Цветни комбинации за сандъчета

Публикувай отговор
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Цветни комбинации за сандъчета

Мнение от ravik »

Тук не мога да ги видя много хубаво, но ми се струва, че са едри жълти с дребни сини:
Изображение

Теменужки, а? :)
Изображение

А ето на какво са способни жълтите :) : Изображение
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Цветни комбинации за сандъчета

Мнение от Миша »

ravik написа:Аз една година бях наслагала тераует в почвата, но честно казано, не мога да кажа дали имаше особен смисъл - сандъчетата пак си съхнеха. Аз не бих сложила в отделни саксийки - по-малко място ще има за корените и съответно всичко ще съхне по-бързо.
В Англия и в южна Германия съм виждала невъобразимо прекрасно нацъфтели фуксии. :) Но те май си изискват грижи. Не е ли удачно дребноцветните теменужки? Те май са устойчиви на екстремни условия, правят хубави цветни облаци, а и жълтите миришат. :liubov2: На мен лично са ми голяма слабост. :) Ако не се лъжа, тях ги продават като pansy, а не viola. Бях гледала едни невероятни разсади преди време, но само за Англия доставяха - дали не бяха на Чилтърн? :hmmm: Сега ще поразгледам и ако намеря, ще пиша.
Тези виолки са viola cornuta ,за мен най-добрите каскадни виолки са хибрида виола корнута TEARDROPS F1 ,растат страшно бързо ,цъфтят много ,всички ухаят,не само жълтите ,недостатък е склонността им да завъждат акари ,при мен станаха дълги около 80 см преди да ги унищожи градушката .Подобен хибрид е и viola cornuta avalange,но не са така жизнени и не са толкова каскадни .Каскадни са и серията wave,това са едроцветни виоли ,но не цъфтят толкова обилно като дребноцветните сортове .За съжаление компа ми изтри снимките,имам само на viola cornuta johnny jump up снимка от пролетта,тя не е хибрид ,но също цъфти много и обилно,уж е само с лек каскаден ефект,при мен достига до 40-50 см дължина

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Цветни комбинации за сандъчета

Мнение от Миша »

Равик,при мен теменужките бяха стигнали тези размери като на снимките,които си показала :angelche: ,така че лятото просто заповядай да ги видиш на живо :tzeluvka:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Цветни комбинации за сандъчета

Мнение от ravik »

Ааа, и аз искам такива, не искам само да гледам. :D
Чудех се - по колко коренчета слагаш в кошница, за да стане такова чудо? Аз тази година реших, че ще натикам три броя в една саксия и ако сега не стане облак, значи никога няма да стане. :D
Миша, а такива жълти май не видях, има ли?

И нещо за моите цветни по-назад - ще ги бъде ли според теб? :)
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Цветни комбинации за сандъчета

Мнение от Миша »

По принцип и една теменужка прави красив облак,но по-бавно ,в саксия около 30 см диаметър слагам 3 до 5 бройки,в зависимост от това колко бързо искам да постигна ефект Ууау,по-нагъсто започват да се душат ,обичат големи саксии,в малките не може да се развият добре,искат постоянна влага и изразходват много вода ,в голямата саксия по-лесно се поддържа постоянна влага .Тази година семената са ми микс,така че трябва да цъфнат,за да се види коя е жълта ,но те зацъфтяват рано,така че ще те уредим :tzvetoman:

Трябва да излизам,довечера ще погледна твоите комбинации :tzeluvka:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Цветни комбинации за сандъчета

Мнение от ravik »

Чудесно! :D Ще ги слагам по три, заради водата, а и май са ми по-малки саксиите.
Ще смая съседката бабка-цветарка. :lol:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: Цветни комбинации за сандъчета

Мнение от Роза1924 »

ravik написа:Аз една година бях наслагала тераует в почвата, но честно казано, не мога да кажа дали имаше особен смисъл - сандъчетата пак си съхнеха. Аз не бих сложила в отделни саксийки - по-малко място ще има за корените и съответно всичко ще съхне по-бързо.
В Англия и в южна Германия съм виждала невъобразимо прекрасно нацъфтели фуксии. :) Но те май си изискват грижи. Не е ли удачно дребноцветните теменужки? Те май са устойчиви на екстремни условия, правят хубави цветни облаци, а и жълтите миришат. :liubov2: На мен лично са ми голяма слабост. :) Ако не се лъжа, тях ги продават като pansy, а не viola. Бях гледала едни невероятни разсади преди време, но само за Англия доставяха - дали не бяха на Чилтърн? :hmmm: Сега ще поразгледам и ако намеря, ще пиша.
Благодаря за детйлите, които сподели - явно няма вълшебни неща :) В случая ще се купуват разсади / няма кой да ги прави там/, та ако имаш инфо кой ги предлага в Англия ... :tzeluvka:
Ако тези пансита искат много вода пак няма да оцелеят :hmmm: И стават ли за директно слънце? А наистина са чудесни.

