Фрезии

Re: Фрезии

Мнениеот Bi_ » Нед Сеп 21, 2014 8:27 pm

Ами не за съжаление.Още е топло,ще избият много бързо и после в един момент са като замръзнали.Садила съм и в началото на септември,но преди февруари не са ми цъфтяли.Гледах днес че са ми се събрали доста луковички,ще оставя половината да засадя рано на пролет
Аватар
Bi_
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот tronix_bg » Нед Сеп 21, 2014 8:38 pm

Сега, като пишеш, че всякак си опитвала, ще взема и аз да си направя един експеримент-сега да засадя половината луковички в по-малка саксийка, пък другите да ги отложа за на пролет. Хем ще сравня кое как върви и се развива. Благодаря за споделяния опит,Bi :)
- Да, мила моя, - каза ми Съдбата. – Нима не знаеш, че от мен можеш да си купиш само семена...
"Притча за семената"
http://www.gnezdoto.net/mydrost/540-liubimi-pritchi-semenata-na-sydbata
Аватар
tronix_bg
Двойно кафе

Години: 36

Мнениеот vodo-leika » Нед Сеп 21, 2014 9:43 pm

Много е рано за садене, особено в саксии. Аз ги слагам само като стане вече студено и изнасям наоткрито. Садила съм "експериментално" по това време, излизат бързо едни нецъфтящи марули и това е. :hmmmmmm:
Изображение Изображение
Аватар
vodo-leika
Чист кофеин

Години: 31

Мнениеот Bi_ » Нед Сеп 21, 2014 10:14 pm

Що да не цъфтят,цъфтят си,ама наистина стават по 7080см листаци Сега като се позамисля да колко време трябва да се обгрижват за 2 седмици цъфтеж и колко растения други има по терасите съм склонна да садя всичко напролет Наистина е вълнуващо нафона на снега отвън в стаята да има пъстри и ароматни цветя,но пусто място :ufff: :ufff: :ufff: :ufff: все повече не достига
Аватар
Bi_
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот jtopalova » Вто Сеп 23, 2014 8:57 am

И аз съм хвърлила мерак за фрезии, но още не са ми попаднали. То не съм и търсила де...
Аватар
jtopalova
Кафе с мляко

Години: 34

Мнениеот tronix_bg » Нед Дек 21, 2014 6:50 pm

Засадени през септември в две малки саксийки по 5 луковички- резултат преди Коледа- тънък и висок 35-40 см. листак :D
Весели празници, фрезийоманки!
- Да, мила моя, - каза ми Съдбата. – Нима не знаеш, че от мен можеш да си купиш само семена...
"Притча за семената"
Аватар
tronix_bg
Двойно кафе

Мнениеот tronix_bg » Пет Мар 20, 2015 7:32 pm

8-ми март мина, скъпи фрезийоманки, но от моите листалаци цвят не излезе :mrgreen: Жалко....
Заедно с фрезиите, есента засадих и 10 луковички спараксис- уви, и от там нищо.
Мисля си, че нещо съм объркала и това е ясно. Сигурно е по-високата температура,
при която израстнаха- над 18 градуса. Каквото е- провалих се. :|
Опитът ми се провали. Другият път ще ги засадя предпролетно, да видим. :idea1:
"Притча за семената"
Аватар
tronix_bg
Двойно кафе

Мнениеот jtopalova » Сря Мар 25, 2015 9:49 am

Явно нещо бъркаме. И при мен е така. Някой който е успял с фрезиите да пише... Голямо желание имам да ги докарам до цвят
Аватар
jtopalova
Кафе с мляко

Години: 34

Мнениеот Мария Николова » Сря Мар 25, 2015 11:00 am

Фрезии
Мнениеот jtopalova » Сря Май 07, 2014 1:16 pm

Грижи: Фрезията изисква лека, пропусклива почва с голямо количество органични вещества. Подходяща за отглеждане е почвена смеска от торф и малко пясък.
Място: Фрезия е много капризна към светлината. Отглежда се в полусветли, добре проветриви помещения при температура 12-16º, която с появата на пъпките е хубаво да се повиши на 18º. Полива се умерено. Ако пък отглеждате вашата фрезия в градина, тя трябва да е на някое скрито от преките слънчеви лъчи място, тъй като обича полусянката. Почвата трябва да е рохкава и отцедлива.
Размножаване: Размножаването става чрез луковици и вегетативно. Луковиците се засаждат не по-рано от май в сандъчета с почвена смес от листовка, чимовка и тор. При температура 20-22*С поникването става след 25 дни. През август от всяка луковица израстват 1-3 стръка с цвят. При топло време може да цъфти до октомври. През лятото е необходимо ежедневно поливане, ежеседмично подхранване с минерални торове

