Лалета

Потребителски аватар
Elatior
Виенско кафе
Регистриран: нед ное 18, 2012 8:54 pm

Re: Лалета

Мнение от Elatior » нед фев 11, 2018 4:00 pm

Здравейте.Обръщам се към по-запознатите в отглеждането на Лалета.Имах в градината си преди години един много стар сорт червено Лале,което се размножи доста,а най-лошото е че прави малки и невзрачни пера,които се множават със всяка година и превземат площите ми.Опитвах да изваждам и да махам,но пак продължава това чудо.Някой знае ли как мога да се отърва от тези микронни луковички,които се самонасаждат? :hmmmmmm: :hmmm:
Предварително Благодаря на взелите участие по темата.

Потребителски аватар
Мария Николова
Наркоман
Регистриран: нед ное 29, 2009 12:44 am

Мнение от Мария Николова » нед фев 11, 2018 4:27 pm

Първо - с много инат.
Второ - с един як мъж, нова лопата за него и строителна количка.

Изображение

Изображение

Виждаш ли за какво става дума?
В случая това е станало от някое ситничко бебенце, което се е търкулнало под лопатата, като съм вадила луковицата майка през 2009 г. Само за някакви 5 години.
Ако в твоя двор тези лалета са заварени от преди 10 години и всяка година семената им са падали и пониквали, това място е нагъчкано с луковици поне на 70 см. надолу. Всичко - пръст и луци - трябва да се изкопае и изхвърли.
Другия вариант е да не позволяваш да фотосинтезират.
Нищо да не зеленее даже и 1 ден на това място. Една година, две. Колкото е нужно.
Платон ми е скъп, но истината ми е по-скъпа.

Потребителски аватар
Elatior
Виенско кафе
Регистриран: нед ное 18, 2012 8:54 pm

Мнение от Elatior » нед фев 11, 2018 5:22 pm

Благодаря ти Мерко! :tzeluvka: Тези Лалета са доста стари,останали от баба ми едноо време,така,че е ясна картинката.Ще се борим и ще вадим,а сега дори гледам първи са направили пера в градината :lol: ,но само да се махне снега и ги изскубвам :twisted:

Златка Трънова
Кафевар/ка/
Регистриран: вт сеп 20, 2016 10:56 pm

Мнение от Златка Трънова » нед фев 11, 2018 5:53 pm

Ох, и аз водя непосилна борба с диво лале. Колкото повече ги изкопавам, толкова повече стават. И вчера гледам първи са напускали пера и затревили градината. Струва ми се , че премахването им е causa perduta.

Потребителски аватар
calico
Наркоман
Регистриран: ср дек 02, 2009 4:41 pm

Мнение от calico » нед фев 11, 2018 8:12 pm

и аз съм пълна.
преди 20 години като купихме къщата, имаше две такива лалета, така им се радвах.
сега са към 2000 сигулно, като райграс е там. Скубя непрекъснато, те раста, пак скубя
ама няма победа, борбата е неравна
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...

Потребителски аватар
Мария Николова
Наркоман

Мнение от Мария Николова » нед фев 11, 2018 8:35 pm

Златка Трънова написа:Ох, и аз водя непосилна борба с диво лале. Колкото повече ги изкопавам, толкова повече стават. И вчера гледам първи са напускали пера и затревили градината. Струва ми се , че премахването им е causa perduta.
Даже марково лале, което съм поддържала няколко години, се е случвало да му се "изпарят" всичките хибридизации, през които е преминало. И да ми разцъфне "първичното" островърхо лале. :svekurva: Още като се оцвети пъпката, го разпознавах. Вадех с малката лопатчица и го хвърлях заедно с луковицата и пръстта.
Тъй че може да се появи и между няколкогодишните лалета,набедените за ужким непотъващи. Махайте, :twisted: догодина то няма да се "коригира".

