лилиумни фаворити - топ най-най

Публикувай отговор
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

лилиумни фаворити - топ най-най

Мнение от Blue sky »

dal написа:Кажете , кои от лилиумите като растения цъфтеж и сортове са вашите фаворити , кои са ви направили впечатление като благодатни растения?!
отварям нова тема, за да не потъне инфото в страниците :nod:

за мен абсолютния ми фаворит до сега е този лилиум - Eyeliner

това е снимка от миналата година, за тазгодишна, още поне 1 седмица

Изображение

ходих специално да преброя пъпките - на всеки са по 13 броя :nod: Това е L.A.Hybrid, които са по-добри от обикновените азиатски, фирмата го дава 90 см, при мен е 1,30 висок, имам го трети сезон. Стъблото е дебело и много здраво, листата са много наситено зелени и лъскави, не дава бебета. Трите луковици правят искрящо бяло петно с диаметър 70 см в продължение на 1 месец

имам и още няколко фаворита, но като цъфнат, тогава ще ги покажа, че съм объркала етикетите в момента :oops:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1728 пъти

Re: лилиумни фаворити - топ най-най

Мнение от Мария Николова »

Изображение

Thunderbolt :sheart: :sheart: :sheart: От сортовата група на тромпетни хибириди. Върхът - отвсякъде! Висок над 1.90 м. Правел е 18 цвята. 20 см. цвят. Неустоим аромат. Багра - любимата ми ВранжУА - не се променя цяла седмица и ден преди да увехне става по-млечна. С вкореняващо се стебло - образува бебета и долу при луковицата и на повърхността.
Много го обичам! Два пъти го унищожавам. Защото го обичам. Първия път като го разравях от нетърпение да видя тръгнал ли е, го пернах с лопатчицата и ...отиде, та се не видя. :glupav: :glupav: :glupav: На следващата година покараха бебета, вероятно от оцелели люспи. Остана едно. Дондурках го 2 години. Миналата пролет рових джелатски около луковицата да отделя бебета за пращане тук-там... Наранила съм корените на майката и...няма никой. Цъфна едно бебе само с един цвят. Чакам го с нетърпение. :ieeee:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
just

Re: лилиумни фаворити - топ най-най

Мнение от just »

Blue sky написа: за мен абсолютния ми фаворит до сега е този лилиум - Eyeliner

Стъблото е дебело и много здраво, листата са много наситено зелени и лъскави, не дава бебета.
Блу, има вероятност да грешиш относно бебетата. В литературата пише, че LA хибридите са много дащни на бебета, но според мен тайничко си правят детките под земята :lol: Поне при мен се получи така с Rousseau (също LA-хибрид). Имам го още от първата поръчка. И през двата сезона, около стеблото му не се виждаха хилавки стебълца от бебета-лилиумчета или единични листенца, издаващи че има някакво роене под земята. Миналата година вече имаше два лилиума, растящи много близо един до друг, което предполагаше разделяне на луковицата :stiskam: , затова и есента реших да го извадя, за да го преместя и евентуално да го разделя. :o :shock: :potekoha: - имаше много приятна изненада - една огромна полуразделена луковица, изхранвала двата лилиума и безброй различни по размер детки около стеблото между луковицата и повърхността на почвата. Всички бяха здрави, оформени и с коренчета :ieeee: Майката посадих на друго място и скоро я чакам да цъфне (двата лилиума в дясно) :stiskam:, част от бебоците подарих, а от останалите, както вече писах тук си направих малка градинка.

Имам и Eyeliner, който също ми се струва, че е потаен :lol: Есента ще го проверя и него :nod:
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: лилиумни фаворити - топ най-най

Мнение от Blue sky »

леле Just, направо ме успа с тая разкошна горичка лилиуми :shock: :shock: :shock: - наесен ще ги ровя и ако си правя ще има за целия форум бели лилии, защого са три, ако съдя по размера на цветоносите - огромни луковици. Русо и при мен е същия - миналата година 2 цветоноса, огромен, няма бебета наоколо, точно както описваш. Тази есен ще ивдя какво е положението отдолу :nod:

може ли да си копираш онова мнение тук, нищо че се дублира, да е събрана инфото накуп :nod:

Мария, тези оранжеви камбании просто вземат дъха и разбиват сърца :ieeee: :ieeee: :ieeee:
He who plants a garden, plants happiness
just

Re: лилиумни фаворити - топ най-най

Мнение от just »

