Новинки

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Новинки

Мнение от Миша »

Доста време се чудих как да озаглавя тази тема,и на края се спрях на това заглавие,разсадниците обикновено така представят новите растения в асортимента си.Та така,това е тема за цветята,които гледаме за първи път,как сме ги открили,какви са били очакванията ни и какво в крайна сметка са ни поднесли новинките,надявам се да са били само приятни изненади .Да обсъдим какви изисквания имат новите придобивки,колко боледуват,колко и кога цъфтят ,изобщо всичко,за което се сетите

Аз имам няколко нови цветенца,които ме изненадаха с издръжливостта и с красотата си,съжалявам само,че компютъра ми погоди един гаден номер,изтри всички снимки,така че няма да мога да ви покажа мои снимки,ще трябва да се задоволим с това,което предоставя нета.Много моля и вие да се включите активно,с цел да открием точното цвете за точното място ,за сянка,за слънце,за романтици и за прагматици .

Започвам с едно новичко цветенце,което се оказа много много издръжливо ,много цъфтящо и СИНЬО ,наистина синьо,без грам лилавинка,сини.сини камбанки с чудно красиво открояващи се жълти тичинки,много красиво и нежно.Наричат го дивия зюмбюл на Калифорния,расте по камъни и край пътищата,издържа засушаване,и в най-големите жеги цветчетата не прегарят.Дават го с височина до 60 см,но при мен стана мъничка туфичка около двайсетина см,със съвсем лек каскаден ефект.Цветчетата са с големина около 2-3 см ,цъфтят по един ден,но това изобщо не се забеязва,защото всеки ден се отварят нови и нови цветчета.Има нужда от пориодично подрязване,за да се насърчи нов цъфтеж,при мен цъфтя от ранна пролет до късна есен .За съжаление снимките ще са от нета

Фацелия/phacelia campanularia
Изображение

Изображение

Изображение

А ето и една снимка от калифорнийските сини полета

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
vyara
Виенско кафе
Мнения: 305
Регистриран на: Фев 3, '11, 14:30

Re: Новинки

Мнение от vyara »

А твоите семенца откъде бяха?
Аватар
estrella74
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1406
Регистриран на: Юли 14, '10, 23:00
Местоположение: София

Re: Новинки

Мнение от estrella74 »

Мише, това цвете е много красиво! Аз нали съм фенка на сините цветя, остави ме бе дъх...представям си го до калифорнийския мак.
Това, което прави живота интересен, е възможността да осъществиш мечтата си.
[img]http://media.snimka.bg/s1/1862/029967772.jpg?r=0[/img]
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Новинки

Мнение от Димана »

Таз хубост, синявката...При нас е за саксии,а в Калифорния е за у полето? Правилно ли се ориентирам? ;)
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Новинки

Мнение от Миша »

Семенцата ми бяха подарък,но мисля,че ги има в Томпсън.

Аз съм ги пробвала само в саксии,за това ги слагам в темата за цветя в сандъци,момичето,което ми ги даде,ги беше засяло в градината,но нещо при нея не вървяха.Нищо друго не мога да кажа отсносно държането им в градините,защо не са тръгнали при нея идея си нямам, не виждам причина да не виреят направо в земята,освен преовлажняване,това все пак е сухоустойчиво цвете,изискващо много слънце .Следващото лято ще ги пробвам и в градината , обикновената фацелия се чувства прекрасно по нашите ширини,успешно се самозасява,цъфти продължително,надявам се и кампанулената фацелия да се представи добре :stiskam:

Не е тук мястото,но ще дам малко информация за обикновената фацелия,която се отглежда по нашите земи.И макар да написах обикновена,това е много необикновено растение,което трябва да присъства във всеки двор,познато е още в древността като един от помощниците в градината.Фацелията основно се отглежда като медоносно растение,но това е само малка част от необикновените й свойства.Това,което нас ни интересува ,е способността й да коригира киселинността на почвата,след 2-3 годишно отглеждане фацелията неутрализира киселинността на почвата.Друго много ценно свойство на фацелията са фунгицидните й способности,заораването на зелената маса унищожава причинителите на редица болести,сред които и фузариума,за който вече няма разрешени хим средства за борба(това съм го пробвала ).Освен това зеленото торене обогатява почвата с микроелементи,необходими за балансираното хранене на растенията,има сведения,че фацелията унищожава разни ларви, телените червеи и други почвени паразити ,вкл нематодите .И още нещо,мулчираните с фацелия растения растели по-здрави и много по-рядко боледували(това предстои да го пробвам ),освен,че задържа почвената влага,тя обогатявала и почвата с кислород,едновременно с това отблъсквала гъсениците и разни други инсекти,като по този начин ограничава и вирусните заболявания .Намерих сведения как се садят овощни градини,засява се фацелия,по време на цъфтеж се заорава и след това се засаждат фиданките.По този начин почвата била обеззаразена,наторена и дърветата растели почти двойно по-бързо и по-здрави от засадените по традиционния начин.Предстоят проби :dovolen:Бихте могли и вие да пробвате в розовите градини

