Новинки

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Новинки

Мнение от Миша »

Роза1924 написа:
Миша написа:
Роза1924 написа:Нямаме тема Ниерембергия, та да питам тук - беше разкошна през лятото, в момента е в студена, светла стая. Поливам я оскъдно.
Виждам обаче, че прогресиращо жълтее - какво иска? Дали да я орежа, за да растат нови клонки, или...?
Толкова ми е любима / Миша, благодаря/, че не искам да я затрия.
Снимай да я видя,може да измислим нещо :hmmm: ,обикновено листата пожълтяват или при липса на светлина,или при силно засушаване,или при вкисляване на почвата
Ето я многострадалката
Изображение

Изображение
Това в основата е мъх от гората - да й топли краката съм я я сложила :dovolen:


Нищо й няма,просто се чисти от старите листенца,тръгват спящите пъпки в основата им.Подрежи я ,остави около 1/3 ,разрохкай почвата,премести на светло и чакай нов прираст,за да почнеш да ториш .
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: Новинки

Мнение от Роза1924 »

Благодаря, Мише - безценна си :tzvetentze:
Резниците стават ли за размножаване по това време? Ако да - ще се пробвам да си направя балкона с ниерембергии :)
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Новинки

Мнение от Миша »

Не,не стават,за вкореняване се залагат тазгодишни зрели резници,някъде към средата/края на лятото,вкореняването става доста бавно
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Новинки

Мнение от Миша »

eva написа:Мише благодаря ти :tzvetentze: толкова хубаво представяш цветята.Исках да питам за едно цветенце лизимахия се казва,преди години бях си купила,но зимата я затрих :eeeh: Сега покрай поръчките гледах за семенца, но не видях :hmmm: Ако не те затруднявам за малко инфо :?:
Лизимахията се размножава основно чрез резници и разделяне на коренището.
Не знам как си я изгубила,през зимата тя спи,орязва се и се прибира на студено,не трябва да се допуска пресъхване на почвата ,издържа температури до -15 градуса.

Лизимахиите са многогодишни растения,обхващат над 200 вида ,обитават полусенчести влажни места,имаме ги и в нашите гори.Лесни за отглеждане,и много ефектни,не трябва да се излагат на силно слънце и не трябва да се допуска засушаване,обичат влагата,на сенчесто и влажно се развиват прекрасно.
Лизимахии,подходящи за контейнери ,
Lysimachia congestiflora -ксакадно,бързо растящо растение,отрупано от началото на пролетта до слани с цвят,хубаво е да се изрязват прецъфтелите кошнички,за да се насърчи нов цъфтеж,цъфти на вълни.

Изображение

особено красиви са сортовете със златисти или пъстри листа

Изображение

Изображение

Друга много ефектна лизимахия ,Lysimachia nummularia



Изображение

,много привлекателна е златистата форма-Lysimachia nummularia Aurea
Golden Creeping Jenny

Изображение

Още малко лизимахии-среща се и в нашите гори
lysimachia punctata

Изображение

съществуват форми и с вариегатни листа
Изображение

лизимахии за полуслънчеви и слънчеви изложения
lysimachia firecracker
Изображение

Изображение

lysimachia clethroides

Изображение

Изображение


и една въведена от скоро лизимахия със сребристи листа ,много привлекателна за пеперуди
lysimachia atropurpurea 'beaujolais'

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
дара
Чист кофеин
Мнения: 8217
Регистриран на: Яну 19, '11, 20:04
Местоположение: София

Re: Новинки

Мнение от дара »

Мише,голяма красота :daaa:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Новинки

Мнение от Миша »

Едно от откритията ми миналата година бяха каскадните кученца,сях ги късно,към средата на лятото,малко бавничко тръгнаха,но после бързо направиха хубави стегнати туфички.Леко каскадни са,на дължина стават до трийсетина сантиметра,но са гъсти туфички,цъфтяха обилно и много нежно.Презимуваха успешно в студения парник,там температурата падна до -10 градуса през декември,но те си оцеляха ,завити само с агривелото.Много ме е яд,че компютъра изтри снимките ми ,в нета няма много снимки на каскадни кученца .Лесно зацъфтяват,като всички кученца,трябва да се подрязват след прецъфтяване,за да се насърчи нов цъфтеж .Сега са орязани порядъчно и чакат слънчицето,предполагам,че много бързо ще цъфнат,разчитам на тях за пролетно зацветяване на прозорците,заедно с каскадните теменужки ,не ги плашат сланите,така че ще мога рано рано да ги изкарам навън .
Изображение



Изображение



Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
rumivarna
Кафе машина
Мнения: 3564
Регистриран на: Сеп 20, '10, 14:57

Re: Новинки

Мнение от rumivarna »

И аз си купих от семенцата на тези каскадни кучоци, но не съм на ясно трябва ли да се пензира разсада и ако да в кой момент - на каква дължина? Още нищо не съм сяла , но така и така става дума тука за тях....
Мише, страхотна си :tzeluvka: :liubov:
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
http://rumivarna60.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: Новинки

Мнение от secret_rose »

Много красиви предложения има тук...
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Новинки

Мнение от calico »

Мише, благодаря ти за тази тема, много прекрасни неща има тук.

аз все се заканвам че като остана по-свободна(още не съм) и като свършат местата в градината(вече свършиха), ще се отдам на сандъчено цветарство. много ми харесва :daaa:

п.п да питам: Мише, ето тази фацелия която гледах преди в сортови семенаhttp://sortovisemena-bg.com/units/%D0%A ... ml?u=91556, пише че е едногодишна. дали ще се самозасява? мисля с нея за зацветя отвън край пътя, има една лента само с бурени покрай двора ни, към 3 м широка и десетина метра дълга
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Новинки

Мнение от Миша »

rumivarna написа:И аз си купих от семенцата на тези каскадни кучоци, но не съм на ясно трябва ли да се пензира разсада и ако да в кой момент - на каква дължина? Още нищо не съм сяла , но така и така става дума тука за тях....
Мише, страхотна си :tzeluvka: :liubov:
Румка,не знам какви са ти кученцата.По-миналата година имах каскадни на Синджента,при тях трябва задължително пензиране,и пак растат доста на ченгели с малки клончета по тях .Миналата година взех Лампионите,не съм ги пензирала,още в началото си се разклониха и образуваха хубавичка туфичка.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Цветя в сандъци”