Зефирантес

Публикувай отговор
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Зефирантес

Мнение от vodo-leika »

Може ли малко повече информация за това цвете? Как го гледате, как зимува.
Много хубаво изглежда на снимка та се чудя дали да жертвам и малкото ми останало пространство :dovolen:
Аватар
elina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Ное 28, '09, 15:14

Re: Зефирантес

Мнение от elina »

Копирам направо >
Описание: Принадлежи към сем.Кокичеви (Amaryllidaceae). Родината му е Южна Америка. Цветовете му приличат досущ като тези на минзухара - в бяло, жълто или червено.
Образува туфи.
Грижи:
Място: Растението е лесно за отглеждане. Обича светлината и затова у дома изберете най - слънчевия прозорец и най - топлата стая, далече от въздушно течение. Оптималната температура на помещението е 15 - 20 градуса.
Размножаване: Захваща се от луковици, които се засаждат рано на пролет. В началото не е необходимо много поливане. Торене се извършва най - рано май месец. Обикновено растението цъфти от юли до октомври. След като прецъфти, поливането трябва да се сведе до минимум, за да се подготви луковицата за презимуване. Можете да я съхраните на хладно и защитено място, при температура 5 - 6 градуса.
Съвет на градинаря: Подходящо е за цветни лехи и за отглеждане в сандъчета.
http://zadoma.com/index.php?APP_ACTION= ... WER_ID=106" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Зефирантес

Мнение от vodo-leika »

Благодаря! :tzeluvka: :tzvetentze:
Чакам някой да се включи и с лични снимки :)
naska50
Кана кафе
Мнения: 587
Регистриран на: Дек 3, '09, 06:18
Дал благодарност: 5 пъти

Re: Зефирантес

Мнение от naska50 »

Аз имам розов зефирантес и много бих искала да си менкам с някого за ЖЪЛТ.
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9992
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 457 пъти
Получил благодарност: 862 пъти

Re: Зефирантес

Мнение от greeneyed »

Ами аз да се включа тогава. :dovolen: Купих 10 луковички през пролетта и ги засадих, цъфнаха някои от тях, предполагам са били още малки, през есента ги приготвих да ги зазимявам и нали зимата настъпи много късно, все отлагах прибирането им, докато вече стана късно. :snif: Цъфтят по едно цветче на луковичка , за около седмица, после се появява друг цвят. И така, ако са заминали ,милите, в един друг свят, пак ще си купя. Красиви са и не искат особени грижи.

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
elina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Ное 28, '09, 15:14

Re: Зефирантес

Мнение от elina »

Верно ли цъфти от юли до октомври ?
Аватар
nadetoabromova
Кана кафе
Мнения: 666
Регистриран на: Ное 27, '09, 05:38

Re: Зефирантес

Мнение от nadetoabromova »

Изображение
Изображение

За съжаление жълтия не цъфна и не съм го фотнала .Аз не ги приспивам стоят си зелени цяла зима листата на хладно и светло .На пролет искарвам на източна тераса и чакам да цъвкат :lol:
http://picasaweb.google.bg/nadetoabromova" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Зефирантес

Мнение от vodo-leika »

Току-що открих, че и са доста евтини - в Сортовите 10 са за 2 лева. :ieeee:
Жълт пък има при Стрелиция -0,50 за луковичка.
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Зефирантес

Мнение от vodo-leika »

Такаааам...днес прескочих в ранна доба до Сортовите. Нямаше зефирантес, но взех това - Хабрантус. Някой знае ли има ли въобще разлика между двете? :hmmmmmm:
Ето му на въпросното снимката:
Изображение
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: Зефирантес

Мнение от Moria »

vodo-leika написа:Такаааам...днес прескочих в ранна доба до Сортовите. Нямаше зефирантес, но взех това - Хабрантус. Някой знае ли има ли въобще разлика между двете? :hmmmmmm:

От ботаническа гледна точка :daaa: , а от любителска аз бих казала, че няма. ;)
При хабрантуса цвета е несиметричен, по-малък брой и неравномерни по дължина тичинки , цветът е ориентиран спрямо стеблото под лек ъгъл, а при зефирантеса -изправен.
Двете са от семейството на амарилисите, но различни родове. И май имат сходни изисквания към условията на отглеждане. Водолейче, имаш ли инструкции на гърба на пакета?

http://thebulbmaven.typepad.com/the_bul ... nthus.html
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”