Лалетата - грижи и садене /вадене

Публикувай отговор
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4448
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 89 пъти
Получил благодарност: 230 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от jozefin »

Ако ти се разправя ги третирай.

И аз вчера и днес вадих лалета. Днес валя, вадих някои в калта. За другата седмица ми останаха две-три групи.
Вижте на Tulipa Muscadet
Изображение

какви луковици извадих
Изображение

Изображение
Всяка беше с по 3-4 детки, които са около майчината, а не една под друга, както при някои сортове. Тоест не потъва.
Който иска да си направи плантация от жълти лалета, да се заима с Мускадет :D .

violet beauty също добре се множи.

Цялата реколта :mrgreen:
Изображение

Имаше гниещи. На съмнителните махах кафявата люспа.
Първенец беше Sweetheart. Почти всички едри бяха за боклука. Добре имаше здрави детки.

Забравих да кажа, че бях им разхвърляла малко Яра мила.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31652
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 986 пъти
Получил благодарност: 2245 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Мария Николова »

Натали, най-горната бяла люспа на всяка луковица постепенно ще пожълтее, покафенее и от върха надолу ще започне да се превръща във външна суха люспа. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
denitza
Kъсо кафе
Мнения: 75
Регистриран на: Май 5, '17, 12:58
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от denitza »

Здравейте!
Много искам да си намеря луковици за жълтите едновремешни лалета - тези ранните, едрите, които цъфтят едновременно с първите червени.
Ако някой има, ще си закупя с радост :)
krassi_nz
Kафенце
Мнения: 47
Регистриран на: Юни 21, '19, 15:48
Дал благодарност: 12 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от krassi_nz »

И аз се включвам към питането за жълтите лалета, ако някой желае да продаде няколко.
Аватар
Angelina_S
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Авг 16, '11, 10:07
Местоположение: София, кв. Княжево
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 86 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Angelina_S »

За жалост, не мога да бъда от полза на последните попитали за жълтите лалета, но имам въпрос:

Как съхранявате луковиците след изваждането през м. юни?

Решила съм да заделя една леха тематично за лалета, защото през същинската част от цъфтежния сезон става много сенчеста и не е подходяща за други растения (освен бордюра от хости и треви). Близо ми е до пътеката, безидейна е в момента като замисъл (т.е. няма никакъв), така че ще ми е много лесно "да ѝ лазя" и "да ѝ бая". И лалета съм купила!
А за съхраняването, да споделя, че преди доста време се бях запалила по лалета и си спомням, че падаше вадене всяка година и ги настанявах, подходящо разредени, в сандъчета с пясък, на сенчесто и хладно място, като ги поддържах леко влажни, за да дебелеят детките. Резултатите бяха страхотни, обаче... като се докарах до 600-700 лалета, изведнъж ми писна и ги зарязах да се врастват на дълбочина. И до днес избиват листа на някакви места, но за цъфтеж и дума не може да става. Нито пък може да се достигне до луковиците, без да осакатя маса съседни растения.
За жълтите наистина съжалявам. Имах над двеста. И с години цъфтяха. :ufff:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31652
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 986 пъти
Получил благодарност: 2245 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Мария Николова »

Мария Николова написа: Юни 29, '12, 23:58
madMery написа:Мерси за предупреждението, jozefin :tzvetentze: А трябва ли да са сухи като ги сложа в мазето? И въпреки, че темата е за лалетата, за зюмбюлите важат същите правила, нали?
Където и да "летуват" лалетата, винаги трябва да са сушени на сянка поне 2-3 дни.
Зюмбюлите могат да останат безпроблемно в земята, докато се наложи да ги разсаждаш след 3-4 г., за да се подсилят тези, които правят много бебета. Като поливаш, ги заобикаляй, но случайното леко навлажняване няма да ги събори. ;)
В градината на сянка, Роза1924, ще е 28, когато извън сянката е 38 градуса. Но 28 си е над критичните 25 градуса за лалетата.
Отказах се от стаята с климатик. Като спец-разбирач на климатиците, сина ми ме предупреди за голямото обезводняване на луците за 5-6 месеца на климатик. Избрах мазето под нивото на терена с постоянна температура 21-22 градуса. И с постоянно отворено прозорче към тъй наречения "английски двор".

Изображение
Ето така, Angelina_S.
Докато можех 2 пъти в годината примък-отмък. Едно нещо или се прави като хората, или не се прави.
Вече не го правя. :snif:
Радвам се наготово на снимките във форума. :angelche:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Angelina_S
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Авг 16, '11, 10:07
Местоположение: София, кв. Княжево
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 86 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Angelina_S »

Ех ти, душата и сърцето на този форум си!
Благодаря! Това наистина помага много! :ieeee: :gush:

Още не съм подбрала снимките с цъфтящите ириси, които ми изпрати изненадващо преди 2-3 сезона. Мисля, че си имаше специална тема, дето всички закичени разправят легендата... за теб!
Ще се възползвам от практическите съвети непременно. :)
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31652
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 986 пъти
Получил благодарност: 2245 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Мария Николова »

Angelina_S, помня как си разпъната на кръст от разнообразни интереси и ангажименти и се радвам, че си намерила време да надникнеш при нас. От друга старана, как за кажа, ... не ме е нужно скромността да ме краси. :sgiggle: :sgiggle: :sgiggle:
Ето темата, за която мислиш. :angelche:
viewtopic.php?f=38&t=985&p=911975#p911975
Виж artist каква презентация на ириси новозагорци е направила. :ieeee: :daaa:
Дано изровиш и твоите ириси. :dovolen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 590 пъти
Получил благодарност: 1071 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от greeneyed »

Днес засадих половината луковици, утре -останалите. Всяка година ги вадя от съображения за сигурност/ крадецът е сляпото куче/. Сега подготвих нова леха- разкопано, пясък, суперфосфат и калиев фосфат-малко е сенчесто, след обяд се огрява и смятам, че за цъфтежа на лалетата орехът няма да е разлистен толкова много. Луковиците са сложени в мрежи от зеленчуци, нагъсто са, да се оправят. После, като ги вадя , става много лесно, издърпвам мрежата. Според мен този участък не е оръшкан от сляпото куче и може и да ги вадя през година. :angel2:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Emilly1212
Кафе машина
Мнения: 4384
Регистриран на: Май 10, '15, 21:16
Местоположение: Троян
Дал благодарност: 1989 пъти
Получил благодарност: 692 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Emilly1212 »

Аз още не съм засадила луковиците лалета. Нали все още мога да го направя? Не съм закъсняла?!?! Знаех, че около Димитровден се засаждат, но днес се поразчетох и видях, че пише втората половина на септември. :hmmm:
Най-важните неща на този свят са онези, които нямат етикет с цена, защото колкото и много да струват, не могат да бъдат нито купени, нито продадени!

Нашето любимо място - Emilly1212
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”