Бегония

Публикувай отговор
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4939
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 121 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Бегония

Мнение от къщичка »

Iliana59 написа:Ето моите от Миша
Изображение
Илианче, тази коя е и това едно коренче ли е?
Това вдясно Корнус ли е и кой?
Аватар
elisa
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Юли 7, '15, 18:06

Re: Бегония

Мнение от elisa »

Искам да вкореня Елатиор от резник, но не знам как е по-правилно - във вода или директно в почвата? Лятото подходящо време ли е и ще се получи ли ако резникът е мъничък /около 5-6 см. висок/
"В живота не е важно от къде си тръгнал и до къде ще стигнеш, а дали си щастлив по пътя."
Tanya_Z
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Юни 10, '15, 16:32

Re: Бегония

Мнение от Tanya_Z »

Здравейте, срам ме е от това, което ще покажа, затова след като ми начукате канчето, моля модератор да изтрие постовете да не грозят прекрасната тема.
Снимка от 30.06.2015
Изображение
Червената горе я купих с един напъпил цвят, а двете отстрани са от грудки Бегония Picotee Yellow/Red, посадени на 09.05.2015.
Също от грудка Бегония Double Red е в малката синя саксия на следващата снимка.
Изображение.
Терасата е южна, но синята саксия е на перваза на прозореца на 100% сянка, висящите ги огрява слънцето от 18 часа до залез.
Мерак имах голям! Гледах вашите снимки, размечтала се бях за едни водопади от цвят като вашите...
Поливам всеки ден, торя с комбиниран течен за цъфтящи, пръскала съм с разреден БИ 58.
И сега моля за диагноза, ако не на цветята, то на цветарката!
Удавих ли ги? Преторих ли ги? Или нещо се разболяха все пак? Или всичко това заедно? А спасение има ли? По терасата има и други и май и хортензията ми е тръгнала по същия път.
Предварително Ви благодаря!
Снимки от тази сутрин
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4939
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 121 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Бегония

Мнение от къщичка »

Аз не разбирам от бегонии, обаче точно така ми почерняха и завяхнаха част от цветята ми заради една гадна почва. Не си купувайте марка ОК и всякаква тяхна си марка на Хоум макс (бившето Баумакс) и на Практис пак тяхната си марка.
Възможно е от преполиване да са ти така, моите отчасти ги спасих като пресадих в торф на първо време (да не задържа влага), подкастрих здраво, държа на сянка и много внимателно поливане. И обработка с топсин задължително. Тези, които са тръгнали да гният ги изрежи/очисти, колкото можеш по-бързо. Торенето го остави като закрепнат видимо.
Аз тези кокосовите не ги харесвам, вътре са с найлон, който спарва. Имат ли дупки от долу?
Дано ги спасиш и да те радват!
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Бегония

Мнение от kim »

Щом не ги огрява ярко слънце, мисля, че са ти били засушавани, а след това преполяти.
Възможно е да е започнало гниене точно над почвата. Ако не се оправят, режи и вкоренявай наново, докато има време да си направят нови грудки и да ги съхраниш.
Къщичка е права, имаш ли дупки на найлона върху кокоса?
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Tanya_Z
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Юни 10, '15, 16:32

Re: Бегония

Мнение от Tanya_Z »

Много благодаря за съветите, започвам първо пресаждане в друга почва и други саксии и топсин. Дупки има по найлона на бегонията, която е най-зле. Другите две висящи дори имат пришити с тел и подложки отдолу, за да не текат. Ще им махна найлона и не знам какво да садя вътре! Почвата на тези е торф и пясък и е от друг магазин, а от хоум макс наскоро купувах специална за мушката. Значи и там ме чакат проблеми. Уф! Още веднъж благодаря.
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Бегония

Мнение от Виола »

Моичките, толкова са им големи цветовете, че докато се усетя да превържа една, взе че се счупи; сега покарва отново.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4939
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 121 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Бегония

Мнение от къщичка »

Tanya_Z написа:Много благодаря за съветите, започвам първо пресаждане в друга почва и други саксии и топсин. Дупки има по найлона на бегонията, която е най-зле. Другите две висящи дори имат пришити с тел и подложки отдолу, за да не текат. Ще им махна найлона и не знам какво да садя вътре! Почвата на тези е торф и пясък и е от друг магазин, а от хоум макс наскоро купувах специална за мушката. Значи и там ме чакат проблеми. Уф! Още веднъж благодаря.
Ако е кафява опаковка, тя е хубава. Ставаше дума за марка ОК, бяла опаковка, тя е гадната.
Tanya_Z
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Юни 10, '15, 16:32

Re: Бегония

Мнение от Tanya_Z »

Здравей, видях какво си писала в темата за мушкатата - Florida 40 l. Тя е добрата, нали правилно те разбирам?
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4939
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 121 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Бегония

Мнение от къщичка »

Tanya_Z написа:Здравей, видях какво си писала в темата за мушкатата - Florida 40 l. Тя е добрата, нали правилно те разбирам?
Да, но Флоридата е само торф. Въпрос на твой избор в какво ще садиш, някои садят в торо-почвена смеска или я смесват с торф, перлит, пясък и т.н.
За бегониите обаче говорим сега, те не обичат много засушаване, а торфа в топлото бързо изсъхва.
Ако имаш мушката, по-добре тази кафявата от Хоуммакс използвай за тях. Какво е най-подходящо за бегониите не мога да кажа със сигурност. Аз имам само Dragon wing, която съм засадила в листовка от широколистна гора и перлит. Струва ми се обаче, че растат бавно, предполагам че не са в перфектната почва, защото сорта е бързорастящ и хем ги торя умерено.
Публикувай отговор

Обратно към “Цветя в сандъци”