Растения за слънчеви тераси

Аватар
Cando
Кана кафе
Мнения: 575
Регистриран на: Мар 27, '10, 03:03
Местоположение: Монреал, Канада

Re: Растения за слънчеви тераси

Мнение от Cando »

Аз нямам тераса, но имам веранда, почти същото е. Та на нея сутринта в 8 часа термометъра показва 40 градуса, без да преувеличавам, защото двора е заграден и е голям задух, не помръдва нищо. Та там виреят единствено и само петунии и газании. Нищо друго не издържа. Мушкатата бяха първите, които се предадоха, може би защото освен горещо е и влажно. Но петуниите се държат прекрасно. И аз поливам само вечер /е, понякога при нужда 2 пъти дневно/, но винаги след 9 часа, защото дотогава пръстта е още гореща.

Ето я въпросната веранда и петуниите на целодневен пек - от като изгрее слънцето до 6 вечерта
Изображение
http://cando1.snimka.bg/flowers/cvetya- ... 013.763847" onclick="window.open(this.href);return false;
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Растения за слънчеви тераси

Мнение от Di_Va »

Това лято открих аптенията като изключително подходящо за слънце растение. На шега боднах в едно сандъче на балкона и бях пре-доволна от резултата - не се притесняваше нито от пек, нито от суша, цъфтя си и направи доста бързо чудесна листна маса. Пак за опит засадих и на двора, също на много слънчево място и тук резултатът беше многообещаващ, добре се разпростираше и цъфтеше. Ако успея да опазя достатъчно аптении през зимата (тази на двора не вярвам да оцелее), за следващото лято ще сложа на повече места.
Аватар
silviia
Виенско кафе
Мнения: 369
Регистриран на: Яну 28, '11, 15:16

Re: Растения за слънчеви тераси

Мнение от silviia »

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
това е кичесто калибрахое и е на слънце
http://miranimashek.com/_ph/35/2/779722759.gif" onclick="window.open(this.href);return false;
feid
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Сеп 29, '13, 15:10

Re: Растения за слънчеви тераси

Мнение от feid »

Здравейте! Моля Ви за експертен съвет. :dovolen:
Ще засаждаме три сандъчета с цветя. Сандъчетата ще бъдат с размери 60 см - 20 см. Терасата е с южно изложение и слънцето напича мястото в продължение на 5-6 часа. В момента съм си харесал следните цветни комбинации:
Първо сандъче - бяло сакъзче + Lobelia erinus (бяла) и/или оранжев шибой
Второ сандъче - каскадна латинка (Tropaeolum Polyphyllum ) + бял флокс (phlox subulata) и/или Eschscholzia californica
Трето сандъче - Lobelia erinus ‘Kathleen Mallard’ + campanula carpatica (бяла) и/или Eschscholzia californica 'Alba'
Възможни ли са изброените комбинации? Подходящи ли са за балкон с южно изложение и високи температури (кои са и кои не)? Съвместими ли са цветята едно с друго за отделните сандъчета и колко от тях (само 1, две цветя или и трите цветя) могат да се поберат в едно сандъче? По отношение на лобелиите - казват че за нашите географски ширини са едногодишни, защото не могат да издържат зимата. Възможно ли е ако внеса сандъчето на топло през зимата да оцелеят и да бъдат отглеждани като многогодишни?
Жената, която е отглеждала цветя на този балкон преди сподели, че е имала сакъзчета и са се справяли доста добре с условията. Други цветя, които ми допаднаха като възможни алтернативи са - Delosperma (оранжева, жълта или бяла), Monopsis lutea и жълта Vinca.
Ако изброените цветя не са подходящи - какви са вашите предложения (търся предимно многогодишни растения)?
Нямам много опит в отглеждането на цветя и ми е необходима малко помощ. :dovolen: Благодаря Ви предварително!
dal

Re: Растения за слънчеви тераси

Мнение от dal »

ааааааааааа.....на три сандъка цялата ботаника бре? :mrgreen:
какво е туй неделя и мяташ конспект за дипломна работа ? че кой ша се разправя с теб , утре е понеделник те трябва да навият къдрите и да лакират ноктите :lol:
някои цветя ще държат , някои ще клекнат , не само поради вида си , а щото кой те знае как и дали ще можеш да положиш комбинираните грижи заедно и поотделно ...., по вероятно не , първата година ;
купи си качествени петунии от пазара , може лобелия между тях , ама евентуално / ако маносат петуниите лобелията ще остане , ако я изсушиш ще грози петуниите / и гледай барем една година кво да е , преди да погнеш комбинациите - чети из форумя има теми в секцията за цветя в сандъци и т.н.

