снежно бял с жълто гърло, отвън с леко розов оттенък. Тесния като тръба цвят се разширявал накрая и около него ухаело на нещо непознато и в същото време много познато. Смесица от всички аромати, които се разнасяли край пекарната на главния кралски сладкар. А луковицата му била невъобразима – грамадна, почти кръгла и лилава на цвят. Когато през следващата 1904 г. тибетският лилиум цъфнал за пръв път, всички специалисти единодушно му дали името Lililum Regalе. Това е мамината “Царска лилия”. Вече 96 години Lililum Regalе е единствения диворастящ вид, който е разпространен в цял свят.
За това време са създадени, казват, около 5000 сорта, групирани в 7 класификационни групи. У нас, до края на ХХ век, само на тесен кръг цветари са били известни хибридните лилиуми.

Истинска революция в селекционерството било създаването за пръв път на междугрупов хибрид – нещо като рожба от смесен брак. Тази рожба се появила в Америка през 1952 г. по времето на ежедневния, битов расизъм. От родителските хибриди - от групата “тръбести” Trupets и от групата “ориенталски” Oriental - разцъфтяла “Черната красота” Black Beauty!!!
Новите междугрупови хибриди образували нова, VІІІ класификационна група "ОТ".

следва продължение
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31649
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 977 пъти
Получил благодарност: 2228 пъти

Re: Лилиум

Мнение от Мария Николова »

Лилита от днешната фотосесия. :dovolen:

Изображение

Изображение

И сега колекцията - подарък от Димето :sbear: и Албенчето. :sbear:

Изображение

- Лили, как преживя бурята, градушката и потопа, мила? Още не мога да повярвам, че доживях слънце да ме огрее...
- Такъв ужас, Лили!!! Лед колкото лешник ме нарани и преби, вода ме дави и бурята едва не ме измъкна с луковицата. Такъв ужас, Лили!!!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Цялата банда прекрасни лилита. :ssvirka: :slove: :sheart:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Лилиум

Мнение от Skio »

Мария Николова написа: Юни 17, '18, 12:55





Изображение


Ти поне, която си гуру, някое име защо не ни подхвърляш? :hmmm: Това Ромина ли е?
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Лилиум

Мнение от Skio »

Polin написа: Юни 16, '18, 22:30

Изображение

Полин, познаваш ли името на този?

За тази година имах в програма да се опитам да идентифицирам един лилиум, който харесвам и заради цвят, и заради аромат.
Купен уж за Dot com. Налага се да ползвам стара снимка, защото тази година е доста очукан, но е цъфнал точно в момента и мога да тичам да гледам подробности за справка. Групата е sidefacing, въпреки че е на лошо място, надхвърля 110-120 см. Миналата година имаха по над 20 цвята(дребнички, но плътни) и данданията продължи седмици и седмици.
Цветът му е прасковен, много нежен и забелязващ се от големи разстояния,не жълт като на снимката.
На някого говори ли нещо?
Ако бих узнала кой е, ще добия представа за потенциалната височина на сорта и бих бачкала като роб, за да ги подредя на свястно място, че са и три.


Изображение
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31649
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 977 пъти
Получил благодарност: 2228 пъти

Re: Лилиум

Мнение от Мария Николова »

Да, № 8 е Robina.
Сега ще ти изсипя имената на цялата банда. На 2-3 съм пропуснала да запиша имената и са останали само с описанието. Край всеки има забит етекет с № и име. С перманентен маркер. Но май е "безперманентен" :twisted: - нищо не се чете.
ХН си е сигурна работа. :daaa:
1. Азиатец. Крем с червено око и жълто гърло. Tango. (Първият от бандата, който цъфна, макар и анонимен. :mrgreen: )
2. ОТ 110 см., бял, кичест.
3. Manisa
4. Nimph
5.Ориенталец. 110 см. Подобен, но розовата "звезда" е с "размити" линии.
6. Corvara
7. Sucinto
....
9. Zelmira
10.Baruta
11. Borretto ?
12. Zelmira
13.Carbonero

Забавлявай се, Ани. :daaa: :lol: :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Polin
Кафе машина
Мнения: 4435
Регистриран на: Ное 15, '15, 20:55
Местоположение: гр.Летница,обл.Ловеч
Дал благодарност: 2063 пъти
Получил благодарност: 959 пъти

Re: Лилиум

Мнение от Polin »

Skio написа: Юни 17, '18, 13:33
Polin написа: Юни 16, '18, 22:30

Изображение

Полин, познаваш ли името на този?




Skio, мисля, че беше TIGER BABIES , купуван преди 2 години, но не мога да намеря бележката. Миналото лято
не ми цъфтя :hmmm: и понеже съм забравила къде точно съм го сложила, си помислих че се е споминал.Е, сега вече си показа " очичките". Много му се радвам, защото имах от по-тъмния му вариант, но от раздаване сега пък загубих цъфтящите луковици.
Дано съм ти била полезна :tzvetentze:
:daaa:
Златка Трънова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1606
Регистриран на: Сеп 20, '16, 22:56
Местоположение: Стара Загора

Re: Лилиум

Мнение от Златка Трънова »

Nymph
Изображение
Zelmira
Изображение
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2526
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 967 пъти
Получил благодарност: 1366 пъти

Re: Лилиум

Мнение от gevkati »

ах, тази Зелмира...
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31649
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 977 пъти
Получил благодарност: 2228 пъти

Re: Лилиум

Мнение от Мария Николова »

Изображение

Zelmira. Точно след тази снимка фотото светна червено за батерията. :ufff: Вече зная, че зареждането й трае 1 час и 51 мин. :daaa: Но днес се вързах да изчакам . :twisted:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Златка Трънова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1606
Регистриран на: Сеп 20, '16, 22:56
Местоположение: Стара Загора

Re: Лилиум

Мнение от Златка Трънова »

Още от последната поръчка на maleas
Carbonero
Изображение
Strowberry and cream
Изображение
White Triumphator
Изображение
Baruta
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”