Лилиум

Публикувай отговор
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Лилиум

Мнение от Mike »

Изображение
Аватар
dung
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1783
Регистриран на: Апр 16, '15, 15:04
Местоположение: Раднево
Дал благодарност: 175 пъти
Получил благодарност: 151 пъти

Re: Лилиум

Мнение от dung »

Изображение

Пъпката се отваря и вътре има друга пъпка ...
Изображение
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1971
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 190 пъти
Получил благодарност: 153 пъти

Re: Лилиум

Мнение от marka »

Apricot joy

Изображение
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Лилиум

Мнение от clock »

Мария, "Мамината Царска лилия" ми взе акъла! :gush:
Ето и моята. От новозасадените е. Цъфнаха три от пет луковици. Другите два стръка нещо затапиха пъпките. Нищо, догодина ще се реваншират. Два от тези цъфналите са скромни, с по 5- 6 цвята, но третия е с цели 13 и 4-5 неотворени пъпки. Като за първи цъфтеж направо ми скри шапката :D

Lilium Regale
Изображение

Изображение

Изображение

и полянката с мартагоните
Изображение

От мартагоните имам и аз непоникнали и такива, които изкараха и после пожълтяха и изсъхнаха. Но мисля, че за тях това е нещо нормално. Информацията в нета казва, че през първата година почти не се показват. Да си я броим като нулева. Аз така и си я броях, нямах очаквания мартагоните да цъфнат това лято. Те пък ме зарадваха, поне ги видях. И най - интересното :D ММ много ги хареса :D Разходи един колега :lol: из градината и като стигнаха до тях вика: "А виж тия, толкова са нежни!" :lol: А аз отстрани така :angelche:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31670
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1011 пъти
Получил благодарност: 2312 пъти

Re: Лилиум

Мнение от Мария Николова »

Зя всички с името Лилия и за тези, които за пръв път имат в градината си цъфнал Regale, ще цитирам какво съм разказала през 2010 г.за мамината Царска лилия.
САГА за ЛИЛИУМА с продължения

първо продължение

Известните повече от 100 вида диворастящи лилиуми се срещат в природата в страните от Северното полукълбо с умерен и субтропичен климат – Европа, Азия и Северна Америка.
До ХІХ век в Европа се внасяли множество диворастящи екзотични цветя от цял свят. Включително и диворастящи лилиуми. Пристигали основно от Далечния Изток, Китай и Япония. Техните цветове започнали да не се харесват на специалистите. И в началото на ХХ в. започнало създаването на нови видове с по-големи и по-разнообразни цветове. По това време, през 1903 г., в Китайски Тибет бил открит уникален диворастящ лилиум. Между всички диваци той бил огромен - 150 см. висок. Цветът му бил нещо невиждано до тогава. Дълъг към 15 см. Снежно бял с жълто гърло, отвън с леко розов оттенък. Тесния като тръба цвят се разширявал накрая и около него ухаело на нещо непознато и в същото време много познато. Смесица от всички аромати, които се разнасяли край пекарната на главния кралски сладкар. А луковицата му била невъобразима – грамадна, почти кръгла и лилава на цвят. Когато през следващата 1904 г. тибетският лилиум цъфнал за пръв път, всички специалисти единодушно му дали името Lililum Regalе. Това е мамината “Царска лилия”. Вече 96 години Lililum Regalе е единствения диворастящ вид, който е разпространен в цял свят.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Неделя
Кафевар/ка/
Мнения: 879
Регистриран на: Сеп 9, '16, 13:41
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 69 пъти

Re: Лилиум

Мнение от Неделя »

Първите ми лилиуми, закупени от ММ Трейдинг през 2016 година бяха Лилиум Tango Olina:

Изображение

и Лилиум Tango Cappuccino:

Изображение
Цъфтят, многат се добре, но не са ароматни
От тази година имам още няколко нови от полската поръчка. Първият цъфнал от тях е Sweet Surrender, срамежливичък е още, крие си личицето, но е много красив:

Изображение

Другите - когато цъфнат
Аватар
илико
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1378
Регистриран на: Яну 30, '11, 21:28
Местоположение: Варна

Re: Лилиум

Мнение от илико »

Tribal Dance от новите

Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31670
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1011 пъти
Получил благодарност: 2312 пъти

Re: Лилиум

Мнение от Мария Николова »

Неделя, серията Танго са азиатски сортове и те са без аромат.
Ароматни са тромпетите и ориенталците. :potekoha:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Неделя
Кафевар/ка/
Мнения: 879
Регистриран на: Сеп 9, '16, 13:41
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 69 пъти

Re: Лилиум

Мнение от Неделя »

Мария Николова написа: Юни 11, '19, 10:45 Неделя, серията Танго са азиатски сортове и те са без аромат.
Ароматни са тромпетите и ориенталците. :potekoha:
Даа, Мария.....установих го от опит, но тези ги купувах преди да вляза във Форума и да науча доста неща. Още едни азиатци купувах от Лидл....те също нямат аромат и са джуджета
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31670
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1011 пъти
Получил благодарност: 2312 пъти

Re: Лилиум

Мнение от Мария Николова »

Изображение

Първият цъфнал от старите лилита. :mrgreen:
А ето и новите! :angelche: :ieeee:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

На всякъде ли цъфна такова лили-лили-лили-лилипут! :shock:
От 3 лучета, само това има няколко запазени пъпки , стигнали до цвят.
Догодина ще видим до къде ще я докарат двете, които сега пасуват. ;) :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”