Ирис

Заключено
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3113
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 424 пъти

Re: Ирис

Мнение от Murof »

Моите момичета в къщи го кръстиха вече, не го казвах защото ми се струва малко прекалено.. нарекоха го iris Bella, изплюх камъчето :) Между другото в нета не намерих ирис с такова име. :)
Да зацъфти му трябваха три години, 2015 есента е посята семката.
Нито една градина не е идеална.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Ирис

Мнение от libra »

Ами ,Bella винаги е хубаво име .
Други семеначета от тази серия няма ли ?
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3113
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 424 пъти

Re: Ирис

Мнение от Murof »

Има, но са много близки до родителите си, не са различни, има и' две които тази пролет не цъфнаха. Имам и реколта 2016, 2017... дано има интересни изненади!
Нито една градина не е идеална.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Ирис

Мнение от libra »

Oсигуряваш ли някакво специално дундуркане на семената или просто си отделил място в градината ,за да ги следиш?Обработваш ли предварително семената или разчиташ зимата да свърши работата? Те може и да не са поникнали всички заедно,нали го знаеш това.
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3113
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 424 пъти

Re: Ирис

Мнение от Murof »

На есен, веднага след като събера семената, ги посявам в саксии, покривам семената с един сантиметър пясък и ги забравям в градината. Не обработвам с нищо семената, разчитам на естествения подбор и не влагам много усилие, за мен това е игра. Не се стремя да създавам нови сортове, но все пак е много приятно като се появи нещо различно и ми е любопитно. Доста ще ми е трудно да унищожа 99% от популацията, от сега на татък ще трябва и този проблем да решавам..
Нито една градина не е идеална.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Ирис

Мнение от Мария Николова »

Браво на твоите момичета! Bella е много хубаво име! :ieeee:
Продължавай да експериментираш, от душа ти желая успехи!! :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Ирис

Мнение от libra »

Aко нямаш някава по-дълбока цел в селектирането,би могъл да ги подаряваш или засаждаш на някое обществено място.Те поне не искат много грижи.
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Ирис

Мнение от Skio »

Murof написа: Май 21, '18, 21:04 Този е от семка, не е кой знае какво но си е мой :)
Изображение
Малее Мурооф,
Този твой хибрид направо ме разтресе!!!!!!!!!!!!
Веднага започваш да се настройваш, че ти този ирис ще го регистрираш! За да се появи поне едно българско име поне в един регистър.
Аз съм много чувствителна на темата и може да се приеме, че виртуално съм в играта от няколко години -- от епизода, в който един нарцис (на толкова странно място, че можеше да се приеме, че е от семка) в две последователни години цъфна с 8 петали. Бях се подлудила. Аз съм чела регистъра на нарцисите като телефонен указател - НЯМА БЪЛГАРСКО ИМЕ. Никога нарцис, дето не е кой знае каква сложност, не е бил създаван от българи.
...........
Също вярвам, че не трябва да унищожаваш семеначета, та дори и да цъфтят прозаично. Все пак са хибриди, които ги няма другаде на планетата -- има толкова хора, които просто притежават обширно място, ако биха ги пожелали, защо да не им се даде шанс да живеят под слънцето? Аз самата дори съм кандидат, дори имам карта в ръкава за почтена трампа, защото ми се появи отново семенак холандика, който обаче е регресия към ботаническия испански ирис(един истински спектакъл), от който са тръгнали примордиалните селекции на холандиките. К'во казваш???
М/у другото твоят хибрид е почти идентичен с два мнооого исторически френски ириса от 1800 и нам коя си година, заемам се да търся линка към тях - бях се впечатлила от старомодността им и че правят добро съчетание помежду си и без малко да си ги купя, но знаех, че тази пролет няма да съм на разположение, та отложих.
...............
Даже да има такса за регистрация на ирис(за нарцисите няма), ще направим касичка :stiskam:
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2482
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 982 пъти

Re: Ирис

Мнение от gevkati »

Murof, разкошна е!
И така като чета, няма да е единствената изненада, чакаме още.
Та си мислех да предложа на твоите момичета да разширят името до Prima Bella.
Още много красавици спят в твоята градина явно . Колко ли ще разбуди принц Пролет 2019? :stiskam: :stiskam: :stiskam:
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2482
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 982 пъти

Re: Ирис

Мнение от gevkati »

пак съм аз :dovolen:
сега като я гледам - все едно е от стъкло Мурано!
та, предлагам и Bella Murana?
Заключено

Обратно към “Лук и други луковици”