Разпращане на фестоните

Аватар
lin6
Кана кафе
Мнения: 587
Регистриран на: Апр 20, '11, 11:00

Re: Разпращане на фестоните

Мнение от lin6 »

Мария :tzeluvka: , искам да видя и догодина морето от лалета в твоята градина.Сигурна съм, че планът за обогатяване на почвата ще е успешен.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Разпращане на фестоните

Мнение от Миша »

Skio ,не мога да схвана защо ще ми дърпаш ушите,но сигурно защото тази седмица наистина изпуших :eeeh: Мери ще засажда луковиците в топло време,а едно НПК с дълго действие и с бавно отпускане,по-дълго от 3 месеца ;) , е приемлив вариант,а догодина вече ще навлезе в нормална схема на торене ,има торове за есенно внасяне,при които разлагането става на 5-тия,6-тия месец,аз не ги харесвам заради възможните загуби ,но в такива случаи вършат работа

Мери,фа;целията на Калико я взимах миналта година,тя има кълняемост 3 -4 години,а тази от Сортовите до сега винаги е била с много добра кълняемост,така че няма да има проблеми,предполагам,фацелията за това е удобна ,защото никне изключително бързо и расте още по-бързо ,дори и голяма много лесно се заорава,има много нежно стъбло,което се разлага много бързо,вкарвали сме фреза при 60 см височина на фацелията и се фрезова без да се закача по мотичките ,изключително лесно се смила
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1738 пъти

Re: Разпращане на фестоните

Мнение от Мария Николова »

Линче, ще има пак лалета. :daaa: :lol:
Мише, вече имаме уговорка с един приятел за малка фрезичка-самоделка, правена за оранжерия. Човекът даже дойде да види за какво място ще я ползваме. /Като хвана охлювче, трудно намирам малко камъче да го натисна. Мястото е изчистено./ Щом звънна, мята я в буса и ми я носи. :daaa: :ieeee: :ieeee:
Ники ще кара влака. ;) Което ме кара да треперя за двете магнолии и двата индийски люляка, че е толкова голям бързак, :svekurva: колкото съм аз туткава. :hihihi:
Но преди това трябва да обърна с бел и фестоните, и пътечките между тях и да разбия буците. Тук няма да мина без един Хасан. :nod:
Да попитам. Имам малко ръчно валяче. Добре ли ще е като разпръсна семената, да мина с валячето, за по-добро "легло" на семената?
И да видя дали правилно съм разбрала.
Торът го внасям преди Димитровден, преди саденето на лалетата, нали? Че с Ники спорихме. Според него усвояването на тора тече 3-4 години и за 1 година се просмуквал на 2 см. надолу в почвата. Та за това не пречело било да се вкара и "заоре", веднага, преди сеитбата.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Разпращане на фестоните

Мнение от Миша »

Мери,ще ти звънна да се доуточним,нямам време да пиша ,Ники е говорил с агроном от старото поколение ,които ползваха само старите торове,които наистина се разлагат бавно и никой не знае кое остава,кое изчезва
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1738 пъти

Re: Разпращане на фестоните

Мнение от Мария Николова »

