Ирис

Заключено
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Ирис

Мнение от libra »

Да,коренището е ризом.Не трябва да е заровено,а да е отгоре или малко заровено.И ако може да е обърнато на юг,да му се пече гръбчето. :nod:
По принцип ,при засаждането корените служат за закрепване.Твоето ирисче,доколкото разбирам е позасъхнало и корените не могат да изпълняват тази роля,за това го позиционирай с клечки и ризома го позарови малко,за се закрепи някак.
Моите ириси в момента са в плачевен вид-подгизнали са във вода от топенето на снега,Амур се е разходил върху тях,етитетите са се поразлетели ,ризомите са изкочили върфу калта ,а сляпото куче е минало по периферията /където са били новите ми драгоценни луковички от други китки/.
hosta127
Кафевар/ка/
Мнения: 797
Регистриран на: Мар 31, '17, 21:50

Re: Ирис

Мнение от hosta127 »

libra :gush: утре ще го оправя , благодаря .
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1728 пъти

Re: Ирис

Мнение от Мария Николова »

Либре, натисни повдигнатия ризом и натрупай отстрани и отзад малко по-суха пръст и също я натисни. Това редовно го правя на нови, млади ириси. ;)
Запиши си на ХН тези етикети, които още си стоят на мястото и ги закрепи по-сериозно. Събери пръснатите етикети и като цъфнат, по снимките и с помощта на Влади ще ги забучиш на мястото им. :mrgreen:
Само за гадта :twisted: не мога нищо да ти ръсна - нямам опит. Само съчувствам. :gush:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Ирис

Мнение от libra »

Meрко,ризомите ги натискам след всеки сняг и лед.
Етикетите ги забождам отново,само дето сега е замръзнало след първия сантиметър,та малко трудно става.
С разпознаването напролет следово куче ще трябва да вземам.
Сортовете съм ги записала на ХН,чак и нов тефтер си купих днес.
За добичето,дето рие-днес дойдоха от съответна фирма 3 развеселени мацки и два часа бодоха английски отрови,та дано размисли и отиде някъде другаде.Макар,че като знам колко луковици има при мен,а зад оградата -магарешки бодили,не знам дали ще се разкара.Но поне ще поддържа напрежението.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1728 пъти

Re: Ирис

Мнение от Мария Николова »

Спечели 1-2 месеца време, веднага! :tzvetentze:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1728 пъти

Re: Ирис

Мнение от Мария Николова »

libra написа:Meрко,ризомите ги натискам след всеки сняг и лед.
Етикетите ги забождам отново,само дето сега е замръзнало след първия сантиметър,та малко трудно става.
С разпознаването напролет следово куче ще трябва да вземам.
Сортовете съм ги записала на ХН,чак и нов тефтер си купих днес.
За добичето,дето рие-днес дойдоха от съответна фирма 3 развеселени мацки и два часа бодоха английски отрови,та дано размисли и отиде някъде другаде.Макар,че като знам колко луковици има при мен,а зад оградата -магарешки бодили,не знам дали ще се разкара.Но поне ще поддържа напрежението.
Хахахахахаха! :srofl: :srofl: :srofl: :srofl: :srofl: :srofl: Либре, сади на гадта лук сред магарешките тръни - да се забавлява там! :hihihi: :hihihi: :hihihi: :hihihi:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
лалесъм

Re: Ирис

Мнение от лалесъм »

Вчера и аз си инспектирах ирисите, поне тези, които не са под снега :mrgreen:
Подземни набези нямаха, но един от новозасадените се беше килнал, незнайно защо - освен да го позасипя и уплътня с рохка почва, сложих и един камък, където са корените :daaa:
Направила съм основна грешка - най-зле от новите ириси са засадените на наклон, уж да им осигуря оттичане на водата :snif: Не знам защо съм си мислила досега, покрай прочетеното и многото ириси в предблоковите градинки, че ирисите не обичат вода. Хем градината ми показваше точно обратното :snif: За такива заблудени като мен да подчертая - ирисите обичат много вода, която добре да се отцежда в почвата, въпреки че издържат и много на суша
От вчерашния оглед и друг проблем - на един от ирисите ризома майка е наполовината сбръчкан, но твърд, а в нормалния му край са се развили бебета. Да пипам ли да изрязвам сбръчканото или по-скоро да оставя нещата така? Обикновените ириси с подобен проблем съм ги оставяла и са се развивали и двата сценария, но сега не ми се рискува :hmmm:
лалесъм

Re: Ирис

Мнение от лалесъм »

libra написа:........ ,а сляпото куче е минало по периферията /където са били новите ми драгоценни луковички от други китки/.
Е защо луковици при ирисите - направо "Ела, вълчо, изяж ме" :angel2:
libra написа:С разпознаването напролет следово куче ще трябва да вземам.
Тц, ще трябва повече снимки да правиш и да качваш повече във форума :ieeee: , да ти ги разпознава Влади :liubov2:
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Ирис

Мнение от libra »

Лаленце ,има една малка подробност-на първата година не цъфтят всички новодошли/местени и загадката остава на 3/4 неразкрита.И тази година няма да видим ирисови полянки,а ще тръчкаме след Влади и Мери.Ама,ще ги мотивирам -къде со кротце,къде-со благце ,а кютекът не знам какъв да бъде.За сега ще съм им благодарна ,ако не изгният. :stiskam:
А луковиците са при ирисите за уплътняване на цветния килим.Точно както уплътнявах розите,когато бяха по 3 клечки по 40 см-а сега-зор.
Между другото,сляпото куче или каквото е там,не яде ирисите ,само си прави тунелчета под тях и ги надига.Добре ,че са държеливи.Също ,много обича новозасадени драгоценни разсади-домати,марули/е,те не са много ценни/,кампанулки от Белгия,делфиниуми.То ги дърпа на долу-аз на горе.
Аватар
vladislava78
Баш кафе майстор
Мнения: 2762
Регистриран на: Май 17, '10, 16:49
Местоположение: Обнова
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 27 пъти

Re: Ирис

Мнение от vladislava78 »

Мария Николова написа: Изображение

Неистово синият 2010

Изображение
Мери :hmmm: имаш си After Dark
Изображение
http://wiki.irises.org/TbAthruE/TbAfterDark" onclick="window.open(this.href);return false;
Заключено

Обратно към “Лук и други луковици”