Лалетата - грижи и садене /вадене

Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31684
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1026 пъти
Получил благодарност: 2381 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Мария Николова »

Lizi написа:Общо взето ги садиш на дълбочина колкото два пъти луковицата .Колкото са по-големи - толкова по-дълбоко .
Аз лично стигнах до извода ,че не е добра идея да се смесват луковици различни . Пролетта извадих лалетата .Сега като започнах да садя не помня къде имаше зюмбюли и други неща .
Винаги съм се чудила как успявате да ги садите на групи .Много е ефектно наистина ,но втората година аз вече тотално съм ги смесила . :ufff:
Два пъти луковицата, означава, че върху луковицата трябва да има пръст с височина два пъти, колкото е височината й. Освен това, ако почвата е много тежка, да е малко по-плитко. Ако е по-лека (песъчлива) - по-дълбоко. От една до друга луковица да се остави 10 см. :dovolen: Всяко растение иска слънце, въздух и "лично пространство". При засаждане, лалетата не искат поливане, а притискане, да не остава въздух около тях.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
JuliS
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1700
Регистриран на: Мар 17, '10, 15:53

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от JuliS »

Благодаря ви! :tzvetentze: Тежка и глинеста почва имам аз :mrgreen: Значи на 6-7см. дълбочина и на 10 отстояние едно от друго.
Айде , събота и неделя ще тествам какво съм запомнила. Спорен ден дами! :dovolen:
"Възрастта е без значение , когато носиш слънцето в себе си!"
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от calico »

аз много лесно ги държа на туфички. Просто при засаждането правя едно кръгче колкото чиния, бода там 8-10 луковици в кръг, затрупвам, после оставям малко място около кръга и правя друго кръгче. Така като прецъфтят има място около всяко кръгче за една права лопата да влезе и да ги извади цялата туфичка. Слагам ги в отделна торбичка и вадя следващите. Ако съм на кеф пиша вътре листче с цвета поне да знам дали са жълти лилави или бели, после друга торбичка и така.

Снощи си купих от Баумакса около 70-80 луковици. Един пакет от 40 луковици дарвинови хибриди за 12 лв, и някакви дето си сменят цвета- от бяло през шарено до червено по време на цъфтежа. Те са 12 луковици за 8 лв. Триумф лалета бели в пакети пак на прилична цена. Добри луковици са заредили в Баумакс.

Дени, благодаря за инфото, много интересно :liubov:
аз съм нагрочила панерите и това е, може и да не са те убиеца, ама не ги ща.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 29 пъти
Получил благодарност: 415 пъти
Обратна връзка:

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от nadin »

А как ще ги пазиш от сляпото куче :hmmm:
Нали затова ги садеше в панери. Сега без панерите какво ще правиш?
Аватар
Krasiyana
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1065
Регистриран на: Юли 19, '12, 22:10
Местоположение: гр.София

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Krasiyana »

Calico, аз мисля, че твоите ще цъфнат още следващата година. Аз имам лалета които не са вадени вече 4-5 години. На мястото на всяка насадена луковичка бяха станали по туфа от 7-8 цъфтящи луковички, а някои 12-15 без да се променя големината на цвета. Изображение
Тази пролет под ваше влияние реших да ги извадя и извадих по около 20 луковички от туфа и те бяха доста малки - ако не бяха още с дръжките на цветовете нямаше да повярвам, че тези са цъфтели. Извадих една туфа, оставих я на тавана да поизсъхне, за да ги пребера после и на другата седмица не ги намерих - съселчетата ги бяха откраднали. Та дали сляпо куче, съсели или панери - все им се случва нещо на лалета ни. :hmmm:
“За да летиш, не ти трябват крила, а простор, една голяма любов и малко мечти.”
Силвия Кристъл
http://www.album.bg/krasiyana/?page=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31684
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1026 пъти
Получил благодарност: 2381 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Мария Николова »

Час-два се мъча до сортирам луковици по цвят, по форма, с идеята, че мога да докарам поне до близки цветове. Ама то си е жива охтика 10-15 щайгички. :ufff: :ufff: :ufff: Толкова нюанса са :snif: :snif: :snif: - писна ми! :svekurva: Хабя си хубавото време, вместо да ги садя. :x Сега, като се върна ги започвам - първо от бебетата - най-голямата досада. Сетне нормалните микс. И накрая групираните, за да видя напролет има ли файда от този въртел, или пак си е шаренийка, но... разделена на групички. :lol: :lol: :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
denitsavm

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от denitsavm »

JuliS написа:Благодаря ви! :tzvetentze: Тежка и глинеста почва имам аз :mrgreen: Значи на 6-7см. дълбочина и на 10 отстояние едно от друго.
Айде , събота и неделя ще тествам какво съм запомнила. Спорен ден дами! :dovolen:

Джули, не, че е лошо, но 10 см. разстояние си е много :nod: , смали го на 5-8 :nod:
Аватар
estrella74
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1406
Регистриран на: Юли 14, '10, 23:00
Местоположение: София

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от estrella74 »

Да се отчета, че миналия уикенд насадих половината луковици, този уикенд надявам се и останалите. Рано, късно, това е... нямам много време тази година.
Това, което прави живота интересен, е възможността да осъществиш мечтата си.
[img]http://media.snimka.bg/s1/1862/029967772.jpg?r=0[/img]
dal

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от dal »

Не съм насадила нищо -ни луковици , ни божури -всичко е по кашони , разпечатано че раздавах на приятелки
надявам се да имам тази възможност следващите няколко дни , не знам каква логика да следвам -вероятно без да ровя невадените от предишната година ще садя новите край тях и каквото излезе :stiskam:
няма грозно лале , а групи грозни лалета Мерко няма как да се получат :hihihi:
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10037
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 624 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от greeneyed »

Чета за жалбите на Калико и хич не ми се мисли, защото всичките ми лалета и лилиуми са в панери и разни други пробити съдове. Почвата е горска, отцедлива , надявам се да не гният . Нищо няма да барам сега, ако ги извадя, означава да ги подаря на звяра, което няма как да се случи! :svekurva: А напролет- каквото-такова. :angel2:
На схемите, които Дени е поствала, не се вижда как потъват лалетата. Би трябвало базалните луковички да се смъкват по малко? :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”