Катарантус (Catharanthus)

Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 370 пъти
Обратна връзка:

Катарантус (Catharanthus)

Мнение от botan »

Род Катарантус е част от семейство Apocynaceae, което на бъглгарски се нарича Тойнови в чест на синята тойна, застрашено и защитено растение обитаващо крайбрежните пясъци и скали. Родът включва в себе си 8 вида, 7 от които ендемични (т.е. се срещат само на определено място) за о. Мадагаскар и един ендемичен вид за Индия. Много често тези растения можете да ги откриете под името винка, и за това вина има не кой да е друг, а самият Линей, който описва първият известен вид Catharanthus roseus в род Vinca. 84 години по-късно става ясно, че всъщност има твърде много различия между Катарантусите и Винките, предимно в устройството на цвета, които определят тяхното окончателно разделение в различни родове. Така преди около 200 години се появява род Катарантус, чието име идва от латинизираните древногръцки думи "katharos" означаваща чист, неопетнен и "anthos" - цвят, заради елегантността и красоатата на цветчетата на тези растения.

Отглеждането на това растение започва още преди Линей да го докопа, с Версайските кралски градини край Париж, които получават семена директно от Мадагаскар. От там се разпространява във Великобритания и Холандия и по-късно из цяла Европа, като до тогава са били известни единствено растения цъфтящи в розово и бяло, като и двете форми притежавали червено око. По-късно се появяват растения с чисто бели цветчета и растения с пъстри листа, като последните май историята напълно е погълнала, тъй като в днешно време селекцията на катарантусите е насочена главно към баграта на цветчето и хабитуса на растението. Тяхната популярност нараства не само заради декоративните им качества ами и заради лечебните им свойства, до такава степен че в днешно време са се превърнали в моделни организми за изучаване на растителната физиология и биохимия и някои от видовете са натурализирани в много от тропическите страни.

Почва: Катарантусите са невзискателни към почва, дори издържат и на засоляване, но предпочитат добре дренирана и добре аерирана такава. Ако ще се отглеждат в саксии най-подходяща е смеска базирана на торф, компост или кокосови влакна. Ако ще се сади навън и почвата е глинеста или песъклива е добре при разкопаването да се добави органика, която при песъкливите почви ще спомогне за задържането на вода, а при глинестите ще подобри аерацията, което ще спомогне за по-доброто вкореняване на растенията. В градината за предпочитане е да се садят на разстояние 30-40 см едно от друго.

Поливка: Честотата и количеството вода, което растенията изискват за оптималното си развитие както обикновено зависи от много фактори, които няма как да бъдат предвидени предварително. Като цяло не обичат да бъдат преполивани. Ако влагата е твърде голяма ще започне жълтеене на най-долните листа без да са увяхнали. Ако забравите да ги полеете листата ще си останат зелени, но ще се навият и ще увяхнат. Тъй като катарантусите се нападат от някои гъбични патогени, които ще спомена по-долу, е добре поливките да се правят сутрешно време.

Осветеност и температура: Предвид произхода на тези растения не би трябвало да е изненада, че предпочитат добре осветени места с висока температура. Колкото по-обилна е светлината толкова по-ярка ще бъде баграта на цветчетата. Не са зимоустойчиви и на нашите ширини се отглеждат като едногодишни градински или многогодишни стайни растения. Прези зимата минималните температури за оптимален растеж са 12-15 градуса, и колкото по високи са те толкова повече цъфтежа на растенията ще се удължи, като при оптимални температури той може да продължи и цяла зима без почивка. В случай, че температурите са по-ниски растенията спират да цъфтят и хвърлят листата си. Леталната температура е около 5-8 градуса.

Подрязване: Подрязване търпи както надземната така и поземната част. Кореновата система позволява намаляване на половина и това се прави по време на пресаждане, в случай, че желаем да посадим растението в саксия със същият размер като предишната. Надземната част е препоръчително да се подрязва през пролетта малко преди да е започнал следващият вегетационен сезон. Режат се всички клонки на височина 2-4 пъпки от нивото на почвата в случаите когато растението е пострадало и се е оголило. Подрязването с цел оформяне може да се извършва по всяко време до желаната от вас дължина, като новият растеж започва бързо след това дори и на джуджестите форми и скоро растенията зацъфтяват отново. При подрязване, ще се появят 2 нови клонки, по една от всяка пазва на дойките листа. В случай, че растенията не бъдат подрязани те ще започнат несиметрично да се разклоняват сами при височина 20-30 см.

Размножаване: Чрез резници или чрез семена. Семената обикновено са с висока кълняемост, която се запазва около 3 години при нормални условия. Биха покълнали на всякакъв субстрат при услвие че им се даде достатъчно влага, но най-уместно е да се използва почвата, в която бъдещите растения ще се отглеждат примесена с пясък. Не е задължително семената да се покриват със субстрат, но е задължително докато покълнат съдът, в който са посяти да бъде покрит с прозрачен влагозадържащ материал. Покълването отнема около 3-10 дни, като на някои семена им трябват до 20 дни. Оптималната температура е 20-25 градуса. Семеначетата могат да се пикират веднага щом достигнат подходящ размер за манипулация. Резници могат да се вземат през цялата година. Подбира се клонче с няколко възела без цветове, на което се маха връхната част. Вкоренява се директно в субстрат под капак, което отнема 2-3 седмици, а след 4-5 вече са готови за пресаждане. Вкореняването във вода също е ефективно, но корените се появяват по-бавно и следователно не е предпочитан метод.

Болести: Сравнително рядко заболяват. Възможните неприятели са акари, трипс, листни въшки, рядко цикади и памуклийки. Възможните проблеми са предимно гъбични: кореново гниене, сиво гниене, фитофторно гниене, плесенясване, алтернария и бронзовост по доматите, което е вирус.

