Лалетата - грижи и садене /вадене

Публикувай отговор
Аватар
didak
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Дек 28, '11, 09:50
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от didak »

Да, чел съм това преди, но нали има лалета, които не се пипат с години, и все са си ок. Мислех, че в "този" списък са точно такива, ама май тарикатски лалета ще се окажат само заварените в градините.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от calico »

didak написа:Да, чел съм това преди, но нали има лалета, които не се пипат с години, и все са си ок. Мислех, че в "този" списък са точно такива, ама май тарикатски лалета ще се окажат само заварените в градините.

те сегашните луковици само на теория не се вадят, така ги правят явно. Всички или се разпадат на малки луковички, или просто изчезват.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Nevita
Баш кафе майстор
Мнения: 2188
Регистриран на: Май 27, '15, 21:36
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 19 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Nevita »

Учудена съм за Апелдоорн и Голден Апелдоорн, би трябвало да не потъват. Това са ми първите лалета, имам ги от много години, вярно, че вадя част от луковиците им всяка година, но много от малките луковички-бебета са бучкани покрай стени и огради, никакви грижи не са полагани за тях, а са там и си цъфтят всяка година и стават все-повече. Но пак казвам - те са купувани преди години, не знам, може сега наистина да правят нещо с тях.
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от sofy »

И аз съм учудена за Апелдоорн и Голден Апелдоорн-не мога да си спомня точният сорт,купувала съм ги от Баумакс в кутия заедно с нарциси,мускари и още нещо.Садени са есента на 2012г.,не съм ги вадила.Върнах се да броя по снимките :dovolen: .Умножили са се-в групичка има по 1-2 лаленца повече.
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от dar »

Поръчах си лале Blue Diamond и някъде чета, че пише че е кичесто късно лале, някъде, че цъфти рано. Някой който го има би ли ми казал кога цъфти, че искам да го комбинирам с Sweetheart - жълто с бели връхчета и за него пише, че е ранно от групата на форестиана
Аватар
muny7
Виенско кафе
Мнения: 446
Регистриран на: Май 20, '13, 11:33
Местоположение: София

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от muny7 »

dar написа:Поръчах си лале Blue Diamond и някъде чета, че пише че е кичесто късно лале, някъде, че цъфти рано. Някой който го има би ли ми казал кога цъфти, че искам да го комбинирам с Sweetheart - жълто с бели връхчета и за него пише, че е ранно от групата на форестиана

Да късно лале е стига пролетта да не е ненормална, като тази година
Мога всичко, стига да пожелая! Лошото, е че бързо ми омръзва !
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от dar »

muny7 написа:
dar написа:Поръчах си лале Blue Diamond и някъде чета, че пише че е кичесто късно лале, някъде, че цъфти рано. Някой който го има би ли ми казал кога цъфти, че искам да го комбинирам с Sweetheart - жълто с бели връхчета и за него пише, че е ранно от групата на форестиана

Да късно лале е стига пролетта да не е ненормална, като тази година
Мерси,
значи трябва да търся друго ранно за комбинация на жълтото
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от tili »

Не знам дали постъпих правилно, но вчера извадих първата щайга лалета. Трябваше да си засадя циганетата от Миша. Много хубави и едри луковица, голям тюрлюгювеч, защото съм садила смесено и не мога да ги отделям по видове. Някои листа и дръжки не са напълно пожълтели. И сега - какво? Суша на сянка, почиствам и прибирам? Дано да не съм избързала :hmmm:
Аватар
daskal77
Кафе с мляко
Мнения: 208
Регистриран на: Яну 20, '15, 21:01
Местоположение: Пловдив

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от daskal77 »

И аз ще вадя луковиците, трябва ми мястото. Ако не им е времето още, казвайте, докато не съм почнала. :hmmm:
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от venetka70 »

daskal77 написа:И аз ще вадя луковиците, трябва ми мястото. Ако не им е времето още, казвайте, докато не съм почнала. :hmmm:
Мисля, че им трябват още поне седмица- две.
При мен се наложи спешна операция по вадене на луковици на лалета и минзухари, тъй като се появи сляпо куче и започна да прави всичко на тунели.
Луковиците на минзухарите са много добре, но тези на лалета изглеждат доста зле. Поради многото дъжд и глинестата почва при нас външните люспи са направо на каша.
Чудех се какво да правя и махнах скашканото и ги сложих в разтвор на калиев перманганат за час.Оставих ги да съхнат на сянка и проветриво. Днес сутринта като ги погледнах изглеждаха добре, но не знам дали ще се запазят без тази специфична външна люспа.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”