Blue sky написа:леле Just, направо ме успа с тая разкошна горичка лилиуми :shock: :shock: :shock: - наесен ще ги ровя и ако си правя ще има за целия форум бели лилии, защого са три, ако съдя по размера на цветоносите - огромни луковици. Русо и при мен е същия - миналата година 2 цветоноса, огромен, няма бебета наоколо, точно както описваш. Тази есен ще ивдя какво е положението отдолу :nod:
Положението е ясно какво ще бъде :ieeemyzh: :ieeee: :ieeemyzh: :ieeee: :ieeemyzh:
Blue sky написа:може ли да си копираш онова мнение тук, нищо че се дублира, да е събрана инфото накуп :nod:
разбира се :dovolen:
just написа:Веднага :dovolen: , макар че ми е много трудно, но все пак...

Nymph - ОТ хибрид , думите са ми малко ...
Изображение
Явно луковицата се е разделила на 3, защото сега имам 3, но по-малки растения, всяко с 1 цвят.

Black Out - азиатски, хипнотизиращ цвят (очаквам го всеки момент да цъфне)
Изображение

Golden Splendour - жълт тромпет, омайна миризма, дели луковицата всяка година (при мен поне)
Изображение
Три такива чакам сега

Rousseau - LA hybrid - цвят с особена красота.
Изображение
Оставен две години на спокойствие, направи топка детки (около 30 броя с размер на гълъбово яйце и доста, но по-малки) м/у луковицата майка и почвената повърхност. Есента ги посадих в мини градинка Ще цъфтят, коя с един, коя с два цвята :dovolen:

Citronella - азиатски с форма на цветовете като турски фес.
Изображение
Виж какво е подготвила за този сезон :ieeee:

Миналата година имах сортове (особено кичестите ориенталски), които не можаха да се изявят в най-добрата си светлина, просто защото им беше първи сезон, а от тази пролет и новите попълнения са многообещаващи, така че със сигурност ще има и нови фаворити. Пилците ще ги броим наесен :dovolen:
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: лилиумни фаворити - топ най-най

Мнение от Blue sky »

Just, разгледах най-подробно отново - Блек аут също е при моите фаворити - не съм го вадила, но има три големи цветоноса и гора мъничета наоколо - явно наесен доста ще вадя :ieeee:
Цитронелата - също и аз ще я слагам - при мен не е така силна като твоята, която явно е абсолютна отличничка, но е страшно красива, и цъфти по-късно от другите, което за мен е голям плюс - удължава сезона.
Нимфата я имам, но миналата година не се разтвори добре, ще видим тази година как е :nod:
А Русо е много особен цвят, всеки път като го погледна и не мога да реша дали адски, страшно много ми харесва или пък напротив, изобщо не :lol: Странен нюанс, седефен някак, ама малко измит :nod:

ето го моят от миналата година

Изображение

обаче, за два активни сезона, над 30 детки, включително цъфтящи - на практика на втората година, това си е истинско чудо и постижение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Debi
Баш кафе майстор
Мнения: 2074
Регистриран на: Ное 28, '09, 09:53

Re: лилиумни фаворити - топ най-най

Мнение от Debi »

Изображение
Това, което се вижда на тази снимка на Just, мисля не е, че е толкова плодовита Цитронелла, а че има "фасциация" т.е. срастване на стъблото или на пъпки :nod: Има сортове, които са податливи на това, но не винаги се проявява, лично на мен ми харесва и аз точно заради тази склонност издирвам един определен сорт, влязъл ми е под кожата, така да се каже :D Ето го как изглежда:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Тук са над 70 цвята, а могат да са и 100 и аз искам такъв букет :tzvetoman:
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: лилиумни фаворити - топ най-най

Мнение от Виола »

Лелее, Деби, какво е това чудовище? :o :shock: :potekoha:
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: лилиумни фаворити - топ най-най

Мнение от vodo-leika »

Виола написа:Лелее, Деби, какво е това чудовище? :o :shock: :potekoha:
ЛЕЛЕ! :shock: :shock: :shock: :shock:
Аватар
Debi
Баш кафе майстор
Мнения: 2074
Регистриран на: Ное 28, '09, 09:53

Re: лилиумни фаворити - топ най-най

Мнение от Debi »

Това е лилиум "Marlene", от 3 години си мечтая за него и се оглеждам във всяка поръчка :nod:
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”