Други растения за компания: Кана, драцена, формиум, колеус (търговското име на соленостемонът), щир, перила, рицин.

Jams 'n' Jellies Blackberry
Изображение

Ако се чудите откъде по дяволите ми хрумна това преди около 3 години бяха докарали на Д. Петков растения от сорта Blackberry от серията Jams 'n' Jellies, в който моментално безпощадно и безвъзвратно се влюбих още щом зърнах наситено лилавите му цветчета. Бях си взел едно растение, което не успях да докарам до многогодишност и от тогава все се оглеждам за семена от сорта. Моето беше направило доста, които така прилежно прибрах някъде, че после не можах да ги намеря, а по магазините за жалост предлагат само микс, който сега след като написах статията се замислих, че може би все пак си заслужава да се пробва. Тази година като разглеждах каталозите попаднах на новата серия Tattoo, в която за пръв път се появява катарантус с оранжеви цветове. Мисля ,че няма съмнение у никого, че това силно ме заитригува и моментално се сдобих със семена от сортовете Papaya, Tangerine и Black Cherry. Онзи ден пикирах семеначетата за пръв път и се замислих, че ако ще изисквам многогодишност от тях то трябва малко повечко да прочета, а като видях че няма тема във форума съвсем се изкуших да запозная и вас. За сега наблюденията ми от трите сорта се свеждат до това, че Tangerine е малко по-хилав от другите два, но пък лесно се разграничава от останалите по червеникавите си стъбла. Предстои да разберем колко оранжеви са всъщност. :stiskam:

Tattoo Papaya...................Tattoo Tangerine...............Tattoo Black Cherry
Изображение Изображение Изображение

Ако знаете английски и искате да прочетете повече, макар и от 1996та, тази ревизия на рода е много полезна и интересна:
http://edepot.wur.nl/282984
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 208 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Катарантус (Catharanthus)

Мнение от Lilly »

https://www.ebay.co.uk/itm/25-Vinca-See ... :rk:1:pf:0
семенца за Jams 'n' Jellies Blackberry
25 семенца ще дойдат до БГ за 40 лв
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 370 пъти
Обратна връзка:

Re: Катарантус (Catharanthus)

Мнение от botan »

Благодаря Лили, но ако акцента на темата беше това то вероятно щеше да е в секция "Пазар".
Със сигурност някъде може да ги продават и по-скъпо, но нека не забравяме, че става дума за промишлен сорт, който е на пазара поне от 6 години и предвид уникалният му цвят той е там за да остане. Подобна сума не е по никакъв начин оправдана.
Но пък мнението ми помогна да намеря къде в България се предлагат, явно съвсем от скоро, подобни разфасовки, но с десетина семена за 2.50 лв., което е нормална цена. Само се надявам да не са объркали Blackberry и Blueberry, защото вече съм попадал на подобна ситуация.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Катарантус (Catharanthus)

Мнение от shoshy »

Любими растения :sheart: .
Имам засадени в сандъче на терасата няколко растения, които се самозасяват и всяка пролет се развиват отново без моя помощ.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 208 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Катарантус (Catharanthus)

Мнение от Lilly »

botan написа: Дек 22, '18, 08:36 Благодаря Лили, но ако акцента на темата беше това то вероятно щеше да е в секция "Пазар".
Като каза колко много си го харесал, за мен това е най- логичната реакция.
Като харесвам нещо, искам да го имам веднага :D - с което не се гордея, де :lol: .
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 370 пъти
Обратна връзка:

Re: Катарантус (Catharanthus)

Мнение от botan »

botan написа: Дек 20, '18, 15:25 Предстои да разберем колко оранжеви са всъщност. :stiskam:

Tattoo Papaya...................Tattoo Tangerine...............Tattoo Black Cherry
Изображение Изображение Изображение
Ето колко са оранжеви и как изглеждат без хормони, фотошоп и силно лятно слънце:
Изображение

От трите първо цъфна Блек Чери. Цветът е с добра форма, с размери около 4 см в диаметър, но доста се отдалечава спрямо баграта, с която го рекламираха. Наистина има лилави нюанси, но те са изключително слаби без тенденция да стават по-наситени и ...видими. Окото е доста по-малко и доста по-бледо, като около отвора дори е червено вместо лилаво. Сорта има своите плюсове, но без силни лилави нюанси, за мен не е достатъчно интересен.
Изображение

Папая цъфна втора. Цветът е най-едрият от трите с размери около 4.5 см в диаметър, но не е с много добра форма. Окото е с очаквана големина и наситено лилаво. Отново имаме разминаване с баграта, тъй като при него за разлика от Блек Чери лилавите нюанси са доста по-видими с тенденция да стават все по-наситени и да се получи нещо като рекламната снимка на Блек Чери, но със сьомгово-оранжев фон. За мен фоновата багра е достатъчно интересна, а лилавите нюанси биха били само плюс, но в по-общ план те правят цвета да изглежда по-блед и сив.
Изображение

Танджерин пък цъфна последен онзи ден. Цветът е най-дребният от трите, с размери около 3.5 см в диаметър, но пък е с добра форма. Баграта е без драматични различия и с прекрасен ярък коралово-оранжев цвят и изключително красиво око. Абсолютен мой любимец!
Изображение
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Катарантус (Catharanthus)

Мнение от Мария Николова »

Още преди да имам интернет, ми подариха коренчета от лилавия сорт и името на цветето беше...алжирско цвете. :lol: :lol: :lol:
Към 5-6 години събирах семена и си го поддържах и после просто отмина. :D
Много по-късно прочетох и името катарантус на някогашното си алжирско цвете.. :dovolen:
Сега виждам и други, по-хубави колори. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Цветя в сандъци”