Изображение

Собственикът на фрезичката с огромно внимание заобикаляше на косъм двете магнолии и двата индийски люляка. Не се наложи нито веднъж да викам. Положи много старание човекът да разбие пътечките, но... Буците от пътечките, дали ще са колкото портокал, или колкото яйце, са си "циментови" буци. :twisted:
После подравнявах, защото става на "бабунки", оправях линиите по крайните пътеки. Неизбежно е. Гледах да го докарам до някъде поне хоризонтално. Правих го с дълги прекъсвания заради жегата. Домъкнах си и валяка. И най-сетне започнах да сея фацелията. От изток, Мише! :daaa: Под дървото. Стриктно спазих всяка част от инструкциите ти. Много много ти благодаря за идеята и последвалата консултация :sbear: :sbear: :sbear: ! Три еднократни чаши за бира семе засях. Валирах.
После приготвих маркучите за поливането. Не можех да си обясня как така струите на пръскалото стигат само на метър, когато всъщност стигат над 3 м. далеч. :ufff: Останаха две съседни мокри петна със суха "пътечка" между тях! :twisted: Спрях помпата, прегледах далечните кранове - затворени. Поливам с последния маркуч от другата страна под дървото и откъм клематисите чувам приятно ромолене на течаща вода. Близките кранове ги зная и не ги проверих. :hihihi: Да! Това вече е друго - водата пръска отсрещната пътека. :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Утре първо фацелията ще полея и после цялата градина.
Картата на фотото свърши след снимките на Цветелина Романтика в градската градина. Утре като я изтрием, ще фотна полятият посев на фацелията.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Разпращане на фестоните

Мнение от Миша »

Направо си те представих :liubov: ,сякаш и аз съм в градината и надничам до къде стигна с поливането :dovolen: ,много сладкодумно разказваш ,направо чувам как ромоли водата,естествено ,както винаги в такива ситуации не където трябва :mrgreen:
И най-сетне започнах да сея фацелията. От изток, Мише!
И аз винаги започвам да сея или садя всичко от изток,така ме е учила баба ми и ми е навик ,и дрехите като простирам гледат с лице към деня,така казваше баба,и сутрин първия поглед навън да е към слънцето,с поздрав за хубав ден ,и наистина сутрин като поздравя слънцето и нещо ме усмихва ,не изпълнявам всички нейни заръки ,все се оправдавам,че не ми стига време :oops: ,а на нея как й стигаше :sbow: ,тя почваше денят с метлата,всяка сутрин метеше двора,все ми казваше : "Сутрин като станеш да преметеш двора,да му отвориш очите ,да умиеш лицето на къщата ",ех,бабо,не умивам сутрин лицето на двора ми,сигурно ме гълчиш отгоре :sflower: :oops:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1738 пъти

Re: Разпращане на фестоните

Мнение от Мария Николова »

Отдавна си ми казвала, Мише, че винаги започваш от изток. :mrgreen: От тогава и аз като теб. Затова го удебелих. :daaa:
При толкова внимателно вадене на луците, фрезичка пак изкара още много луковици - нарязани и здрави.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Разпращане на фестоните

Мнение от Миша »

Мария Николова написа:Отдавна си ми казвала, Мише, че винаги започваш от изток. :mrgreen: От тогава и аз като теб. Затова го удебелих. :daaa:
.
А аз не помня :mrgreen: ,голяма съм шматка :oops: ,помислих,че и друга баба е учила внучето да орисва всяко начало с пожелания да върви като слънцето,нищо да не му пречи :dovolen: ,значи това е било моята орис за новото старо лалеено поле :tzvetoman: :D
При толкова внимателно вадене на луците, фрезичка пак изкара още много луковици - нарязани и здрави
Нарязаните луковици могат да се ползват като посадъчен материал,стига да имат части от дънцето ,обеззаразяват се,слагат се на влажно и прохладно място ,най-елементарно в найлоново парниче с влажен торф ,след 1-2 месеца по парченцата изкарват малки луковички
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
mariyanag
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1807
Регистриран на: Ное 6, '14, 12:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 101 пъти
Получил благодарност: 34 пъти

Re: Разпращане на фестоните

Мнение от mariyanag »

Докато видя темата, докато я изчета - проблема измислен, решен и даже натворено всичко за нов живот на любимите фестони.
Тези Мерини фестони ме обърнаха отново към лалетата. Радвам се, че ще ги има отново. И ми е хубаво на душата, че тук се намери вариант да се запазят красивите лалеени фестони.
Страхотни сте всички.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Разпращане на фестоните

Мнение от Гео, граф »

Уф, :swhew: ! Всичко е добро, когато свършва добре. Мимет, фурия си :nod: :sbear: :skiss: !!!
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”