Лалетата - грижи и садене /вадене

Публикувай отговор
Аватар
estrella74
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1406
Регистриран на: Юли 14, '10, 23:00
Местоположение: София

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от estrella74 »

s_t_m написа:Денис, според мен твърдата луковица е жив нарцис. :daaa:
И аз съм на това мнение. :daaa: Ако е умряла луковицата, ще е изгнила или куха(мухлясала), няма друго положение. Щом са твърди ги засади, пък пролетта ще показваш снимки. :dovolen:
Това, което прави живота интересен, е възможността да осъществиш мечтата си.
[img]http://media.snimka.bg/s1/1862/029967772.jpg?r=0[/img]
Аватар
juzy
Виенско кафе
Мнения: 310
Регистриран на: Окт 19, '12, 15:28

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от juzy »

Малко по подробно може ли да обясните за обеззаразяването на луковиците. Кои луковици с какво, какъв разтвор(концентрация) и т.н
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Lizi »

Луковиците на лалетата предимно се накисват в разтвор на фунгицид , защото прекалено лесно се разболяват. Например в калиев перманганат. За разтворите е писано много в темите . Няма пропорция - слага се колкото да стане леко розова водата .Мисля 5-10 минути е достатъчно и после се изсушават ,но не на пряко слънце.
Аватар
juzy
Виенско кафе
Мнения: 310
Регистриран на: Окт 19, '12, 15:28

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от juzy »

Това за старите луковици ли се отнася или и за купените тази година ?
Аватар
Denis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1358
Регистриран на: Юли 11, '10, 16:48

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Denis »

Мария, Естрела, Лизи :tzvetentze:
Ще полея пръстта в градината с нещо обаче, защото така съм решила, а нарцисите ще ги бодна, дано цъфнат.
Луковици на лалета съм обеззаразявала рядко и то такива дето са някакъв сорт супер ценни :lol: и не ми изглеждат читави, киснала съм в р-р топсин, тук в темата съм чела колко процента - не помня, но накрая пак на око го карах, има ефект. Иначе, ако са зле- директно хвърлям и не садя.
:tzvetoman:
Как можеш да знаеш какво искаш, докато не получиш каквото искаш и не видиш дали ти харесва?
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от calico »

и моите луковици няма още корени, знам понеже копая тук и там и те се вадят. А е поливано и наливано цяло лято, щото е под орехите и не е сухо, всеки ден там съм наливала вода до кално
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
juzy
Виенско кафе
Мнения: 310
Регистриран на: Окт 19, '12, 15:28

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от juzy »

Според мен е рано още за садене. Миналата есен съм забравила цял голям кашон с луковици да засадя... тази година ще им намеря място стига да стават за нещо. Лятото случайно ги видях чинно прибрани в кашона, който предната есен съм пропуснала. Пролетта ми се стори, че липсват сортове, но си помислих, че са се изгубили...
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Мария Николова »

Denis написа: ...... Иначе, ако са зле- директно хвърлям и не садя.
:tzvetoman:
Аз също. Предпочитам да не внасям зараза и да не ми остава празно място, като изгние неизхвърлената лоша луковица. От опит зная, че "може би пък..." не се получава - не е ли читава луковицата, не израства читаво растение, дори да поникне... По-добре да се бракува навреме.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от calico »

Да се оплача :svekurva:
Днес започнах да садя новите лалета. ходя с лаптопа между китките :lol: и гледам къде напролет е имало лалета и къде има празни места да се боднат новите.
И като обръщах почвата, видях че старите лалета още не са пуснали коренчета, и реших да извадя и засадя наново всички които бяха насадени в панерчета.
И какво се оказа? Извадих 16 панера, и абсолютно във всички тях луковиците бяха като глави чесън- една външна люспа и в нея 15-20 отделни малки луковички, оформени с кафява люспа и с големина на скилидка чесън. :ufff: От всеки панер я има по 1-2 прилично едри луковици, я не. В резултат на което имам около 2000 луковички-бебета и нямам лалета :svekurva: :svekurva: А разкопах всичко, новите вече бях засадила почти с идеята че на старите места си има луковици.

Определено смятам че виновни за това са панерите. Дъното уж е решетъчно, но все пак е доста плътно. Старите корени макар и изсъхнали, си личаха- ами бяха навити на дъното на панера както се получава в малките разсадни кофички.

И този разпад е станал още преди цъфтежа им, щото ми направи впечатление че съм засадила 8 или 10 луковици в панер, а излизат двойно повече.
ето тук на снимката си личи- това е лале Белинда, едни пакет 10 бр в един панер, ами имаше 26 пъпки напролет, броих ги, а сега бебетата бяха вече над 50. Най-големите луковички колкото черешка :ufff:
Изображение

там, където не са в панери, са си нормални луковици

ядосана съм :svekurva: , нямам лалета, ще вадя всички останали дето не са в панери и ще разсаждам и пак ще са малко :ufff:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
elena kirilova

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от elena kirilova »

а тези бебета кога ще цъфтят
някак ми е криво за твоята красива лалеена градинка
беше толкова пищно
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”