Хибискус - техники за присаждане /стъпка по стъпка в снимки/

Публикувай отговор
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Хибискус - техники за присаждане /стъпка по стъпка в снимки/

Мнение от Titi »

Вече се уверихме, че болшинството от сортовите хибискуси могат да се размножат само чрез присаждане от калем или пъпка. Ще се опитам да ви покажа нагледно как се извършва това, както и различни техники за присаждане. Източника, който използвам е сайта The World of Hibiscus.
Като начало трябва да си осигурите следните необходими неща:
Калеми, саксии с подложка, нож, ленти и етикети. Изображение

СТРАНИЧНА ПРИСАДКА
Това е най-лесната техника за много хора. Внимавайте обаче в едно - когато режете под ъгъл, с лявата ръка хванете "ствола" на хибито, придържайте и издърпвайте растението нагоре, докато с дясната натискате надолу, за да не се повредят корените от натиска.
Уверете се, че ще отрежете ъгъла с минимално натискане.
Движете ръката нагоре-надолу, а не директно с твърдо бутане надолу.
Опитайте се да не извивате изрезката като "лъжичка" !

Изображение Преценяване на ъгълаИзображение Сега се прилага натискИзображение Натиснете леко надолуИзображение След това нагореИзображение Отново надолуИзображение И отновоИзображение Тествайте достатъчно дълбок ли е разреза, като Изображение поставите калема и прецените.Изображение ето, все още е плитко, трябва още малко да се отрежеИзображение сега вече е ОК.Изображение увийте го стегнато с лико или каквото там имате подходящо.

КЛИН ПРИСАДКА

При този метод резника трябва да е отрязан отдолу като клин, но от едната страна по-дълъг отрез, отколкото от другата. Вижте нагледно

Изображениеможе да сложите резник с три възела Изображение може да го окастрите и до един възел

Изображение Разреза се прави не отгоре, а по-надолу на присадката. Изображениеслед това обелете внимателно само кората от върха до разреза, както при страничното присаждане Изображениесложете клина така, че страната му с по-дългия отрез да е отвътре Изображение пробвайте дълбочината на отреза Изображение ето сега е перфектно

ПРИСАЖДАНЕ ПОД КОРА

Този метод се прилага, когато имаме тънък калем. Подложката трябва обаче да е дебела.
Прекарайте ножа по кората. С леки движения надигнете кората от дървото. Отрежете калема като клин. Плъзнете в получения отвор. Завържете хубаво с лико.
ИзображениеВнимателен разрез само на кората Изображение повдигнете, отлепете кората от дървесината Изображение трябва ви тънък резник Изображениес остър нож го направете отдолу на клин Изображениеето го от друг ъгъл и отблизо
Изображениеготови ли сте да вмъкнете присадката в подложката Изображение вече можем да обвием стегнато
Последно промяна от Titi на Мар 4, '10, 16:23, променено общо 1 път.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 461 пъти
Получил благодарност: 877 пъти

Re: Хибискус - техники за присаждане /стъпка по стъпка в снимки/

Мнение от greeneyed »

Тити, :tzeluvka: :tzeluvka: :tzeluvka:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
ptiholov
Кафе машина
Мнения: 3594
Регистриран на: Ное 29, '09, 22:18
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 15 пъти
Получил благодарност: 595 пъти

Re: Хибискус - техники за присаждане /стъпка по стъпка в снимки/

Мнение от ptiholov »

Искам да ви уверя,че първите два метода изглеждат много лесни,за изпълнение,но не е така.Пробвал съм ги,на сухо .Трудността идва от там,че за да има успех подложката и присадката трябва да прилепнат плътно.Поне от едната страна камбиалните слоеве да съвпадната абсолютно.Значително по-лесно е да е направи вариация на първия метод и вместо да се цепи под ъгъл подложката в самия и край ,да се цепне в средата.А присадката се заостря така:/използвам снимки на Francoise Levavasseur/
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
elina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Ное 28, '09, 15:14

Re: Хибискус - техники за присаждане /стъпка по стъпка в снимки/

Мнение от elina »

