Лалета

Публикувай отговор
Аватар
dung
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1776
Регистриран на: Апр 16, '15, 15:04
Местоположение: Раднево
Дал благодарност: 127 пъти
Получил благодарност: 124 пъти

Re: Лалета 2016

Мнение от dung »

Тази пролет някои от лалетата ми бяха много слаби и дребни. Дайте съвет - с какво да ги подсиля като ги садя другия месец?
Имам малко кокоши тор, но той няма да стигне за всички.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 816 пъти
Получил благодарност: 1731 пъти

Re: Лалета 2016

Мнение от Мария Николова »

dung написа:Тази пролет някои от лалетата ми бяха много слаби и дребни. Дайте съвет - с какво да ги подсиля като ги садя другия месец?
Имам малко кокоши тор, но той няма да стигне за всички.
Лалетата се садят не другия месец, а кога се садят есента арпаджика за лук и чесъна. Демек, към Димитровден.
Бяха слаби и дребни заради побърканото време. Ако си спомняш аномалиите през февруари. :twisted:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
marillia
Баш кафе майстор
Мнения: 2685
Регистриран на: Юни 14, '16, 20:35
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 104 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Лалета 2016

Мнение от marillia »

jozefin написа:Впечатлена съм от
Tulip Maureen едър цвят, добра форма
Изображение
Прекрасно е! Стройно и елегантно :dovolen:
Харесах го по снимка в компанията на Tulip Menton и пролетта двете ще си правят компания.
Изображение
Аватар
marillia
Баш кафе майстор
Мнения: 2685
Регистриран на: Юни 14, '16, 20:35
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 104 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Лалета 2016

Мнение от marillia »

Мария Николова написа:Извадих лалетата от най-мъничката фигура. Опитвах различни инструменти и се оказа най-подходящо да вадя луковичките с "плевелоубиеца".
Мария, какъв е този плевелоубиец? :hmmm:
Сподели ми това улеснение, моля :tzvetentze:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 816 пъти
Получил благодарност: 1731 пъти

Re: Лалета 2016

Мнение от Мария Николова »

Ноелчето откри миналата година този градинарски инструмент и много го хвали. Моят ми е подарък от нея. :gush: :ieeee: :ieeee: Нямам снимка...аааа! Може да е на снимката на инструментите, с които изкорених смокинята. :swait: Ей сегичка...
С плевелоубиеца и пилата събарях пръстта от корените и като ги изчистя - прерязвам с триона. Всички действия вършех седнала на столчето си.

Изображение
Ей! :ieeee: :ieeee: :ieeee: Пак заумнях, че и на време! ;) :hihihi:
Първият инструмент в ляво, опрян на сапа на мотиката, е виртуозът плевелоубиец.
Не се вижда долния му край, още 1/3 дължина има в пръстта. Там е 2 см. широк и в средата има малък "свод". Когато сводът затисне корена на някой плевел, свършено е с него! Само с един натиск на дръжката горе. :daaa: Защото сводът не позволява да избяга ни в ляво, ни в дясно. ;)
Вече знаеш как изглежда. :daaa: :dovolen:
Оглеждай се за него в разните вериги, където предлагат градински инструменти и сигурно ще го намериш. :mrgreen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
marillia
Баш кафе майстор
Мнения: 2685
Регистриран на: Юни 14, '16, 20:35
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 104 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Лалета 2016

Мнение от marillia »

Ох, разсмя ме :D :tzvetentze: :ieeee: Мерси, Мария! Ще го потърся из магазините, че мен много ме мори троскота, пък и нали за сефте съм напоръчвала лаленца...после да има с какво да ги вадя по метода "Мерка" :tzeluvka:
kali
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1521
Регистриран на: Апр 7, '13, 22:02

Re: Лалета 2016

Мнение от kali »

Дали е късно да засадя луковички на лалета пролетта?
Този инструмент, който коментирате, това лято го гледах в Практикер на Обелско шосе-София.
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Лалета 2016

Мнение от Албена »

Кали,не чакай пролетта. Използвай и най-малкото затопляне ,при което почвата се размрази.Аз съм садила лалета в края на декември и повечето от тях цъфнаха същата пролет.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 816 пъти
Получил благодарност: 1731 пъти

Re: Лалета 2016

Мнение от Мария Николова »

Кали, Албенчето е права! :daaa: И аз съм садила през януари подарени лалета. :hihihi:
Пречката е само замръзналата земя. Но иначе ще има време до пролетта луковичките да наваксат загубеното време и да цъфнат.
Огледай се имаш ли някоя-друга саксия за опразване. Разчисти мястото от снега, нареди луковичките и посипи пръстта от саксиите отгоре. Добре ще е с нещо подръчно да ограничиш ерозията на насипаната пръст като се стопли. С навити вестници, парчета велпапе от кашон, например, може да заместиш дървени летвички, които са най-подходящи. И върни снега отгоре. Че повече да натрупаш, още по-добре! :daaa:
Пак е нещо в посока час по-рано преди пролетта. :daaa: :mrgreen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Лалета 2016

Мнение от calico »

Юлчето ми каза, че е садила на края на февруари и пак са цъфтяли същата пролет, малко по-късно само.

въпроса е луковиците да се съхраняват добре до засаждане, да не покълват и да не омекват
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”