Ето в каква насока трябва да са усилията. :nod: :mrgreen:
Платон ми е скъп, но истината ми е по-скъпа.
Аватар
Мария Николова
Наркоман

Години: 75

Мнениеот denitsavm » Сря Мар 25, 2015 11:42 am

Аз с тия фрезии имам няколко сериозни неуспеха и един единствен успешен опит :nod: Зимните всичките ми претърпяха почти пълен провал - ще обясня моите изводи - твърде плитки саксии - трябва им дълбока, т.е. те трябва да са на дълбочина от около 10 см. Твърде топло - ми нямам в къщи място с температури около 12-15 градуса. Твърде тъмно - зимата си им трябва допълнително осветяване.

Пролетното ми садене беше към началото на март, дълбока саксия и в момента, в който покълнаха ги изнесох навън. Цъфнаха юли, дали не беше и август, на шарена сянка, само със сутрешно огряване. Торила съм веднъж седмично с каквото разтворя за амарилисите и поливам през ден или всеки ден. Нямаха нужда от подпори, т.е. бяха си достатъчно заякнали.

Та според мен имат нужда от редовно торене и от хладно и продължителна светлина. Те са от рода на гладиолите и минзухарите - първо правят листа, които хранят бебе върху старата луковица, докато нараства бебето имат нужда от подхранване. После цъфтят и после пък трябва да изхранят бебето за да стане за следващо садене... Т.е. имат доста дълъг вегетационен период.
Less Grass – More Flowers

Дворчето: http://www.album.bg/denitsavm/albums/140576/
Аватар
denitsavm
Наркоман

Години: 41

Мнениеот Feeriq » Пон Апр 06, 2015 1:17 am

Аз съм сърдита на мойте за 1 път ми се случва такова нещо , от поръчка ту не помня откъде може би СортОви семена хмм ..излязоха само бели и жълти . Пак са красиви де ама не е това което исках
Изображение
Аватар
Feeriq
Кана кафе

Мнениеот Feeriq » Пон Апр 06, 2015 1:17 am

Аз съм сърдита на мойте за 1 път ми се случва такова нещо , от поръчка ту не помня откъде може би СортОви семена хмм ..излязоха само бели и жълти . Пак са красиви де ама не е това което исках
Изображение
Аватар
Feeriq
Кана кафе

Мнениеот Feeriq » Пон Апр 06, 2015 1:18 am

Аз съм сърдита на мойте за 1 път ми се случва такова нещо , от поръчка ту не помня откъде може би СортОви семена хмм ..излязоха само бели и жълти . Пак са красиви де ама не е това което исках .Иначе са ми едни от но йлесните за гледане , садя ноемвир и забравям в сандъчето докато се естя поливам в месеца веднъгж дваж гриж знам ли, не броя така ан око си поливам да не е без хич и торя със тор от калифорнийски червеи опне веднъж почвата а като поникнат пак .
Изображение
Аватар
Feeriq
Кана кафе

Мнениеот dani86 » Вто Мар 29, 2016 2:27 pm

Здравейте! Реших да се похваля с първите цветове фрезия за годината. Бях засадил три луковици есента в една саксия на терасата и сега започват да цъфтят :dovolen:

Изображение
Изображение
dani86
Kафенце

Мнениеот bibi » Сря Мар 30, 2016 9:59 am

Прекрасни фрезии.Ей с това цвете не ми върви,както и с ранункулуси.Всяка година купувам и нищооо.Феерия не тъжи,как ти завидях само за жълтите и бели фрезии.
Аватар
bibi
Кафеджия/Кафеджийка

ПредишнаСледваща

Назад към Лук и други луковици