Лалета

Re: Лалета

Мнениеот Nevita » Съб Апр 29, 2017 6:19 am

Aquilla трябва да е това жълтото
Аватар
Nevita
Кана кафе

Години: 41

Мнениеот Denis » Чет Окт 12, 2017 7:30 pm

Извадените стари луковици тръгват - някои са със зелено връхче вече, макар и малко.
Иначе са в мазето - на хлад и проветриво, досега все така съм ги съхранявала.
Предполагам, че е заради това, че ги извадих доста рано - юни, но вече бяха пожълтели листата /не съвсем изсъхнали/,
защото беше топло. А прогнозите, поне за 2 седмици напред са за доста топло време :hmmm:
А иначе за това доколко късно можем да садим лалета, ще се опитам да кача снимки за миналогодишното ми късно садене.
Как можеш да знаеш какво искаш, докато не получиш каквото искаш и не видиш дали ти харесва?
Аватар
Denis
Кафеджия/Кафеджийка

Години: 52

Мнениеот Lalel4e » Вто Окт 24, 2017 9:48 am

Здравейте!

Гледах, гледах, прехласвах се, та даже и някои сортове си набелязах вече.

Момичета (и момчета май има тука - не съм ориентирана още), пълна съм с въпроси, засега ме интересуват само луковичните поради липса на място за други градинарски дейности, но няма да се обяснявам дълго тук - достатъчно прекалих в представянето :D
Та в тази тема ли да питам или някъде другаде се обсъжда отглеждането и т. н.

Любопитно ми стана - чета че поръчвате от Евробулб (и др. подобни сайтове) - там се предлагат цели пакети и миксове също, които пък са по 50-100 бр, и въпреки, че цената на луковичка е ниска, все пак като се събере количество... хем става скъпичко ако човек иска да вземе повече сортове, хем пък то и ако нямаш много място... та питането ми е организирате ли общи поръчки или всеки се оправя поединично.
А купували ли сте от български вносители и доволни ли сте? Аз намерих едно магазинче тук в Пловдив с холандски луковички. Купих една кесия най-различни и ще докладвам напролет. (Само дето ако не се получи вината може да не е тяхна :oops: :lol: )

Ако не ми е за тук въпроса, насочете ме, че аз рових, рових, ама... :ovtza: засега ми е малко джунгла. :tzvetentze:
:ovtza:
Аватар
Lalel4e
Двойно кафе

Мнениеот libra » Вто Окт 24, 2017 10:41 am

Имаме поръчки от Сортови семена и Fluwell ,виж темите, в момента са активни.Големи пакети делим.Луковиците от бълг .магазини са холандски и са същите ,които ние поръчваме.
Бих ти препоръчала ,вече ,само картинки да гледаш.Разбирам,че си взела доста луковици ,виж как ще ти се развият на балкона .
libra
Чист кофеин

Мнениеот Lalel4e » Вто Окт 24, 2017 12:13 pm

libra написа:Имаме поръчки от Сортови семена и Fluwell ,виж темите, в момента са активни.Големи пакети делим.Луковиците от бълг .магазини са холандски и са същите ,които ние поръчваме.
Бих ти препоръчала ,вече ,само картинки да гледаш.Разбирам,че си взела доста луковици ,виж как ще ти се развият на балкона .

Да, не смятам повече да купувам тази година :) Просто исках да се ориентирам, да знам как да мечтая за следващата :lol:
Но ме интересува и къде се обсъжда отглеждането, размножаването и такива неща. Някой беше публикувал една цяла статия с лилав текст, но не успях да я открия повторно. Гледах, гледах - само красоти тук без обяснения :)
А мисля че беше в тема за лалета...
Аватар
Lalel4e
Двойно кафе

Мнениеот Гео, граф » Вто Окт 24, 2017 12:21 pm

Lalel4e написа:Но ме интересува и къде се обсъжда отглеждането, размножаването и такива неща...