Потребителски аватар
mim
Виенско кафе
Регистриран: ср авг 26, 2015 9:53 pm

Мнение от mim » пон фев 12, 2018 8:25 am

Мария, може ли да попитам, защо се случва така?
Опрашват ли се, какво се случва с тези маркови лалета, че на следващата година цъфват като съвсем обикновенните червени лалета. "Бабините" лалета трябва ли да ги садим на по-далечно разстояние?

libra
Наркоман
Регистриран: нед дек 13, 2009 9:51 am

Мнение от libra » пон фев 12, 2018 9:21 am

За лалетата се смята ,че може да се получи разпад на сорта.Но при мен за 7 години не се е случвало,а имам всякави видове.Само на някои се получи вирус и станаха шарени,тях ги изхвърлих.Далеч не е правило,,че на следващата година стават обикновените червени.Сляпото куче разнася луковици на всякъде и от съседите може да ви донесе лалета.

Потребителски аватар
mim
Виенско кафе

Мнение от mim » пон фев 12, 2018 11:03 am

Благодаря, libra! :tzvetentze:

gevkati
Кана кафе
Регистриран: нед фев 03, 2013 1:10 pm

Мнение от gevkati » пон фев 12, 2018 1:55 pm

а моето сляпо куче най-харесва червените лалета. Току клюмне някое, дръпна лекинко и то излиза с цялото стебло. Луковицата отнесена в неизвестна посока.
голяма напаст е този! Има ли нещо червенко в цвета, луковичката явно се явява много вкусна. :cry:

Потребителски аватар
Мария Николова
Наркоман

Мнение от Мария Николова » вт фев 13, 2018 11:04 am

mim написа:Мария, може ли да попитам, защо се случва така?
Опрашват ли се, какво се случва с тези маркови лалета, че на следващата година цъфват като съвсем обикновенните червени лалета. "Бабините" лалета трябва ли да ги садим на по-далечно разстояние?
mim, абсурд е марково лале на следващата година да цъфне като обикновено червено лале.
И лалетата ни не се опрашват. Премахваме семенниците на прецъфтелите лалета, като пожълтее шумата вадим луковици.
Даже да са узрели семената му и да поникнат, не е възможно поникналото семе да изкара цветонос и да цъфне същата пролет.

Потребителски аватар
mim
Виенско кафе

Мнение от mim » вт фев 13, 2018 1:39 pm

Благодаря, Мария! :tzvetentze:

Потребителски аватар
Мария Николова
Наркоман

Мнение от Мария Николова » пет мар 02, 2018 11:12 am

В тази закъсняла снежна зима най-щастливи в градините са лалетата. :mrgreen:

Потребителски аватар
inik
Кафе с мляко
Регистриран: пон мар 30, 2015 4:03 pm

Мнение от inik » пет мар 09, 2018 10:52 am

Здравейте :dovolen:
Имам следното питане. Налага се още този уикенд да преместя една леха с цветя, защото там започват строителни работи. В тази леха има и много лалета, които са се показали на около 10 см. над земята. Ако ги преместя сега има ли шанс да оцелеят? Иначе трябва просто да ги изхвърля, а никак не искам да ги загубя :cry: Някой местил ли е така лалета да сподели резултата? :hmmm:

libra
Наркоман
Регистриран: нед дек 13, 2009 9:51 am

Мнение от libra » пет мар 09, 2018 11:03 am

Да,местих лалета и нарциси миналата гододина по същия начин,бяха към 3-4 пръста.Няма загуби,а тези които имат формирани пъпки ,може и да си цъфнат.При мен бяха с по едно листо повечето,защото бяха 5-6 годишни глезда.За съжаление ,за повечето нямах време и място,предимно,за да ги засадя както трябва-на разстояние.Но и много засадих, както си сочи науката и сега ги гледах ,че са се размножили.
И тази година продължавам със същата операция.
Конкретно,за лалетата може да са потънали луковиците доста и при ваденето да ги повредиш.За това,подхващай по отстрани и по-дълбоко туфите ,докато се ориентираш в положението.

Отговори

Върни се в “Лук и други луковици”