Пролетните лехи - пълни с цвят

Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Пролетните лехи - пълни с цвят

Мнение от Blue sky »

Изображение

След десетилетия на формализирано и масово засаждане на пролетните луковици в парковата архитектура, напоследък традицията се разчупва с творчеството на дизайнерката Джаклин ван дер Клоит, която е известна с тоналните си и структурни композиции. И докато Сали Фъргюсън, говорител на информационния център за луковиците в Холандия, твърди, че това е абсолютно радикално и новаторско решение, в което многогодишните са скелетът на композицията, а пролетните луковици озаряват с ярките си цветове и довеждат пролетта, тя всъщност явно не се е разхождала в българските дворове, за да се увери, че това си е съвсем масова практика. И все пак, създавайки нашата собствена красота, можем да попием малко дизайнерски опит и съвети.
Комбинираното засаждане позволява голяма свобода при използването на пространството, особено когато то е ограничено - пролетните луковици добавят цвят в лехите, когато многогодишните, едва са наболи да се покажат над земята. Същевременно, многогодишните растения, особено тези с широките листа, при израстването си закриват стъблата на преминалите луковици, през така необходимия за тях период на почивка и възстановяване на силите за следващия сезон.
Магическият подход на Джаклин, включва прецизен подбор на видовете, а след това, смесва луковиците в един леген, и ги посипва по земата, докато бавно се придвижва, след това, засажда всяко, там където е паднало.

Изображение

Има и една тънкост обаче, луковиците трябва да се разделят по относителна големина, защото иначе не се смесват добре и малките остават на дъното. Т.е първо разпръскваме големите – лалета, нарциси, зюмбюли, алиуми, а после с повторно минаване – по-малките луковици – сцила, мускари, минзухари.
За предпочитане е, да се подбират видове с относителна дълговечност – такива, които лесно се размножават и натурализират, като видовите лалета например. Естествено, могат да се използват и популярните и доказани лалета, но съответно трябва да се имат предвид грижите, които те изискват – относителна светлина и листната маса не трябва да се премахва, докато не пожълтее напълно.
Също така е важно да се има предвид следното – луковиците трябва да се засаждат по-дълбоко, отколкото се препоръчва при стандартното засаждане – това е така, за да се избегне евентуално гниене по луковиците, което би възникнало при по-тежки почви при поливането на летните цветя.
И някои специални съвети
- Намерете „котва” – естественият вид на полянката с пролетни цветя се засилва, ако са подчертани от някакъв елемент в пейзажа – например ако са разпръснати под единично дърво, или ако с извивки и меандри свързват няколко дървета, или пък разпръснати около пътеката между цветните лехи.
- Изберете цветна схема – света на дизайна, комбинациите са от решаващо значение за изхода, ако търсим по-естествен ефект, е добре да предпочитаме светлите тонове, обаче, трябва да се има предвид и ефекта на светлината. Ярките цветове изглеждат по-красиво, когато са на място с пълно слънчево огряване, докато по-светлите тонове – розово, светло синьо, люляково и кремаво бяло изпъкват и стоят наистина красиво, когато са разположени на шарена сянка – просто искрят в леката сивота на сянката.
- подберете видовете така, че да се редуват в цъфтежа, за да си осигурите поне два, а може и три месеца красота в бордюра, докато многогодишните видове са готови да разкрият напълно красотата си и да превземат вниманието ви с лятното си изобилие.
- имайки предвид, че това са смесени бордюри, предвидете и многогодишни растения, които да цъфтят едновременно с луковиците, а не само с летен цъфтеж – луковиците особено много изпъкват, когато са подчертани от други видове. Такива подходящи комбинации са лалета със седум, гераниуми, арабис и незабравки, зюмбюли с декоративни треви и дамско сърце, нарциси с пролетните флоксове или хойхера. А ако търсим по-романтичен ефект, можем да използваме диви цветя в композицията, например контрастът между ярките, наситени лалета и ефирната нежна огърлица на кралица Анна е очарователен. Други подходящи видове са brunnera macrophylla, geranium magnificum, geranium sylvaticum ‘Mayflower’, hosta, heuchera, lysimachia ‘Firecracker’, rodgersia ‘Braun Laub’- листнодекоративно растение с кафяво-зелени листа.


Разсипани луковици и многогодишни
Изображение

и самата Джаклин в процес на садене и заедно с друго световно величие Пиет Оудолф – за него – друг път

Изображение

Изображение

традиционно засаждане

Изображение

Изображение

смесено засаждане

Изображение

Изображение

И една илюстрация на това, как луковиците освен във височина, се разполагат и в дълбочина

Изображение

сайтът на Джаклин, с различни проекти в него http://www.theetuin.nl/dreamgardens/eng ... frames.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

и пролетен букет с огърлицата на кралица Ана в него - широко разпространен бурен, който само показва че красотата е там, където човек има очи да я види, както и защо един са дизайнери, а други, само въздишаме

Изображение Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Пролетните лехи - пълни с цвят

Мнение от Blue sky »

ето това е резултатът от миналата пролет

Изображение

сега, за тази пролет, съм предвидила нов проект

под люляците имам 6 кв, които досега бяха гора от издънки, бурени, както и стари рози, които не цъфтят от сянката, един божур, един ирис - няма да показвам снимка, защото е трагично положението в общ план :evil:
сега, след едноседмично копане, издънките и розите са премахнати
божурите вече са 9
ирисите са 7
един голям корен салвия
момините сълзи са разсадени
на цялото останало пространство ще разхвърлям и засадя всички омешани и различни луковички, които имам, дупките ще запълня с арабис, незабравки и пълзящи флоксове
снимки и резултати - догодина :stiskam:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Пролетните лехи - пълни с цвят

