Ирис

Заключено
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Ирис

Мнение от Skio »

Мария Николова написа: Май 23, '18, 13:06
Знам, че ще измислиш, дълбай, но не в същата, а започни друга дупка. :mrgreen:
Какви дупки, Мер? Ето това е деформация от неправилно подбиране на приятелства -- на онези с розите е цялата вина :lol:
Моето е проектиране на една велика родолюбска идея далеч в бъдещето... ако не и още по-далеч. Виждам наистина красота в идеята за регистриран ирис Muroff's lovely chic ;) и имам нужда от ортаци подстрекатели, да ми помогнат да вдъхнем на Муроф самочувствие и оптимизъм за следващите 30 години от селекционерската му кариера!

Аз поразрових, както обещано.
Ето, поканвам ви да погледнете тези исторически ириси, да сравните и да отсъдите сами дали ирисът от семка, който виждаме цъфнал за първи път в живота си по земите на Муроф, заслужава да му се даде шанс.

1906 MA MIE
https://www.iris-cayeux.com/it/grandi-i ... -all-onore
...............
1929 FRIVOLITE
https://www.iris-cayeux.com/it/grandi-i ... sa-sostenu
...............
1931 MARQUITA
https://www.iris-cayeux.com/it/grandi-i ... ta-ragione
...............
1935 SHAH JEHAN
https://www.iris-cayeux.com/it/grandi-i ... -larghezza
..............
1936 PAILLASSE
https://www.iris-cayeux.com/it/grandi-i ... bordure-br
..............
1947 ESCLARMONDE
https://www.iris-cayeux.com/it/grandi-i ... sere-jaune

Отсъдете сами!

А ето също така ирисът от 1884, който ме беше поразил с простотата си и с факта, че хора са се погрижили той да просъществува през годините. И че думата "бабешко" , която адски мразя, започвам направо да я ненавиждам. За съжаление другият сорт от 1886, идентичен, но с други цветове, го няма в момента в каталога. Значи са го разпродали.

GRACCHUS
https://www.iris-cayeux.com/it/grandi-i ... eme-secolo
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3113
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 424 пъти

Re: Ирис

Мнение от Murof »

viewtopic.php?f=16&t=8590&p=820882#p820882
Направих нова тема! :nod:
Нито една градина не е идеална.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Ирис

Мнение от Мария Николова »

Влади, прекрасният и съвсем млад Coffe Trader цъфти от 12.V. и сега отрязах цветоноса с последната му пъпка, която утре - 24.V. - ще цъфне.
Отрязах с последния цвят и Pretty Swish. И Синият бегач с резерв още 3 пъпки. :dovolen:
Натопих последния букет ириси за 2018. Живот и здраве, догодина пак. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3113
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 424 пъти

Re: Ирис

Мнение от Murof »

Skio написа: Май 23, '18, 10:22
Също вярвам, че не трябва да унищожаваш семеначета, та дори и да цъфтят прозаично. Все пак са хибриди, които ги няма другаде на планетата -- има толкова хора, които просто притежават обширно място, ако биха ги пожелали, защо да не им се даде шанс да живеят под слънцето? Аз самата дори съм кандидат, дори имам карта в ръкава за почтена трампа, защото ми се появи отново семенак холандика, който обаче е регресия към ботаническия испански ирис(един истински спектакъл), от който са тръгнали примордиалните селекции на холандиките. К'во казваш???
М/у другото твоят хибрид е почти идентичен с два мнооого исторически френски ириса от 1800 и нам коя си година, заемам се да търся линка към тях - бях се впечатлила от старомодността им и че правят добро съчетание помежду си и без малко да си ги купя, но знаех, че тази пролет няма да съм на разположение, та отложих.
...............
Даже да има такса за регистрация на ирис(за нарцисите няма), ще направим касичка :stiskam:
Съгласен, като тръгна да ги вадя ще ти пиша, ще ти ги дам. :nod: този сезон ще са около 3-4 ризома.
Нито една градина не е идеална.
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Ирис

Мнение от Skio »

Murof написа: Май 23, '18, 19:35
Съгласен, като тръгна да ги вадя ще ти пиша, ще ти ги дам. :nod: този сезон ще са около 3-4 ризома.
Мили боже, човече, някога да съм ти сторвала зло, та си решил да ме замеряш с ризоми? :lol:
Абсолютно предоставям предимство на любители на ирисите, още повече ако са млади и енергични, и разполагат с идеално място за ириси, които очевидно се очертава като височина да са поне от групата Intermediate.
Аз с безмерна гордост бих осиновила един, заради гъдела да съм част от такова начинание........... и заради любопитството какво би излязло от trial, врътнат на съвсем друг климат.

Заради сравняването на резултатите!!!
Значи ти не си и мисли да се отървеш от бебоците така набързо! Първо трябва да ги размножиш, и то доста, и тогава да ги разпръснеш по света! И ние, колективно, ще спомогнем да се установят фактите по описване на характеристиките им.

Сега сериозно -- та нали това си е грешка да се откажеш от собствена селекция, без да си дочакал да й видиш резултата?
..............

Избутвам си питането от вчера, когато всъщност бях влязла в темата, за да задам въпрос, но се прехласнах от селекционерските подвизи на Муроф, и се отплеснах.

Моля ако някой има ириса Brown Lasso, само да ми каже колко висок расте на неговото място.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Nevita
Баш кафе майстор
Мнения: 2188
Регистриран на: Май 27, '15, 21:36
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 19 пъти

Re: Ирис

Мнение от Nevita »

Здравейте,
Миналата година доста хора, включително и аз, си поръчаха мартагони от Евробулб.
Любопитно ми е как се развиват при вас? От моите 3 броя до миналата седмица беше жив само 1 - покараха, развиха се донякъде и пожълтяха.
Вероятно нещо не им угодих, но в същото време имам лилиуми от други групи, закупени от Сортови семена, които се развиват нормално.
Аватар
Nevita
Баш кафе майстор
Мнения: 2188
Регистриран на: Май 27, '15, 21:36
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 19 пъти

Re: Ирис

Мнение от Nevita »

Извинявам се, някак обърках темата, а не мога да изтрия мнението, моля да се премести на правилното място!
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Ирис

Мнение от libra »

ИзображениеВ дясно Black dragon от Мери.Нещо не ми се вижда много блек,дали е той?
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Ирис

Мнение от libra »

Изображение
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Ирис

Мнение от Skio »

Либра, не се виждат тези снимки.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Заключено

Обратно към “Лук и други луковици”