Див чесън (Allium ursinum L.)

Публикувай отговор
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Див чесън (Allium ursinum L.)

Мнение от isa »

Абсолютно бях забравила на колко хора съм обещала :ufff:Левурда се намира и в градината ми, /защото в гората наблизо има цели полета,расте под сянката на дебели букови дървета/, въпроса е дали мога да открия луковиците, по това време няма листа/ Ще пробвам да ги намеря и ще пиша Като никой не ме подсеща така е ;)
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Див чесън (Allium ursinum L.)

Мнение от nadin »

mimeta написа: Децата много го обичат този чесън, а четох и рецепти за готвена левруда, на супа. Догодина ще разширя тройно лехата с чесъна.
Някой друг пробвал ли е левурдата да я готви. Щото аз като я сваря в супа с други зелении добива един леко горчив вкус. Въобще доколкото знам основните чеснови съставки във всички луци които са най-полезни не издържат на топлина и се разпадат, затова май не е препоръчително да се обработва топлинно ама все пак да питам някой с повече опит. :?:
Аватар
setipeti
Кана кафе
Мнения: 525
Регистриран на: Май 20, '13, 10:42
Местоположение: Варна

Re: Див чесън (Allium ursinum L.)

Мнение от setipeti »

Исе, готова съм да изчакам, докато ги намериш :hihihi: :hihihi: :hihihi: :liubov2: (може и в друго време на годината)

иначе аз всичко, което мога да го ям сурово, така го и предпочитам :dovolen: , особено зелениите :liubov2:

чувала съм, че чесъна(предполагам и други от роднините му с подобен вкус) на готвени манджи се слага в повечето случаи накрая, именно за да му се запазят вкусовите качества, ако не и полезностите :dovolen:
aloe
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Окт 28, '10, 12:56
Местоположение: Варна

Re: Див чесън (Allium ursinum L.)

Мнение от aloe »

Може ли и аз да се вредя покрай setipeti,понеже сме от един град? :tzvetentze:
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Див чесън (Allium ursinum L.)

Мнение от mimeta »

nadin написа:
mimeta написа: Децата много го обичат този чесън, а четох и рецепти за готвена левруда, на супа. Догодина ще разширя тройно лехата с чесъна.
Някой друг пробвал ли е левурдата да я готви. Щото аз като я сваря в супа с други зелении добива един леко горчив вкус. Въобще доколкото знам основните чеснови съставки във всички луци които са най-полезни не издържат на топлина и се разпадат, затова май не е препоръчително да се обработва топлинно ама все пак да питам някой с повече опит. :?:
То и аз не съм я готвила още, само четох рецептата. Ние я изядохме на салата :). Ето рецептата:
http://dimitranas.blogspot.cz/2010/04/b ... _4633.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Днес ми пристигнаха 300 луковици чесън, довечера ще садя :) Пощаджийката ме гледаше на кръв :lol:
Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Див чесън (Allium ursinum L.)

Мнение от calico »

Исе, като изровиш левурда и аз искам
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Marti
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1203
Регистриран на: Дек 12, '10, 21:41

Re: Див чесън (Allium ursinum L.)

Мнение от Marti »

Те ви тука цяла гора с див чесън
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 123&type=3" onclick="window.open(this.href);return false;
а пък нарцисите са като нашите кокичета
Аватар
kannamy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1446
Регистриран на: Яну 16, '12, 16:36
Местоположение: София/Богьовци
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Див чесън (Allium ursinum L.)

Мнение от kannamy »

Ако не е нахално и аз да се курдисам на опашката.А ако някой знае местенце около София къде да се открие да рекне направо да си изровя :mrgreen:
denitsavm

Re: Див чесън (Allium ursinum L.)

Мнение от denitsavm »

Баба ми от Витоша береше... ама не зная точно къде, а и не съм сигурна, че бих разпознала растението :dovolen:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Див чесън (Allium ursinum L.)

Мнение от nadin »

Казвали са ми че го имало много на Витоша около началото на старата шанца за спускане която се вижда от пътя на излизане от София за Владая, но аз лично не съм ходила там.Виждала съм единични корени надолу по пътеката от Алеко за Симеоново, ама сега нищо няма да се види щото няма листа. Трябва да се ходи напролет след като прецъфти и преди да му окапят листата. А пък аз мойте корени си ги събирам като купувам от пазарите напролет китки с листа и тук таме има изтръгнати с луковиците. Повечето се хващат без проблем, но искат влага и сянка. Иначе листата изгарят. Много лесно се прихваща и от семе като всички луци.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”