Мнение от vodo-leika »

Блу, страшно интересна статия! Много благодаря! :P :tzvetentze:
Аз лично не мога да преценя кои тип повече ми харесва. Единият ми се вижда много подреден, класически и праволинеен, а другият - див и някак по-естествен( а сигурно и по-малко трудоемък :D ). Но резултатът в градината ти страшно ми допада! :liubov2:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1742 пъти

Re: Пролетните лехи - пълни с цвят

Мнение от Мария Николова »

Като гледам, Джаклин поне два сезона е "прочиствала" случайните примеси, за да останат жълти, без нито едно лилаво, червено, или бяло. И съответно - червени - без нито едно жълто, лилаво, или бяло. :ufff: :ufff: :ufff:
Правила съм го 4 години ;) и зная какво е цъфнали китки да се местят от трите чужди, в собствената (примерно синьо-лилава) фигура. :twisted: :twisted: :twisted: От циниите и астрите , та до калдъръмчетата! :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
dal

Re: Пролетните лехи - пълни с цвят

Мнение от dal »

искам , ама не става-лалета нарциси и айде , в шантав климат като тукашния техния сезон е твърде кратък :D
тука хората от палто скачат в потник , та няма как да разбъркам легена луковици и на тях да чакам...
лента ще пусна пред лилиумите и хемерокалисите + 2-3 петна колкото мога , ама другото ще е шарена черга с многогодишни и лилиуми :stiskam:
ще им търся масто де , имам и от миналата година доста :dovolen:
denitsavm

Re: Пролетните лехи - пълни с цвят

Мнение от denitsavm »

Aз пък имам 2 големички саксии, пълни с изровени от двора луковици - ни ги знам какви са, ни цветовете им знам и сега ще ходя да изкопая едно местенце и да ги нахвърлям точно така :nod: . На лалетата им е рано на нарцисите и кокичетата пък е късно, да става каквото ще :twisted: .
Блу, чудесен материал, все още не съм го асимилирала, ще препрочитам :nod:

Ииии, благодарила ли съм ви за ценните съвети и идеи? На всички, като се започне от Блу, Мария, Дал, Иса, Ида, Любознателна, Джъст и не мога да изброя всички, но много споделени ваши грешки избягвам и се стремя да постигна положителните ви резултати Благодаря! :liubov:
sasha

Re: Пролетните лехи - пълни с цвят

Мнение от sasha »

И аз да споделя: опитвала съм всякак
-пръснати
-групирани на туфи по вид
-засяти в саксии, за да мога да ги извадя след прецъфтяване да зреят някъде другаде
и стигнах до извода, че най-добре е така като на мен и семейството ми ни харесва. Има един проблем, с който продължавам да се боря: след прецъфтяване има един период от около 1,5 мес., в който има само листа / отначало зелени, после жълти и сухи/ в който засявам някакви неща, но те не могат да "пекнат" в сянката на листата и въобще затворен кръг. Тази година решихме /на семеен съвет/ отново да извадим луковиците, и да ги засеем в широки около 40 см саксии /дълбоки са около 20 см/, за да ги вадя след прецъфтяване.
И въобще: блажени са тези, които си изграждат една концепция за градината, реализират я и след това само поддържат. Аз моята градина никога няма да мога да я създам за последно. Толкова ми стига, толкова мога. Дано има и други като мен, че иначе се чувствам много нищожна... :ufff:
Ето малко пролет
Изображение
Изображение
Изображение
dal

Re: Пролетните лехи - пълни с цвят

Мнение от dal »

Саша , отдавна се каня да ти пиша че си с чудесна градина, много хубави цветя
Колкото до последните изречения и радините вълнения какво да правим с прецъфтелите луковици които загрозяват 1:1 си изписала моите чуденки и опити по какъвто и сда е начин да избегна жълтеещите грозотии в петното с лалетата ..
за себе си до сега не съм открила панацеята-не ги трая и ги вадя-а те трябва да узреят и прецъфтят , или стрижа и пак кофти , мислех това с широките сакссии за да запазя сортово в саксия по нещо си -т.е. 5-8-10 както са в петно сортово и да ги местя -ще видя какво и що , ама няма да е тази година.
Поздрави за красотата , мила :ieeee: :liubov:
sasha

Re: Пролетните лехи - пълни с цвят

Мнение от sasha »

Благодаря ти Dal!! Такива думи от твоите уста - оооо изключителна радост и комплимент за мен :tzeluvka: Давай заедно да борим цветарските си заплесвания и страсти и т'ва е. К'вото излезне. Използувам случая да поздравя за "розовите" знания и опит и да ти благодаря за безценната помощ, която оказваш на целия форум.
Blu, а на теб : поздравления за темата - необятна е и изтъкана от противоречия :tzeluvka:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1742 пъти

Re: Пролетните лехи - пълни с цвят

Мнение от Мария Николова »

Каквото и да се засее между лалетата, за да е красиво мястото, трябва да се полива. Колко момичета, отглеждащи зрял кромид лук, могат да кажат, че като прецъфти лука, докато го чакат да пожълтият и изсъхнат листата му, започват да го поливат на три дни?

До пожълтяването, листата на лалетата фотосинтезират и изхранват луковицата-майка и бебетата. Затова не ги режа. И като започнат да жълтеят не ги режа, защото ми помагат да не срежа нито една луковица при ваденето. Когато ги извадя, обръщам мястото и остава грозно и празно до есента. Една година засях едногодишни след ваденето на луковиците. Страшна дилема! :cry: Какво да правя китките, като са отрупани с цвят, а трябва да обработя и подготвя мястото за лалетата... :ovtza:
Така стигнах до въпроса "Какъв ми е приоритета?" :swonder: Лалетата. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”