Гладиоли

Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Гладиоли

Мнение от Мария Николова »

Идната седмица намерих в нашето мазе торбичка с луковиците на гладиоли. Сигурно, сложила съм ги миналата есен за съхранение и съм забравила да ги засадя пролетта. как мислите, има ли смисъл да ги садя пролетта до година?
Натали, прекрасни, очарователни!
От личен опит - да, живи са, ще поникнат и ще цъфнат! :daaa: :daaa: :daaa: А бебетата ще пораснат. :dovolen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
dung
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1776
Регистриран на: Апр 16, '15, 15:04
Местоположение: Раднево
Дал благодарност: 125 пъти
Получил благодарност: 124 пъти

Re: Гладиоли

Мнение от dung »

Няма ли да е по-добре да ги насадиш още сега :hmmm:
Предполагам, че ще успеят да цъфнат преди да паднат сланите на есен.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1442 пъти

Re: Гладиоли

Мнение от Тутти »

Натали-Я написа: Авг 4, '18, 09:25 Обичам и гледам гладиоли, още повече това е любимото цвете на ММ.
Искам да попитам всички, които гледат това разкошно цвете. Идната седмица намерих в нашето мазе торбичка с луковиците на гладиоли. Сигурно, сложила съм ги миналата есен за съхранение и съм забравила да ги засадя пролетта. как мислите, има ли смисъл да ги садя пролетта до година? Иначе изглеждат добре, леко мекички, без мухъл . То не пречи да опитам, но ако категорично няма да стане нищо по-добре да закупя допълнителни свежи. Благодаря предварително за отговори.
Натали-Я, засади ги и редовно поливай. Сега и земята е влажна, ще поникнат и цъфтят още сега. Докато листата станат жълти, ще се храни луковицата и догодина ще са още по-силни. Преди гледах много гладиоли, когато градината нямаше нищо цъфтящо, и засаждах на всеки две седмици нови гладиоли, и цъфтяха до много късна есен в реда на засаждане. Така ще е сигурно, че няма да се съсухрят в мазето чак до другата пролет.
Kaira
Чист кофеин
Мнения: 5041
Регистриран на: Авг 26, '15, 14:39
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Гладиоли

Мнение от Kaira »

Много красиви и нежни гладиоли показвате, момичета! :slove: Да ви цъфтят, луковиците им да дебелеят и много да ви радват! :liubov:

:ieeee: Нови от пролетта от Сортови семена. :dovolen: :tzvetentze:
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
mariyanag
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1807
Регистриран на: Ное 6, '14, 12:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 101 пъти
Получил благодарност: 34 пъти

Re: Гладиоли

Мнение от mariyanag »

Моичките ме издебнали и нацъфкали докато ме нямало, така че снимки "друг път", но пък мога да споделя мъничко опит.
В началото знаех, че се вадят всяка година и чинно им шетах, после моя близка сподели, че не ги вади изобщо/туй из Берковския Балкан - демек студена зима/ и аз се пробвах така, но се гътнаха. После тук някой сподели, че също му зимуват и есенес ги засадих на 25 см дълбочина с малко мулч отгоре. Оцеляха, изкласиха и явно с цъфтукали през отпуската ми, но важното е, че на по -дълбочко иззимяват навън. Това е.
Мариела
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Юни 7, '17, 22:52
Местоположение: Горна Оряховица
Дал благодарност: 168 пъти
Получил благодарност: 159 пъти

Re: Гладиоли

Мнение от Мариела »

И аз ги бях оставила една година, но не оцеляха и от тогава си ги вадя всяка есен
Аватар
макс
Кафе машина
Мнения: 3731
Регистриран на: Ное 13, '13, 15:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 52 пъти
Обратна връзка:

Re: Гладиоли

Мнение от макс »

и последния убавец се накуми :D този и зеления са насадени от преди три години и не съм ги вадила до сега не знам на каква дълбочина са но за сега оцеляват :dovolen:
Изображение

Изображение
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1442 пъти

Re: Гладиоли

Мнение от Тутти »

Гладиоли съм садила в самото начало от изграждането на градината, значи преди повече от десет години. Не съм ги вадила, реших че каквото-такова. Все още си растат всяка година. Правилно е обаче да се вадят, но тези моите оцеляват на място. Не знам дали луковичките са по-дълбоко и тази да е причината. Всичко вече ми е подчинено на съкращаване на хамалогията. Вадя само единствения сорт далии, който имам, защото далията не оцелява зимата, а цъфти цяло лято до сланите.
Това вадене, сушене, обеззаразяване, садене... не е моята работа.
Аватар
dung
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1776
Регистриран на: Апр 16, '15, 15:04
Местоположение: Раднево
Дал благодарност: 125 пъти
Получил благодарност: 124 пъти

Re: Гладиоли

Мнение от dung »

И при мен гладиолите не мръзнат през зимата, но аз ги вадя, защото всяка година правят десетки малки луковички и ако не ги извадя на следващата пролет стават цели туфи от листа. И мисля, че си пречат. :hmmm:
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4886
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 612 пъти
Получил благодарност: 817 пъти

Re: Гладиоли

Мнение от мечтица »

И аз ги вадя всяка есен,
задължително обезпаразитявам с р-р на калиев перманганат.
Почиствам дънцето на луковица и ги оставям на един ред в малка касетка на дупки.
Макс,страхотни са ти гладиоли,красавец е :daaa:
и при мен цъфнаха от последните(има още 3-4 ),тези са от
руската колекция на Дыбов
Изображение

Изображение
Ako някой иска да разгледа колекцията му от гладиоли.
http://mirgladiolus.ru/newdybov.html
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”