каскадната ти латинка лови въшки и мана
шибоя като прецъфти стърчи грозно и иска фризиране / те и петуниите искат де/
калифорнийския мак не е за сандъци категорично , става но в по големи кашпи и съдове
кампанулите стават тия дребните , ама не беха карпатики

вземи си насади сакъзи или петунии , пък нататък сама ще го измислиш :daaa:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Растения за слънчеви тераси

Мнение от nadin »

campanula carpatica По принцип тия кампанули са с нежни листа и ме е страх че на тераса с южно слънце и високи температури ще прегарят и вехнат много бързо.
При мен са в градина с малко слънце и доста влага в почвата. Тя по принцип е многогодишна и в саксии с едногодишни няма да се чувства добре.
Аватар
darina1960
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1682
Регистриран на: Яну 31, '13, 17:17
Дал благодарност: 233 пъти
Получил благодарност: 113 пъти

Re: Растения за слънчеви тераси

Мнение от darina1960 »

["Миша"]На слънчевата тераса може да виреят доста цветя,вкл петуниите,не се отказвайте от тях,но трябва да се спазват няколко правила


алисум-изсъхва почти до хербарий и с едно поливане се съвзема,не спира да цъфти до силните студове,понася леки слани

Сега си поливах алисума (от поръчката на Миша :tzeluvka: ) и ми се прииска да Ви го покажа. Не намерих тема специална за него, та тук - вижте го. Снимките са от преди малко. Ще го снимам и на дневна светлина, но е очарователен. Имам и лилав, но той е на ранчото и като че ли не е толкова цъфтежен. Много му се радвам. А съседите :shock: :shock: :shock: ето така го гледат. Ама много е красив...

Изображение

Изображение
Аватар
bibi
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1886
Регистриран на: Юли 13, '11, 15:49
Местоположение: Левски

Re: Растения за слънчеви тераси

Мнение от bibi »

Колко корена са и в колко голяма саксия?
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: Растения за слънчеви тераси

Мнение от Роза1924 »

[quote="darina1960"]
Сега си поливах алисума (от поръчката на Миша :tzeluvka: ) и ми се прииска да Ви го покажа. Не намерих тема специална за него, та тук - вижте го. Снимките са от преди малко. Ще го снимам и на дневна светлина, но е очарователен. Имам и лилав, но той е на ранчото и като че ли не е толкова цъфтежен. Много му се радвам. А съседите :shock: :shock: :shock: ето така го гледат. Ама много е красив...

Изображение


darina1960, страхотен е - догодина и аз ще си поръчам от Миша :daaa: Само че какъв вид е - аз имам алисум, но не изглежда така.
Тази година си изнесох хибискусите на слънчева тераса - цъфтят повече отколкото на сянка, но ги поливам като проливен дъжд - не оставям почвата да се засуши. На пряко слънце са и адениум, фуксия, руселия - засега се развиват добре, но горещините тепърва предстоят :hmmm:
Аватар
darina1960
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1682
Регистриран на: Яну 31, '13, 17:17
Дал благодарност: 233 пъти
Получил благодарност: 113 пъти

Re: Растения за слънчеви тераси

Мнение от darina1960 »

bibi написа:Колко корена са и в колко голяма саксия?
Три коренчета са, Биби. Саксията ... не мога да кажа колко сантиметра е в диаметър, но ще премеря другата, която не е толкова изпълнена :lol: :lol: :lol: , но го поливам сутрин, обед и вечер. Засега за 1 денонощие му наливам 2 л вода!!! Голям сладур е!
Публикувай отговор

Обратно към “Цветя в сандъци”