Ириси - класификация, садене, грижи

Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1728 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от Мария Николова »

Blush, тази работа, която си свършила, е безценна за нас и съм ти безкрайно признателна за положения труд! :sbear: :sbow: :sbear: :sbow: :sbear: :sbow:
Бактериални листни петна(Bacterial leaf spot) и гъбични листни петна(Ръжда) са повсеместни заболявания и до сега само гадаехме вирусно ли е, какво е. След тазгодишните бури по време на цъфтежа, всички съобщаваха за пречупени цветоноси и ветрила. На мястото на счупването раните загниваха и се носеше вонята на мокрото бактериално гниене. Аз почиствах, изтъргвах жестоко до здраво и ограничих до там щетите.
Има още един вредител. Дребен зелен скакалец. Той обича цветовете. :twisted: Механично ограничавам популацията му още като лавра. Всяко яйце се снася в пяна, подобна на слюнка, колкото една капка. Намирам пяната по листата на ирисите и по други цветя - най-често по лихниса и високите флоскове, в основата на листата и между съцветията им. Обирам "слюнката" с пръст и върху камъче разтривам, за да унищожа лавричката.
Голите охлюви ги примамвам, като ми уреждам удобно за тях скривалище на удобно за мен място. :lol: После само ги събирам от скривалището им и ги ликвидирам.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 367 пъти
Обратна връзка:

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от botan »

Основната класификация на ирисите е по тяхната височина, но освен това те се разделят и според особеностите, които притежава цвета. Макар и да не са ни известни много от тези по-особени ириси няма да е лошо да се споменат
http://wiki.irises.org/bin/view/Main/InfoNoveltyIris" onclick="window.open(this.href);return false;
Най-вече рюша, плоските, магнолиевите, фактор 4, креп, спейс и счупените.

Не съм чел темата от-до, но не ми се мярнаха и арил/арилбридните
http://wiki.irises.org/bin/view/Ar/WebHome" onclick="window.open(this.href);return false;
http://wiki.irises.org/bin/view/Ab/WebHome" onclick="window.open(this.href);return false;
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1728 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от Мария Николова »

Скъпи, много ти благодаря за приноса ти! :gush: :liubov: :ieeee: Даже се забави. :angelche:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
vladislava78
Баш кафе майстор
Мнения: 2762
Регистриран на: Май 17, '10, 16:49
Местоположение: Обнова
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 27 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от vladislava78 »

Разсаждане на ириси
Ирисите се разсаждат на всеки 2-3 години.
Вади се цялата туфа.

Изображение

Внимателно разделяме разделяме ризомите .
Старите ризоми се изхвърлят те няма да цъфтят отново.Ще ги познае те по липсата на ветрило(листа)

Изображение

Скъсяваме корените и листата на новите ризоми и са готови за засаждане
Изображение
Аватар
Blush
Кана кафе
Мнения: 575
Регистриран на: Юни 23, '14, 15:56
Местоположение: Шумен

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от Blush »

Влади, :tzvetentze:
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1316 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от маргото »

Мерка, Владислава, Артист и Blush :sbow: и Ви благодаря за прекрасната ирисова информация!
Оценявам огромния труд, който сте положили за създаването на тази тема и се радвам, че тя се
появи точно на време и отговори на доста въпроси, свързани с отглеждането на ирисите. Поздравления! :tzvetentze: :ieeee:
И само едно уточнение - изгледах внимателно клипа за зимната подготовка, но не разбрах по кое време,
през кой месец се извършва. Та, много моля, който знае езика да доуточни това. Много приятна и усмихната
жена говори, сигурно и много важни неща обяснява, но като не знам езика... Ще съм много благодарна! :dovolen:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1728 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от Мария Николова »

Марго, прегледах да намеря къде е писано, но наистина в тази тема и в общата през тази година не съм написала писаното предишни години.
Права си. :dovolen:
Ирисите германики и всякакви брадати ириси с ризоми се разсаждат
"между Голяма и Малка Богородица". Това означава около 28 август - до около 21 септември.

И този период не се променя с промените на календара ту по стар стил, ту по нов стил.
До това време младите ветрила, които догодина ще имат цветоноси, вече са със собствена коренова система и изхранен голям ризом. Вече има видими бебета встрани на ветрилото, или по ризома. Ако има по малки ветрила, по-добре да останат при основното младо ветрило.
(Ако искаме да се лишим от цвят на втората година, за да го подарим на форумно другарче, го отделяме "по предназначение". :angelche: :lol: )
След като са отминали големите юлски и августовски жеги, има още достатъчно време разсадените ириси да се вкоренят, преди да изпаднат в "зимен сън". Всъщност фотосинтезата не се прекратява изцяло през цялата година, но при големите студове силно намалява.

Колкото градината е по-близо до Мусала, отколкото до Нова Загора, :hihihi: толкова по-внимателно трябва да се определи "локалното време за разсаждане". Там високо по-важно ще е да се предвиди достатъчно време за вкореняване, отколкото дали туфата е с достатъчно наедрели ризоми.

Ако Влади се сети за още нещо от своя опит, да допълни. Влади! :gush:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от libra »

До като чакаме Влади ,да се изкажа между временно от собствен опит :
разсаждах около 15 август ,голям пек беше и всичко се препарира,листата изсъхнаха и нови листа не се виждаха.Поуката ми е ,че за моя двор,който е нависоко,но е много слънчев и открит,пресаждане на ириси е по-добре да става по-късно.Разбира се ,с достатъчно време/мисля, 1 месец за вкореняване/.
Друго,което забелязах- оставих ризоми ,без каквото и да е листо или идея за нещо живо и сега откривам ,че са пуснали корени и са събудили спящи пъпки.Мисълта ми е,че не трябва да се смятат за тотален отпадък,особено ако всяка възможност ни е важна - да речем,че са ризоми от скъпи ириси.Предполагам,че ще цъфнат на 2 или 2 година.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1728 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от Мария Николова »

Либре, и аз имам навика да засаждам "отпадащият" стар ризом, защото наистина изкарва бебета. Ако ми се играе, изрязвам част от ризома с микроскопична пъпчица с мъничко светло коренче и наръсвам малко пръстчица отгоре, колкото да си стои на мястото. И се получава. :daaa:
Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не. :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от dar »

Много благодарности и от мен за темата. :tzvetentze: И аз имам една туфичка за разделяне, но догодина ще стане. Без да прочета след цъфтежа от тук чопнах от там чупех ризоми за да намаля туфата, а то трябвало тотална подмяна :ufff: Благодарение на вас, живот и здраве, догодина ще разделям по правилата.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”