Кокичета

Заключено
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3113
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 424 пъти

Re: Кокичета

Мнение от Murof »

Нито една градина не е идеална.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Кокичета

Мнение от libra »

Mного полезна карта ,странно,че кокичето се е е завъртяло предимно около Черно море.Ето един сайт,полезен с описанията
http://www.iucnredlist.org/details/164902/0
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Кокичета

Мнение от libra »

Както и всичко останало,и кокичето е направило впечатление на европейските колекционери и всякакви хора буквално са остъргали планините за захранване на колекции.Орхидеите също са един брутален пример в това отношение.
Видовете кокичета са били вземани предимно от планините на Турция.До такава степен е имало експлоатация на природния ресурс ,че към 80-те години на мин .век турската държава най-накрая е въвела някакъв ред.В момента Турция е и голям износителен на култивирани луковици кокиче.
Ето в тази статия по повод frosterii се казва как някой 57 година е внесъл в англия 20000 луковици и 6 кг семена. И това е само еднократна случка.Така,че ,не е случайно че англичаните са с най-богатите колеции ,а за цените да не говорим.
http://citesbulbs.myspecies.info/catego ... us-fosteri
Покрай кокичето се присетих за нашия силивряк,който е защитен в БГ,но англичаните нямат проблем да го продават.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Кокичета

Мнение от nadin »

Айде с кокичето иди дойди, защото от изскубаните луковици има шанс все пак да тръгне нещо, но с орхидеите нещата са трагични. Нито от семе става нито от корени и всичко изскубано отива зян. Сега последните години се научиха да ги размножават ин-витро и почнаха да пускат по разсадницте. А иначе за англичаните всички знаем че са крали и растенията са едни от най-малките неща които са завлекли от бившите колонии и от Европата. Още се карат с Гърците за статуите, които оня граф беше прибрал от Партенона и до ден днешен не са ги върнали :)
https://en.wikipedia.org/wiki/Elgin_Marbles
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Кокичета

Мнение от libra »

Англия ,конкретно, е имала 48 колонии.Само тя.Като прибавим и останалите пирани ,щетите са дори невъобразими.
За науката,обаче , има и нещо полезно,не знам колко ,но има полза.В тези държави има много дружества,конкретно цветарски,които запазват,умножават и развиват тези дейности.Което за нас,за съжаление,не може да се каже.Няма приемственост.
didiska
Kафенце
Мнения: 26
Регистриран на: Апр 24, '12, 10:50
Местоположение: Стара Загора

Re: Кокичета

Мнение от didiska »

Ако някой има кокичета за продаване или подаряване,нека да ми пише.Градинката ми е нова и нямам нито едно,а не си представям градина без кокиче.Все още не познавам бабите в селото,иначе щях да си поискам от някоя.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Кокичета

Мнение от libra »

Другари,никой ли няма цъфнало кокиченце?
Ало ,7 зона ,активизирайте се ! При нас-тцъ ,само 30 см сняг .Миналата година са цъфтели много по-рано.
Но ,аз си правя сухи тренировки ,четейки насам натам. Изненадата ми за тази година е woronowii.Бяха много добри луковици ,като големина ,също и не бяха изветрели.Обаче,не мога да си разгъна лудостта-само няколко вида се продават на прилични цени .Англичаните няма да ги споменавам ,нека си ги пасат след Брекзит.Освен ако им се сгромолясат цените .Ма,надали .
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Кокичета

Мнение от calico »

Либре, аз съм от седмата зона, ама тука покрай пътеката дето минавам, са само 3-4 см наболи, нищо сериозно.
трябва да направя оглед на по-закътаните места

ама оня ден преди замръза зимния жасмин беше отворил цветленца, обаче леда ги съсипа. :snif:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
daneda
Баш кафе майстор
Мнения: 2204
Регистриран на: Мар 14, '12, 11:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 1140 пъти
Получил благодарност: 472 пъти

Re: Кокичета

Мнение от daneda »

Ами мойте кокиченца в южната ми градинка са нацъфтели още от края на декември.Сега си ровя снимките и със съжаление установявам, че не съм снимала ни едно!
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Кокичета

Мнение от libra »

Преди снега някои от моите бяха на 3-4 см ,но сега ще има да си чакам.В лехата е изхвърлен снега от плочките и само някой гръцки вятър може да ги открие.Тази година въвеждах уж ред в кокичетата и ми е любопитно дали съм напреднала.
Сега преглеждах темата и успях да различа един модел с тумбести листенца ,интересно кой сорт е .
Заключено

Обратно към “Лук и други луковици”