Цветя за тъмна тераса?

Аватар
gonel
Кафевар/ка/
Мнения: 952
Регистриран на: Фев 23, '10, 08:27
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 24 пъти

Цветя за тъмна тераса?

Мнение от gonel »

Мъдрих, умувах и реших тук да попитам: моя приятелка има голяяяма тераса, но е северна и с висок парапед - може би има-няма 50см е открито и започва покрива.
Та тя иска да си озелени нещо.
Купувахме петунии, онова пантофче - ... как беше, оранжевото..., после разни оксалиси...
Всичко залиня и се гътна.
С какво според вас да озеленим?
Аз от опит знам, че сасевиерите виреят на тъмно - предлагам и стенички с различни мечове...
Тя иска здравец... После си мислех за различните фитонии...
Друго не се сещам! Мисля, че иглолистно също ще залинее...
Говорим за пролет-лято-есен. Зимата ще се прибират, ако трябва...
Разчитам! Благодаря! :liubov2:
Търся хибискуси Black Dragon, Magnifique, Zoey!
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Цветя за тъмна тераса?

Мнение от DarinaN »

за растенията съм пас, но мога да й предложа нещо друго . да разположи няколко огледала на различни места така, че да "вкарат" светлина , слънце вътре . да направи стените в светли тонове - бледо жълто дори в помещения без прозорци и в комбинация с огледала ще осветли терасата
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Цветя за тъмна тераса?

Мнение от ravik »

Според мен със здравец ще стане - той все пак си е влаголюбив и вирее дори и на дълбоки сенки.
С оксалиси не стана ли (от тези обикновените, трилистните)? Аз тях успешно ги отглеждах и цъфтяха на северна тераса? Те също виреят в дълбоките гори и не би трябвало да им трябва слънце, а правят хубав, зелен килим. Също са си силно влаголюбиви.
Между другото, сигурно ли е, че тя не преполива примерно и затова да линеят? И говорим да са сандъчета закачени на парапета, нали? Близо до светлината все пак?
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Цветя за тъмна тераса?

Мнение от ravik »

Намерих малко информация, така че набързо ще я обобщя. :)

Сенколюбиви растения или какви растения да отглеждаме на сянка

Най-често задаваният въпрос в цветарските среди е "Кои растения ще растат добре на сянка?" Има огромно разнообразие от растения, обичащи пълно слънце, но сенколюбивите растения са по принцип рядкост. Най-често препоръчваните растения за сянка са хостите и папратите. Но все пак, какви цъфтящи можем да изберем?

По принцип, листнодекоративните растения са по-сенколюбиви от цъфтящите растения. Както и има повече многогодишни сенколюбиви, отколкото едногодишни. Всъщност, повечето "сенколюбиви" растения предпочитат частична сянка и в този смисъл е по-правилно да се използва терминът "сенкоиздръжливи". Много малко растения могат да оцелеят при пълна сянка. Няколко часа директна сутрешна слънчева светлина например е идеалното условие. Филтрирана слънчева светлина, преминаваща през листата на дърветата, също е за предпочитане.

Други фактори, които трябва да се вземат предвид, са качеството на почвата и водата. Повечето сенкоиздръжливи растения обичат богати, влажни почви. Но все пак, някои от тях могат да издържат и при сравнително суха, бедна почва. Понякога просто се налага да експериментирате, за да проверите кои растения ще издържат във вашата градина.

По-долу предоставяме списък, който ще ви даде някои насоки. Със сигурност този списък не е пълен (например не сме включили хостите, които между другото цъфтят много нежно). Растенията от списъка могат да се отглеждат от семена. Количеството слънце, необходимо на различните растения от списъка варира, но всички те трябва да се отглеждат при частична сянка, като някои от тях могат да се отглеждат и при дълбока сянка.

Многогодишни растения, издържащи на сянка

Кандилка / Aquilegia
Изображение
Изображение

Belamcanda
Изображение

Bronze Fennel (вид копър)
Изображение

Кампанула / Камбанки / Campanula
Изображение

Изображение

Многогодишен шибой / Cheiranthus
Изображение

Изображение

Напръстник / Digitalis
Изображение

Dracocephalum
Изображение

Изображение

Ехинацея / Echinacea
Изображение

Изображение

Еуфорбия, млечка / Euphorbia
Изображение

Hesperis
Изображение

Лилиум / Крем / Lilium
Изображение

Лобелия / Lobelia
Изображение

Lupine
Изображение

Lychnis
Изображение

Слез / Malva
Изображение

Platycodon
Изображение

Polemonium
Изображение

Рудбекия / Rudbeckia
Изображение

Sidalcea
Изображение

Thalictrum
Изображение

Изображение

Едногодишни растения, издържащи на сянка

Напръстник / Ceratotheca Triloba
Изображение

Изображение

Alyssum
Изображение

Moluccella laevis
Изображение

Asperula orientalis
Изображение

Изображение

Bupleurum
Изображение

Незабравка / Cynoglossum amabile
Изображение

Polygonum orientale
Изображение


Никотиана / Nicotiana
Изображение

Теменужка / Viola
Изображение
Изображение
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Цветя за тъмна тераса?

Мнение от Гео, граф »

Еха, колко голям избор - само за мене :sclap: ... Равик, ти изби рибата с това инфо, благорадя :tzvetentze:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1738 пъти

Re: Цветя за тъмна тераса?

Мнение от Мария Николова »

Да знаете, не е от терасата. От стопанката ще да е. От южната си тераса виждам сандъчета с читави до сега цветя на северни балкони на отсрещния блок. Цяло лято северната стена се огрява след обед по 3-4 часа от слънцето. Прибавете в списъка на едногодишните и циганчето. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
gonel
Кафевар/ка/
Мнения: 952
Регистриран на: Фев 23, '10, 08:27
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 24 пъти

Re: Цветя за тъмна тераса?

Мнение от gonel »

О, много благодаря на всички!
Равик, голям труд, много благодаря!

Проблема е, че не е само северна тераса!
Това е тераса на последен етаж, отгоре има покривна конструкция, която продължава към 20-30см още напред и много убива светлината...
Нали ви казвам - парапет към 150см, 50см отвор и после покрив, който е скосен надолу.
Да, сандъчетата са на перваза, където е максималната светлина. Но искахме нещо и по земята...
Добре, ще комбинираме отново!
И това с огледалата е супер идея!
Мерсаж!!!!!!!!! :tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze:
Търся хибискуси Black Dragon, Magnifique, Zoey!
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Цветя за тъмна тераса?

Мнение от ravik »

Хич да не си слага нищо по земята ;) - че сега както съм наредила по земята, няма място един шезлонг да си взема. :D Кажи и да си сложи 3-4 сандъчета, може и бръшлян да пусне да виси - той седи красиво, да си сложи масичка, столчета, или люлка дори и ето ти прекрасна тераса с озеленяване, където да си пие кафенцето на спокойствие в жегите. :nod:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Цветя за тъмна тераса?

Мнение от naa »

Фуксии,

грудкови каскадни бегонии,

и циганче.

Нуждаят се от шарена сянка, и цъфтят без спират. Могат и да презимуват.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Аватар
cherry_lady1984
Дълго кафе
Мнения: 117
Регистриран на: Дек 14, '10, 14:49

Re: Цветя за тъмна тераса?

Мнение от cherry_lady1984 »

http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=16&t=1064" onclick="window.open(this.href);return false;
темата според мен се дублира.ето тук написах с какви цветя може да се озелени.информацията е от списание цветя и дом. :liubov2:
Публикувай отговор

Обратно към “Цветя в сандъци”