Чесън

Чесън

Мнениеот scleri » Нед Ное 02, 2014 12:18 pm

Имаме тука в този раздел теми за китки луковични всякакви. Има и много хубава темичка за дивия чесън, а за нормалния, класически чесън няма нищо. Това е пропуск преголям за пишман земеделци като мен.
Получих като подарък една главичка чесън. Профански го определих като слонски чесън. Това не е ГМО а стар сорт. Поне това научих от Гугъл. Тъй като е само една главичка, а ми е много ценен дали да не рискувам да го сея в двора на вилата, а да го бодна в едно сандъче за цветя на терасата. Давайте акъл. Става ли чесън в саксия, или си иска свободата на дворния простор.
И понеже както казах е нещо ново и интересно за мен, не мога да не се изфукам и да не ви го покажа. А пък вие ще ми кажете дали наистина е слонски чесън, или просто е по-едра глава от класическия наш " миризливец".

Изображение

Изображение
Аватар
scleri
Баш кафе майстор

Re: Чесън

Мнениеот Албена » Нед Ное 02, 2014 12:43 pm

Чесън си вирее без проблем в сандъче, но само ,ако го използваш зелен :nod: Ако искаш да ти образува глави, най -добре в градината.
Аватар
Албена
Кафе машина

Години: 50

Мнениеот ivanina » Нед Ное 02, 2014 12:54 pm

...хубав подърък са ти подарили - парфюм който държи по-вече от 24 часа...
и няма какво да му се чудиш :hmmm: ...без значение е слонски ли е или свински ? - все е чесън!Не мога да преценя като го гледам по-различен ли е от нашия , но със сигурност ще е китайски , с който са заринати веригата ни от магазини :hmmmmmm:
...раздели поединично склидките и засади в един ред (браздичка) с дълбочина около 12см в земята на разстояние между склидките 15- 20 см. и си готов ! Напролет свеж , зелен чесън за салатката! :daaa: Моята препоръка е за в градината !
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
ivanina
Кафе машина

Мнениеот Мария Николова » Нед Ное 02, 2014 1:01 pm

Нооооо!!! Не забравяй, преди всичко, да го разделиш на отделните скилидки и да оставиш разстояние една от друга колкото да порасне толкова голяма глава чесън. Дълбочина 4-5 см. за лека почва и по-малко за тежка почва. За да можеш и догодина да си отгледаш същия "слонски" :sgiggle: чесън, поне една такава глава трябва да оставиш през лятото стеблото да изсъхне и чак тогава да я вадиш. Или да ги вадиш. :mrgreen:
Платон ми е скъп, но истината ми е по-скъпа.
Аватар
Мария Николова
Наркоман

Години: 75

Мнениеот nadin » Нед Ное 02, 2014 2:38 pm

У наше село чесънът е много на почит. Едно време са били известни в цяла Бъгария с техния чесън, сега вече всеки си го гледа само за собствени нужди и не продават. Та има сортове които се садят есен и такива които се садят на пролет. И двата варианта се гледат за глави а не за зелено. Задължително разделяш цялата глава на оделни скилидки и както ти е казала Мария садиш в рохкава почва не много дълбоко. В саксия голяма глава няма да получиш, трябва ти градина. Задължително вадиш луковицата чак когато стеблото изсъхне. Не поливаш много иначе се разваля главата.
Аватар
nadin
Чист кофеин

Мнениеот troll » Нед Ное 02, 2014 8:45 pm

http://youtu.be/lT7Dpk0JkVk
Аз съм още на експериментално ниво повече с чесънта.
Считам, че за Склери е важно да запази главата лук.
Което значи садене на няколко места в градина.А и в контейнер става.
Аз мразя да беля скилидките, но обичам да ги ям.
В магазина пуснаха обелени, охладени скилидки, които са прорастнали даже.
Та от тях садих. Много е важна ориентацията.
:mrgreen:
Не обичам да не обичам.
Аватар
troll
Кафе машина

Години: 58

Мнениеот scleri » Вто Ное 04, 2014 1:51 pm

Преди малко сях чесъна. На педя разстояние скилидка от скилидка и на четири пръста дълбочина. Догодина ще докладвам какви са резултатите.
Иначе чесъна е българче от Лудогорието. За това толкова е пораснало. Шампион като Лудогорец. Дали е слонски, или обикновен също има значение. Ако се окаже че е слонски влиза в сила правилото - " Совите не са това което са. ". Който се е родил на време и е гледал сериала " Туин Пийкс " ще разбере за какво става дума. В действителност слонския чесън не е чесън, а е по-близък роднина до праза. Има по-мек вкус и не толкова интензивен аромат.Най-важното е че няма оня остатъчен мирис заради който повечето хора избягват да ядат чесън сутрин на закуска. Не посмях да проведа вкусов експеримент още сега защото тази огромна глава съдържаше само шест скилидки и аз предпочетох да ги засадя всичките.
Аватар
scleri
Баш кафе майстор