Мислех за корен нискостеблена тъмна лавандула и нискостеблени мушки и лобелии около нея. Предполагам, че ще са сухоустойчиви.
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Цветни комбинации за сандъчета

Мнение от ravik »

Според мен са екстра на слънце, но все пак най-добре Миша да каже. Аз ги написах, защото при мен също миналата година не може да се каже, че са получили перфектни грижи, но въпреки това, оцеляха, възстановяваха се лесно след засушаване, въобще като цяло изглеждаха добре. Но в никакъв случай не съм постигала ефекта на Миша. Възможно е и семената да са били други (все пак ги купих от пазара до нас), но и не съм поливала така обилно, както пише Миша. Така че аз бих се доверила на нея за грижите.

За терауета, не пречи да се пробва едното сандъче със, другото без. Тъкмо ще се направи хубаво сравнение.

За разсадите ще погледна - аз ги открих преди 2-3 години случайно когато търсех семена на такава жълта, каскадна, ароматна теменужка. Тогава бяха някакъв нов хибрид и никой не предлагаше семена, но ги имаше на разсад в една от фирмите. По спомени беше някъде при тези, от които взимахме семена - Чилтърн, Томпсън и Моргън, но може и да бъркам. Ще се поровя. :)
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Цветни комбинации за сандъчета

Мнение от Миша »

ravik написа:Такааа, измислила съм това лято да заформя една цигания на терасата, ако въобще на нещо го докарам. С уговорката, че ако стане твърде циганско, ще го сваля и засадя пред блока. Та, дайте идеи и съвети дали ще го бъде.

..................................
Вариант едно
Alyssum snow princess
lobelia fountain blue
petunia easy wave Bubblegum
Calibrachoa yellow chiffon

алисумът ще удуши лобелията,lobelia fountain е дълга,но не особено обемна и расте по-бавно,докато алисумът е чудовище,което поглъща всичко,трябва нещо енергично със същия темп на растеж-петуниите wave са добри в този случай ,може да заместиш лобелия фонтайн с лобелия кристъл палас,тя е по-компактна,но не е каскадна,пада само до 15-20 см ,или да смениш лобелията с вербена тапиен,тя е с нежни листа,не е като другите вербени ,така че ще пасне с останалите цветя ,вербената определено ще противостои на алисумът и петуниите ,а е и по-устойчива на лоши атмосферни условия,стига да държиш да има синьо-лилаво,наистина малко шарения ми се вижда бомбонено розово,жълто и синьо :hmmm: ,аз лично бих сложила фелиция на подобна комбинация,ако държиш да има синьо,така ще има обем и отгоре ,а нежното небесно-синьо някак ми се струва,че ще стои по-добре ,стига да не са на много високо саксиите и да има възможност да се вижда и фелицията

Вариант 2
Рetunia shock wave denim
petunia easy wave neon rose
petunia shock wave yellow
Нещо такова:
Изображение

Виж каква комбинация предлагат Балл
Wave Burgundy Star,
Easy Wave Neon Rose
Shock Wave Coconut

аз бих сменила Shock Wave Coconut с baby duck yellow,за да има и нещо жълтеещо,а и много ми харесва комбинация едри цвентове с по-дребни,сякаш раздвижват композицията ,бих добавила и 2-3 еуфорбии

Изображение

тази комбинация също много ми харесва,и тук бих сложила някоя и друга еуфорбия
Изображение

И вариант 3 - абсолютната цигания в комбинация с горните две, но пък за сметка на това една година имах няколко такива сандъчета и бяха невъобразимо красиви (сами по себе си :D )
Tagetes -marigold taishan orange 2 бр.
lobelia fountain blue 2 бр.

+ някоя тимофила за среден етаж да направи преход между едрия цвят на тагетиса и нежните цветчета на лобелията ? като ще е шарено да е шарено :D ,освен това листата на тимофилата са много нежни,подобни на аспарагус,така че наистина ще върже лобелията и тагетиса
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Цветни комбинации за сандъчета

Мнение от Миша »

ravik написа:Според мен са екстра на слънце, но все пак най-добре Миша да каже. Аз ги написах, защото при мен също миналата година не може да се каже, че са получили перфектни грижи, но въпреки това, оцеляха, възстановяваха се лесно след засушаване, въобще като цяло изглеждаха добре. Но в никакъв случай не съм постигала ефекта на Миша. Възможно е и семената да са били други (все пак ги купих от пазара до нас), но и не съм поливала така обилно, както пише Миша. Така че аз бих се доверила на нея за грижите.
Някъде да писах обилно,а :?: писах-постоянна влага,при обилно поливане ще изгният
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Цветя в сандъци”