Растения за сенчести тераси

Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Растения за сенчести тераси

Мнение от Миша »

Още една позакъсняла темичка,моля,давайте идеи ,съвети,покажете вашия опит,грешки , успехи :tzvetoman:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Растения за сенчести тераси

Мнение от Lizi »

Моята единствена тераса е зад едно огромно дърво и почти целия ден е сянка.
Много добре се развиха това лято ахименесите. Иначе имам и пасифлори към десетина, имам много орхидеи, хибита. На сянка знам че и бегониите добре вървят. Циганчетата също.Всякакви листнодекоративни от сорта на дефинбахиите, фикуси бенжамини и т.н.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Растения за сенчести тераси

Мнение от Миша »

Сенчестите тераси-много ги харесвам,винаги си ги представям потънали в зеленина,като от някоя приказка.но наистина са малко цветята,които биха цъфтели без слънце и в същото време биха издържали на неблагоприятни атмосферни условия-вятър и дъжд.Повечето цъфтящи на сянка ще карат основно на листа,ще цъфтят с едно две цветчета и толкова ,или биха се проточили в посока към светлината.Но и за сенчестите тераси има цветенца,циганчетата се чувстват прекрасно на тях,бегониите,фуксиите,каскадните теменужчета ,мимулосите,прекрасната торения,бровалията (стига да има поне малко светлина),алисума ,лобелийките(ще растат по-бавно,но пак цъфтят),изотомата И много папрати,всякакви листнодекоративни растения,влачещи,изправени,почвопокривни -всякакви

ето малко цветни и не толкова цветни комбинации за сенчести места

Изображение




Изображение

ето това съчетание го харесвам много


Изображение

и това
Изображение

и това
Изображение

и още малко

Изображение

Изображение

За днес стига :angelche:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
iana_hk
Кафевар/ка/
Мнения: 924
Регистриран на: Авг 26, '10, 22:00
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 49 пъти

Re: Растения за сенчести тераси

Мнение от iana_hk »

Миша, прекрасни са!
Със сигурност ще се възползвам от предложенията ти, защото имам много светла и остъклена северна тераса.
"Ако искате да живеете дълго, започнете да живеете с кеф!"
д-р Мишел Саймс
denitsavm

Re: Растения за сенчести тераси

Мнение от denitsavm »

Имах бяла бегония, която сложена на най-сенчестото ми място в двора /в саксия/ цъфтя като луда :potekoha: Беше една огромна топка цвят :potekoha:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Растения за сенчести тераси

Мнение от calico »

абе тези грудкови бегонии откъде ги вземаме? че досега винаги съм ги пренебрегвала, пък те се оказаха просто едно цъфтящо чуди- имам само една подарък ми е и не спря да цъфти цяло лято, на сянка.
че и не щат много място за зазимяване, щото мисля да вадя грудката от саксията

имах две сандъчета циганета, бяха цяло лято ей така, зад северна стена и под орех на тъмна и плътна сянка
Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
dal

Re: Растения за сенчести тераси

Мнение от dal »

http://www.vestnik-cvetovoda.ru/plant_g ... php?page=1
ето тука едни списъци , въпросът е кое от изброените търпящи сянка можеш повря на балкона и в контейнер ...

според мен повечето стайни растения , марантови азалиеви гардении камелии фуксии аглаонеми бръшляни хости хойхери импатиенси бегониите повечето , хортензии, астилбета, някои хебета , момини сълзи , жасмини стайни и т.н.
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Растения за сенчести тераси

Мнение от Tanet »

Камелиите също обичат сянка.Стрептокарпуси и ахименеси. Калико, грудкови бегонии продават в много цветарски магазини април-май.Тук имаше по 2 и 3лв и като поизостанат по 1,50, а на пазара съм виждала и в саксии с цвят по 3-4лв, но тези дето ги продават в Кауфланд много цъфтят-те май нямат грудка.
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
denitsavm

Re: Растения за сенчести тераси

Мнение от denitsavm »

Сигурно и в поръчката на Мишето от Кебол има грудкови бегонии:hmmm: Аз пролетта от изложението 6 купих, нито една не цъфна такава, за каквито ги взех :evil: Напролет пак ще си търся :nod:


ПС Има тук http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=21&t=3512" onclick="window.open(this.href);return false; и са на много добра цена, така че направо ще си поръчам сега :dovolen:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Растения за сенчести тераси

Мнение от calico »

Дени, видях, благодаря
поръчах си :ieeemyzh: мисля да почервенея от бегонии. май ще удвоя количествата, само да видя де ще ги слагам да не са на ветровито

цените тук са доста по-изгодни от СС например

само не ми е ясно като зазимявам грудката, оставям я в саксията или я вадя? предпочитам да може да се вади :hmmm: :hmmm: , че място за саксии няма
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Цветя в сандъци”