Мнениеот troll » Сря Ное 05, 2014 12:09 am

А ти пръстите накъде ги мериш?
На дебелина или на дължина?
И как посади скилитката?
Да не стане после .... всичко очаквахме от Склери, само не чесън в Белив дом.
:mrgreen:
Не обичам да не обичам.
Аватар
troll
Кафе машина

Години: 58

Мнениеот neli maneva » Сря Ное 05, 2014 9:27 pm

Три дни вече
мен ме мъчи
тоз въпрос лиричен ....
Този чесън белоглав
да не е с бодли накичен??? :D :D :D
neli maneva
Виенско кафе

Мнениеот Мария Николова » Сря Ное 05, 2014 9:38 pm

Боже, боже! Наредили сте цяла "Ода за чесъна"!!! :daaa: :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Платон ми е скъп, но истината ми е по-скъпа.
Аватар
Мария Николова
Наркоман

Години: 75

Мнениеот neli maneva » Сря Ное 05, 2014 10:37 pm

Склери ми се видя подозрителен, толкова притеснения заради един чесън, та си рекох, че има нещо тайствено в него, толкоз да му се противи ;) и като върл кактусист си помислих че са тръни :D :D
neli maneva
Виенско кафе

Мнениеот sweety » Пон Яну 12, 2015 8:29 am

nadin написа:У наше село чесънът е много на почит. Едно време са били известни в цяла Бъгария с техния чесън, сега вече всеки си го гледа само за собствени нужди и не продават. Та има сортове които се садят есен и такива които се садят на пролет. И двата варианта се гледат за глави а не за зелено. Задължително разделяш цялата глава на оделни скилидки и както ти е казала Мария садиш в рохкава почва не много дълбоко. В саксия голяма глава няма да получиш, трябва ти градина. Задължително вадиш луковицата чак когато стеблото изсъхне. Не поливаш много иначе се разваля главата.

Извинявай, но може ли да споделиш кое е това село? :dovolen: Аз си търся да си засадя чесън тази пролет, но искам да е български сорт, а не китайските боклуци, които виждам навсякъде, ако кажеш селцето може да се пробвам да си набавя от там някак си. :tzvetentze: :dovolen:
Бъди промяната, която искаш да видиш в света.
Аватар
sweety
Kъсо кафе

Мнениеот dal » Пон Яну 12, 2015 9:01 am

Имам стар сорт, майка го садеше, много не е на почит в къщи чесън, ама го садя
Понеже не ям освен в някои ястия, не мога да направя разлика във вкуса, но леля и съседки на балкана ми казаха че този сорт е супер мек, средни здрави глави, и са и св тръшкали за садене от него. Имам горе насаден, дано да стане тази година, миналата много дъждове имаше. Има малко бели обвивки, все едно е гол скилидките и розовеят
dal
Наркоман

Мнениеот nadin » Пон Яну 12, 2015 9:45 am

sweety написа:
nadin написа:У наше село чесънът е много на почит. Едно време са били известни в цяла Бъгария с техния чесън, сега вече всеки си го гледа само за собствени нужди и не продават. Та има сортове които се садят есен и такива които се садят на пролет. И двата варианта се гледат за глави а не за зелено. Задължително разделяш цялата глава на оделни скилидки и както ти е казала Мария садиш в рохкава почва не много дълбоко. В саксия голяма глава няма да получиш, трябва ти градина. Задължително вадиш луковицата чак когато стеблото изсъхне. Не поливаш много иначе се разваля главата.

Извинявай, но може ли да споделиш кое е това село? :dovolen: Аз си търся да си засадя чесън тази пролет, но искам да е български сорт, а не китайските боклуци, които виждам навсякъде, ако кажеш селцето може да се пробвам да си набавя от там някак си. :tzvetentze: :dovolen:

Долни Раковец е селото. Чесънът там се сади есен и пролет но сортовете за есенно и пролетно садене са различни. Есения е по-мек и по-крехък, става и за зелено, но е по-кекав за дълго съхранение. Пролетния е с по-силен аромат и по-лют но е по-здрав за съхранение. Есения вече си го изпуснала, от пролетния трябва да проверя от съседите дето все още садят. Аз да си призная го ползвам наготово, защото градината ми е малка за да произведа нужното количество, а и пръстта там е неподходяща за чесъна. Хората обикновено го садят по нивите и не го поливат само от време на време го прекоават и оплевяват и това е. Аз имам в къщи останали глави но са омешани есенен и пролетен. Ако ми дадеш адрес мога да ти пратя една две глави но какъв точно ще се падне е 50 на 50.
Аватар
nadin
Чист кофеин

Мнениеот И.Йосифова » Пон Яну 12, 2015 10:53 am

И у наше село чесъна е на почит.Основното им препитание е отглеждането на чесън в големи количества.Садят го на есен и незнам дали от сорта зависи или почвата е благоприятна за отглеждане на такива култури,но добиват добри резултати.Сега вече е късно ,но на есен ако някой иска за сеене мога да му купя от съседите на прилична цена и да му пратя .
Аватар
И.Йосифова
Кафе с мляко

Години: 46

Следваща

Назад към Лук и други луковици