На прима виста намерих тази тема, Лече. Само 48 страници е :sgiggle: , но в началото има добра информация :daaa:
"Човекът е като роман: до последната страница не знаеш как ще свърши.
Иначе и не би си струвало да го четеш"

Евгений Замятин

Снимките ми!
Аватар
Гео, граф
Наркоман

Години: 54

Мнениеот libra » Вто Окт 24, 2017 12:48 pm

Зимата е за това ,да плюнчим молива и да разглеждаме стари теми.В тях има картинки,сортове,съвети,доставчици и те,така.
Размножаването при лалетата е ,както те си решат да се размножават.Тук няма семена,резници,ашладисване ,разделяне на коренища.Само ,садене ,поливане и торене.
libra
Чист кофеин

Мнениеот лалесъм » Вто Окт 24, 2017 12:52 pm

libra написа:.......Само ,садене ,поливане и торене.

и вадене :twisted:
шаренийка-НаТуриЙкА
А цветята съществуват не само за хората
Аватар
лалесъм
Кафе машина

Мнениеот Lalel4e » Вто Окт 24, 2017 1:27 pm

Гео, граф написа:На прима виста намерих тази тема, Лече. Само 48 страници е :sgiggle: , но в началото има добра информация :daaa:

Ето това е, благодарско, Графе! :tzeluvka:
Аватар
Lalel4e
Двойно кафе

Мнениеот libra » Вто Окт 24, 2017 1:33 pm

Лаленце,ваденето съвсем умишлено го пренебрегвам,за това не съм го споменала.Но истината е,че колкото и да се правя ,че такова животно няма, в някой момент трябва да вадя луковици,а есента да ги садя.
libra
Чист кофеин

Мнениеот Тутти » Вто Окт 24, 2017 5:30 pm

И аз като Libra не вадя нищо от лалетата. Не е правилно, знам, но виждам, че което иска, се размножава и не изчезва. Други ги няма, но освобождават място за нещо друго. Имам лалета на много години, които стават повече. Ваденето ме затруднява, затова. Изключение ще прави само далията, прежалвам се, няма на какво да разчитам ако я пренебрегна.
Аватар
Тутти
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот лалесъм » Вто Окт 24, 2017 6:59 pm

то ваденето наистина не е най :evil: :evil:
я може да се пропусне, я да се отработи схема "всяка година нови луковици" :dovolen:
обачееееее, пазенето от подземните твари е най-, най- :evil: :evil: :evil: :evil:
тази година предприемам последни напъни - копам траншеи и садя в щайги от най-дебела пластмаса :mrgreen:
и ако сега не станат нещата...ще си казваме последно сбогом, любими ми :tzvetoman:
шаренийка-НаТуриЙкА
А цветята съществуват не само за хората
Аватар
лалесъм
Кафе машина

Мнениеот wenche » Вто Окт 24, 2017 10:59 pm

Май приключих с лалеената кампания за тази година. :ssweat: Над 500 засадих, стотина останаха неизвадени, защото се оказаха в опасна близост с рози и други безценности. Петдесетина засадих в селската градинка, стотина раздадох на съседки, още стотина в градината в Узунджово, една кофа бебета в леха като арпаджик да растат.
Дали е нормално това, а :swonder:
Аватар
wenche
Баш кафе майстор

Години: 59

Мнениеот Lalel4e » Вто Окт 24, 2017 11:15 pm

лалесъм написа:обачееееее, пазенето от подземните твари е най-, най- :evil: :evil: :evil: :evil:
тази година предприемам последни напъни - копам траншеи и садя в щайги от най-дебела пластмаса :mrgreen:
и ако сега не станат нещата...ще си казваме последно сбогом, любими ми :tzvetoman:

Някой да е чувал/виждал/пробвал това чудо:
https://www.vbox7.com/play:7bbe20ef ?

Състои се от набучени в земята метални пръчки и мушнати върху тях туби от мин. вода.
Малко... доста е грозно, но тубата може да се замаскира малко с ...украса по въображение, стига това да не й пречи да се клатушка от вятъра и да се удря в пръчката - така създава звуци, които отекват под земята и плашат наглите крадци. Казват било много ефикасно, аз нямам личен опит.
Аватар
Lalel4e
Двойно кафе

Мнениеот ins » Вто Окт 24, 2017 11:31 pm

И аз набучках около 300 луковици ,но сега тия дъждове няколко дни ме притесняват, нали няма да изгният ,не че мога да спра дъжда.. :D :stiskam: :tzvetentze:
Аватар
ins
Двойно кафе

ПредишнаСледваща

Назад към Лук и други луковици