Лалета

Публикувай отговор
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2517
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 603 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Лалета

Мнение от Lalel4e »

Ще ме вкарате в още разходи вие :swonder:
Сега ми се ще да експериментирам саксия с лале(та) на външната тераса през зимата и малко луковици пред блока.
Само че да не използвам вече посадения материал... демек ш изчакам ноемврийските намаления и ще проверя тук-там за изостанали луковички по големите магазини.
А в какво ще садя... :hmmm: Ех, чушкопека има такава дебела изолация... :lol: :lol: :lol:
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 563 пъти

Re: Лалета

Мнение от Shami »

И аз да споделя за лалетата.Вече трета година садя лалета,не ги вадя,просто сменям мястото,нали още нямам точен план за градина и садя на различни места.
Първите лалета са ми тези от Мария,те си никнат всички и през трите години.Всички останали купувани от различни места,ги няма.с изключение на няколко сорта,те продължават да излизат ,но много по малко като количество.
То е ясно ,че в началото съм се хвърляла на лалета по картинки,но сега вече започнах да се ровя и да чета повече за тях и да си подбирам саморазмножаващи се лалета,Така няма да вадя лалета ,те ще се умножават ,а аз само ще прибавям всяка година нови.Там в момента ми отиде голямо перо от финансите,в бъдеще мисля че по този начин ще го намаля драстично и пак ще имам лалета.Така икономисаните финанси ще бъдат насочени в друга цветна сфера където се усеща явен недостиг или е с преоритет.Мисля ,че имам попови прасета,убивах няколко такива,пък и котките помагат в борбата с тях.За друго животно нищо не мога да кажа,нали не ги вадя ,не знам що чезнат. :hmmm:
Но определено изчезват,тези от първата година хич ги няма ,само от Мария стоят..Мери :tzeluvka: ,благодаря ти.
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1460
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 3 пъти

Re: Лалета

Мнение от vanina_g »

Lalel4e написа:...
А в какво ще садя... :hmmm: Ех, чушкопека има такава дебела изолация... :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: Това с чушкопека ме разсмя рано рано... Представих си чушкопеци наредени на верандата с лаленца в тях - ми що пък не! Даже и да се боядисат и украсят някакси може... :daaa:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Лалета

Мнение от Гео, граф »

vanina_g написа: :lol: :lol: :lol: Това с чушкопека ме разсмя рано рано... Представих си чушкопеци наредени на верандата с лаленца в тях - ми що пък не! Даже и да се боядисат и украсят някакси може... :daaa:
Освен това като дойде време за печене на чушките, лалетата вече ще са прецъфтели и извадени отдавна, така че чушкопека ще си се ползва и по основно предназначение :daaa:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2517
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 603 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Лалета

Мнение от Lalel4e »

лалесъм написа:
wenche написа:Лаленце, ми тя саксията му на тоз Монти по-голяма от моя двор :lol: :lol:
Еееее, ама на три етажа сади :lol:
Мани, аз миналата зима в пластмасовата ми саксия, дето е една педя висока, и аз на три реда бучкам - па лалета, па минзухари, па мускари - абе абсолютно безмозъчно копи-пейст :lol:
Имах една приятелка, която реши да заложи малко скилидки за пресен чесън в... КУТИЯ ОТ БОНБОНИ!!! :shock: :shock: :shock:
Отивам у тях и тя ми вика "Моя чесън нещо не върви" - и ми носи кутията... с по една скилидка във всяко гнезденце - поникнали и завехнали... :lol: :lol: :lol: Ох, да се смееш ли, да плачеш ли...

Колко му порастват корените на лалето някой може ли да ми каже??? Рових, четох, какво ли не писах в търсачката... навсякъде пише за луковицата, никъде за корените. Като че ли никога не е имало корени това същество.
Това е единственият текст, на който попаднах късно снощи:
"Обработката на почвата трябва да е на дълбочина най-малко 30 см, така че преди да замръзне новообразуваните корени на луковиците да са успели да проникнат на дълбочина до 20 cм." - но не ми става ясно дали пролетта продължават да растат по-надолу. :hmmm:
wenche

Re: Лалета

Мнение от wenche »

Аз садя върху септичната яма, където почвата е 20 см. Не се оплакват, че им е малко. Пък и корените не растат само надолу.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2517
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 603 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Лалета

Мнение от Lalel4e »

wenche написа:...Пък и корените не растат само надолу.
Да, и това го има. Но когато им ограничиш растежа и в двете посоки, растението минава в режим самосъхранение - намален растеж, цъфтеж и пр.
Каква друга причина може да има да не им е добре в саксия?? Аз не виждам, освен ако им липсват някакви организми дето не оцеляват в саксиите :hmmm: Затова в саксията, ако не може да му е широко, поне да му е дълбоко. Не знам, аз така мисля. И съм настървена да експериментирам :)
Ще пробвам да отгледам читави лалета в саксия година след година! Ама голяяяяма саксия!

Иначе не мога да си обясня - ако в луковицата има толкова "енергия и магия" (цитирам една статия, която ме разсмя), че да може да изхрани читав цвят само на вода... Е как пък не й стига магията за цяла една саксия с хубава пръст??!
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2517
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 603 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Лалета

Мнение от Lalel4e »

Цитат от статия в нета:
ЛУКОВИЧНИ
Луковицата представлява силно скъсено стъбло, по което плътно са наредени видоизменени месести листа /люспи/. Луковиците обикновено са обвити със суха люспа, която ги предпазва от нараняване и изсъхване. В луковиците се натрупват резервни вещества. В пазвите се формират точки на нарастване, от които по-късно се образуват малки луковички за размножаване -детки. Кореновата система при тях се развива от дъното на луковицата. При повечето се формират т.нар. свиващи корени, които се свиват, така че да вмъкнат луковицата навътре в почвата.
Брях!!! :hmmm: :hmmm: :hmmm: :shock:
wenche

Re: Лалета

Мнение от wenche »

Брях, не брях, това е положението. :sworried: Потъват луковиците, затова с правата лопата ги вадим всяка година, иначе гледаме само листаци. Е, има и изключения дето не потъват, но те са по-скоро за потвърждение на правилото.
Аватар
ins
Кана кафе
Мнения: 524
Регистриран на: Фев 23, '17, 17:11
Местоположение: В. Търново

Re: Лалета

Мнение от ins »

Имам въпрос :?:
Реших ,че около къщата ще си направя лалеена градинка само от лилави и бели лалета /това добре/,
намушках около 200-300 луковици,
но установих че къщата ще ги засенчва
, ще ги пече слънце, но не целодневно , може би от сутрин до обед .
Та това достатъчно ли им е ?
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”