Ириси - класификация, садене, грижи

Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от Мария Николова »

Хидалго, скъпи мой, е достолепен старинен сорт. ;)
http://www.historiciris.org/listings/ma-mie/" onclick="window.open(this.href);return false;
Както виждаш, има си даже собствено име с латинобуквички. :lol: :srofl: :srofl:
Вярвам на всяко твое твърдение и опровержение! :sbow: :sbear:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
bell

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от bell »

Влади, много ще е интересно пролетта какво ще цъфне от тези нови бебоци :liubov2: Изобщо не си представях, че за няма и една година от семка ще даде толкова голям прираст.
Аз в тази тема съм само така :snurd: чудесна е!
bell

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от bell »

Разгледах тази връзка, която Влади е качила за старинните сортове ириси. Мислех, че само розите имат исторически видове, извинете :hihihi: :lol:
Изображение
http://www.historiciris.org/listings/faustine/" onclick="window.open(this.href);return false;
ей, този красавец Faustine е сорт преди 1900 година :shock: Всеки път, когато видя подобни дати и изпитвам особен респект. Само като се замисля колко време е това и как еднин вид не се е разпаднал или изгубил. Изобщо не отричам съвременните невероятни пъстри и надиплени сортове, но се чудя колко от тях ще запазят своят облик след столетие :hmmm: Респект към старите сортове, много ми е интересно да ги разглеждам. Има приказни красоти.
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от renimoss »

bell написа:Изображение
Лелееее, този адски го искам :potekoha:
Тамън го написах това и викам: Я да видя нещо повече за него, и стана ясно защо ми хареса токова много. Ми, защото е сибирика :lol:
bell

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от bell »

Така де, не е германика :lol: те имат сключени листенца над главата, като балерини :hihihi:
Тук темата е Ириси - класификация, садене, грижи
та, аз да се включа по темата грижи, но моля не ми се смейте :sbandit: Преди месец садих новите ириси. За тях нещата са дълги и забавни и предимно Влади е главен герой на разказа, но подробности пролетта, ако вземат та цъфнат :liubov2: Подготвям земята, слагам ирисите по всички заучени вече правила, но проблем се оказва една група, която е най-близо до къщата. Двете ми котета откриха ново поле за тоалетна и всяка сутрин по един, два ириса обърнати лежат на земята. Корените плитки, не могат да се захванат, аз буча наново в земята, те разбутват, аз буча, те разравят. Дни наред в неравна битка :svekurva: Цялото семейно войнство обявяви - ами, слагай ги в другата част на двора, където няма този проблем. Да, ама не, аз си искам тези тук. И измислих тази китайска стена за опазване. Малки клечки, забити в земята около новите ириси. Изображение

Резултатът е този, нямам обърнати и изровени ириси и май нови бебоци 8-)
Изображение
Изображение
Не съм снимала цялата леха, то гледката е впечатляваща. А, семейното войнство казва, че пръчки взели да никнат из градината :angel2:

Какво ще кажете 1:0 за мен ли е резултатът или котаците водят? :sbandit:
И още един въпрос, земята слегна и ми се струва, че доста се оголиха, дали да не им сложа още малко земя? Утре ще ги поизчистя, но мисля пръчките да не ги махам поне още месец :hmmm:
Признах си и ми олекна, но нали в темата има и грижи.... :angel2:
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от libra »

Аз бих засипала малко,някои съвсем са отгоре.А може и още да не са се стабилизирали.Предполагам,че и така няма да измръзнат.
bell

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от bell »

Благодаря Либре :liubov: утре ще ги почистя от листа и всичко, че вчера са били силни ветрове и ще преценя кое да засипвам или да оставям.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 370 пъти
Обратна връзка:

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от botan »

Да се върнем малко пак към темата за болести. Как са ви ирисчетата от kgardens.org? Забелязвате ли някакви съмнителни петна и нееднороден цвят по листата? При мен 'Egret Snow' със сигурност е заразен с мозаечен вирус. :(

Изображение

Изображение
Така изглежда срещу светлината
Изображение
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от libra »

Kакво следва от този вирус-как ще се отрази на растението и цвета,има ли опасност да зарази други и ще трябва ли да го изхвърляш?
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 370 пъти
Обратна връзка:

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от botan »

Не съм достатъчно запознат по темата за да отговоря на тези въпроси, а то вероятно трябва да се знае и кой точно мозаечен вирус е това. Не забелязвам да подтиска растежа, но тези петна по листата алармират, че положението е тежко и при всички случаи ще изгоря растението. Друг симптом на вирусна инфекция е чупенето баграта на цвета и в описанието от kgardens на 'Egret Snow' точно това се казва "цветовете бели с появяващи се от време на време синьо-зелени ивици", е тези синьо-зелени ивици явно не са от случайни скачащи елементи, а чупене на баграта в следствие на вируса.
Изображение
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”