Вълшебната фацелия
Изображение

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
emi
Кана кафе
Мнения: 517
Регистриран на: Ное 7, '12, 17:38
Местоположение: Плевен

Re: Новинки

Мнение от emi »

Днес си купих едно пакетче от "вълшебната фацелия". :ieeee: На етикета пише да се сее март-април, но дали директно или чрез разсад , не разбрах :hmmm: Моля за помощ, то март е далече ама все пак да си знам...
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Новинки

Мнение от Миша »

Коя точно фацелия,медоносната фацелия се сее директно,без разсад,трудно понася разсаждане
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
emi
Кана кафе
Мнения: 517
Регистриран на: Ное 7, '12, 17:38
Местоположение: Плевен

Re: Новинки

Мнение от emi »

Благодаря! :tzeluvka: Най-обикновена фацелия си е, такава като на предпоследната снимка :dovolen:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Ниерембергия

Мнение от Миша »

На тази красавица май няма нужда да правя реклама,всеки,който веднъж я е имал неминуемо ще я пожелае пак :dovolen:

Красиво и непретенциозно цвете,подходящо както за контейнер,така и за бордюр в градините ,много добре изглежда и в смесени кошници.Ниерембергията произхожда от голямото семейство Solanaceae ,към което спадат както отровната беладона ,така и доста ядливи растения,напр.доматите и картофа.Ниерембергията е подвид на Solanaceae,така нар група cupflower,силно издръжливи на засушаване,повечето растения от тази група са многогодишни в по-топъл климат ,7-8 зона ,а в нашите условия ниерембергията се отглежда като едногодишно или се прибира за презимуване в хладна светла стая почти без поливане,в началото на пролетта се подрязва ,за да се насърчи нов растеж ,и се слага на възможно най-светлото място .С първите пролетни лъчи растението се събужда и може да започне подхранване,ниерембергията реагира добре на подхранване не по-често от един път седмично тор,по-високи дози могат да я убият .Полива се пестеливо,когато горния почвен слой просъхне ,понася както полусянка,така и ярко слънце .Размножава се основно чрез семена .

Видове

Nierembergia rivularis-произхожда от Южна Америка,малко пълзящо тревисто растение,по-често с бели цветчета,рядко се срещат лилавеещи и леко розови нюанси

Изображение

nierembergia gracilis-полуизправено леко храстовидно растение с бели цветчета с розово-лилав център

Изображение

В озеленяването се използва най-вече Nierembergia gracilis 'Starry Eyes'

Изображение

Изображение

Nierembergia scoparia -най-често използвания вид ,растение с нежни игловидни листенца,леко каскадно,ширина до 60-70 см,на дължина достига до 25-30 см .Използва се за висящи кошници,смесени контейнери,бордюри
най-разпространен е сорт purple robe със синьо-лилавеещи цветчета

Изображение

и бялата ниерембергия -nierembergia mont blanc

Изображение

Изображение

Изображение
Последно промяна от Миша на Фев 8, '13, 07:48, променено общо 1 път.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Новинки

Мнение от Миша »

Роза1924 написа:Нямаме тема Ниерембергия, та да питам тук - беше разкошна през лятото, в момента е в студена, светла стая. Поливам я оскъдно.
Виждам обаче, че прогресиращо жълтее - какво иска? Дали да я орежа, за да растат нови клонки, или...?
Толкова ми е любима / Миша, благодаря/, че не искам да я затрия.
Снимай да я видя,може да измислим нещо :hmmm: ,обикновено листата пожълтяват или при липса на светлина,или при силно засушаване,или при вкисляване на почвата
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Цветя в сандъци”