О ,много благодря за темата :tzvetentze: Днес изпробвах присадка на клин и странична .Макар ,че се упражнявах преди и не ми изглеждаше чак толкова сложно ,като започнах с хибитата 100 пъти се изпотих ,ръцете ми трепереха и си изпорязах всичките пръсти :mrgreen: Сега се надявам да съм ги направила както трябва и стискам :stiskam: за успех. Ще приложа и линк към видеото, на мен мибеше много полезно :dovolen:
http://www.internationalhibiscussociety.org/index.htm#" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
gyulcem
Кафе машина
Мнения: 3093
Регистриран на: Яну 14, '10, 09:53

Re: Хибискус - техники за присаждане /стъпка по стъпка в снимки/

Мнение от gyulcem »

Мерси тити за темичката и инфото , ще се радвам ако и другите споделят те как присаждат .Интересува ме също като се присадате , правите ли им парниче .? А подложката изкарва ли се от саксията или направо без да се изкарва ли присаждате.?
http://gyulcem.snimka.bg/flowers/moite-cvetya.242466" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ptiholov
Кафе машина
Мнения: 3594
Регистриран на: Ное 29, '09, 22:18
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 15 пъти
Получил благодарност: 595 пъти

Re: Хибискус - техники за присаждане /стъпка по стъпка в снимки/

Мнение от ptiholov »

Сега ще ти отговоря,въпреки,че може би очакваше Тити да ти отговори.Мисля,че ще я заместя достойно. ;)
Аз слагам прозрачна найлонова торбичка върху присадката,като я вързвам за подложката,малко под мястото на присаждане.Подложката не се изкарва от саксията,освен ако не си Ричард Джонсън и не показваш на видео как се прави присадка. :lol:
Аватар
gyulcem
Кафе машина
Мнения: 3093
Регистриран на: Яну 14, '10, 09:53

Re: Хибискус - техники за присаждане /стъпка по стъпка в снимки/

Мнение от gyulcem »

Мерси , имах предвид всички които са присаждали да споделят своя опит, а също и Dia , гледам че и тя има доста успешни присадки.
http://gyulcem.snimka.bg/flowers/moite-cvetya.242466" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Хибискус - техники за присаждане /стъпка по стъпка в снимки/

Мнение от Titi »

gyulcem написа:Мерси , имах предвид всички които са присаждали да споделят своя опит, а също и Dia , гледам че и тя има доста успешни присадки.
аз имам две успешни присадки, но присаждах на пъпка, не с калем. Утре като съм по-свободна на работа ще потърся снимки из нета, да се види и този метод. Предимството при него е, че няма нужда да режеш резник от хибито, което искаш да имаш. С остър нож се изрязва само пъпката с кората, без да се засяга дървесината и хибито-майка продължава да си расте живо и здраво. На хибито-приемник се прави т-образен разрез пак само на кората и вътре се напъхва пъпката от донора. Увивам ги със сезал, защото това имам под ръка. След около месец махам сезала. Не захлупвам с нищо и естествено, не се вади растението от саксията. Много лесен метод, никога преди това не бях присаждала нищо, направих първоначално проба върху люляк -пъпки от син върху бял- и после директно на хибитата. И при люляка се оказаха успешни, другия месец като цъфне ще ви го покажа.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
gyulcem
Кафе машина
Мнения: 3093
Регистриран на: Яну 14, '10, 09:53

Re: Хибискус - техники за присаждане /стъпка по стъпка в снимки/

Мнение от gyulcem »

А много хубаво , и този метод е доста приемлив , тогава няма нужда и да се чака майката да стане дел колкото молив. А когато захване присаденото ли режеш несортовата част на хибито .? Изиявай може би много питам :oops: .
http://gyulcem.snimka.bg/flowers/moite-cvetya.242466" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Хибискус - техники за присаждане /стъпка по стъпка в снимки/

Мнение от Titi »

gyulcem написа:А много хубаво , и този метод е доста приемлив , тогава няма нужда и да се чака майката да стане дел колкото молив. А когато захване присаденото ли режеш несортовата част на хибито .? Изиявай може би много питам :oops: .
не, реже се веднага след присадката, за да отива силата на растението в нея. Периодично се отстраняват и всички избили издънки от старото растение. Питай си колкото искаш, на мен пък ми много драго да обяснявам, все едно съм много веща :lol:
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Хибискуси”