Хранене и торене на хибискусите

Публикувай отговор
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Хранене и торене на хибискусите

Мнение от Titi »

Хранене и торене
Екзотичните хибискуси ни радват с големи и красиви цветове. Но запаса от полезни вещества е много силно ограничен в тесните саксийки, затова е нужно ние да им осигуряваме "силна и питателна храна".
Изображение

От какво се нуждаят хибискусите?

Много КАЛИЙ
Хибискусите се нуждаят от торове с повишено количество калий. Той прави растенията устойчиви на стрес. Известно е и действието на калия за повишаване на устойчивостта на растенията срещу причинители на болести, особено на гъбни и бактерийни. Този ефект се дължи преди всичко на засиленото развитие на клетъчните стени, които затрудняват проникването на болестотворните причинители и на неприятелите.
Калият влияе положително и върху анатомичния растеж на органите и тъканите на растенията.
Хибискусите, с техните сложни, колоритни, огромни цветове, се нуждаят от повече калий, отколкото повечето други растения.

Малко, много малко ФОСФОР
Хибискусите не понасят фосфора добре и при по-високи дози той бавно нанася щети на растението. Установено е, че специално при хибискусите увеличеното количество фосфор блокира минералите и хранителните вещества, пречи им да стигнат до корените. Без значение колко много хранителни вещества ще се доставят с тора, високата доза фосфор ги блокира и хибискуса постепенно ще умре от гладна смърт.
ЗАПОМНЕТЕ: Хибискуса има нужда от много малко количество фосфор, тъй като има свойството да го складира и натрупва.
Ето как изглежда хибискус, който е натрупал твърде много фосфор
Изображение

Средно количество АЗОТ
Всички живи клетки използват азот, както и всички растения се нуждаят от много азот. При хибискуса прекаленото количество азот може да "изгори" листата, краищата им да покафенеят. Изображение
Но твърде малкото азот пък може да спре растежа им. Така че целта е да се осигури достатъчно за оптимален растеж, без да изгари растението.
Без значение какъв тор използвате, винаги внимавайте да не покафенеят ръбовете на листата. Ако се получи изгаряне, прекратете внасянето на какъвто и да е тор и поливайте само с чиста вода няколко седмици. Когато отново започнете да торите, разреждайте обичайната доза наполовина.

Как можем да разберем колко азот, фосфор и калии има в тора, който сме купили?

Върху етикетите на всички торове, наречен NPK номера, е даден процент от всяка една от трите главни макро-хранителни вещества, в този ред: азот (N) - Фосфор (P) - Калий (K). При търсене на торове за хибискус, потърсете това съотношение: среден Азот (N) - Нисък Фосфор (P) - Висок Калий (K).
Ето един пример:
Изображение

Проверете и МИКРОЕЛЕМЕНТИТЕ
Когато търсите тор, също така следете и за "маловажни елементи" във формулата. Тези и други минерали, които трябват на хибискуса в малки количества. Уверете се, че сте намерили формула, която включва най-малко мед, магнезий, желязо и в разтворима или хелатирана форма.

Прочетете и следвайте указанията!
Още една много важна част от торене е много внимателно да следвате указанията, които са изписани на опаковката. Hibiscus предпочита да се храни често с малки дози, отколкото големи количества тор от време на време, така че най-добрия начин е да се използва половин доза тор всеки път, когато поливате.
Ако наторяване веднъж седмично, използвайте редовно препоръчвана доза на торовия етикета. Ако наторяване веднъж месечно или по-малко, можете да използвате двойна доза, но това не се препоръчва.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ptiholov
Кафе машина
Мнения: 3594
Регистриран на: Ное 29, '09, 22:18
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 15 пъти
Получил благодарност: 595 пъти

Re: Хранене и торене на хибскусите

Мнение от ptiholov »

Много полезна информация,Тити. :daaa:
Ето нещо от моя скромен опит.По етикетите на течните торове,най-често пише да се тори с указаната доза веднъж седмично.Според мен това е много често.Аз торя от февруари до октомври месец на 15 дена,с указаната доза.Това е абсолютно достатъчно,особено като гледам как растат и цъфтят моите хибита през лятото. :lol:
Още повече,ако употребяваш и други препарати за подхранване.Трябва така да разпределиш торенето,подхранването,пръскането с различните препарати,така че да не се засичат,да има растояние от поне 5 дни между всяко.И още нещо,за начинаещите,не е нужно да накупиш всякакви препарати за подхранване ,за да са ти здрави растенията и да растат и цъфтят добре.Най-често това води до предозиране,пренаторяване и смърт на растенията.Достатъчно е 1-2- препарата за да е всичко наред,но разбира се пак в нормални количества. :dovolen:
Аватар
didkec
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Ное 25, '09, 19:11
Местоположение: Den Haag

Re: Хранене и торене на хибскусите

Мнение от didkec »

Благодаря, Тити! :tzeluvka:
Аватар
nadetoabromova
Кана кафе
Мнения: 666
Регистриран на: Ное 27, '09, 05:38

Re: Хранене и торене на хибскусите

Мнение от nadetoabromova »

Благодаря ти Тити за така добре описаната информация.Като разгледах целия арсенал от препарати които имам в момента се оказа че торта за кактуси на Лактофол ;) е най близо до тази пропорция-N-P2O5-K2O-MGO/1%-2%-2.5%-2% :hmmm: .А пък аз им блъскам какъвто имам в момента .Но от опит изпитан от три години задължително от април до септември пръскам в месеца два пъти с Лактофол-FE една супена лъжица на 1,5л вода.Листата им стават тъмно зелени и твърди и зимата траят по дълго време не капят ако се гледат в студени и тъмни помещения. :daaa:
http://picasaweb.google.bg/nadetoabromova" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Хранене и торене на хибскусите

Мнение от zmei4o »

тез дни с цел да намеря тор с малко фосфор потърсих калиева селитра обаче никъде не намерих :snif:
само амониева продават и калиев сулфат :hmmm:
ако намерите може ли да си разделим :) аз мога да взема до 1кг :nod: ;)
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
ptiholov
Кафе машина
Мнения: 3594
Регистриран на: Ное 29, '09, 22:18
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 15 пъти
Получил благодарност: 595 пъти

Re: Хранене и торене на хибскусите

Мнение от ptiholov »

Точно селитра ли ти трябва,и защо? :hmmm:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17027
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 134 пъти
Получил благодарност: 461 пъти
Обратна връзка:

Re: Хранене и торене на хибскусите

Мнение от Миша »

Само за информация-калиев нитрат(селитра),задължително се внася с магнезиев нитрат,за да може да се усвои калия.
калиев сулфат не се препоръчва,защото сулфатния йон може да увреди корените и растенията може да се вджуджат.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Хранене и торене на хибскусите

Мнение от zmei4o »

ам искам за да мога да комбинирам азот и калий в едно :)
а и няма фосфор :) ам ще си намеря магнезий :) ако трябва магнезиев карбонат ще си намеря :D
иначе не се сещам как да направя тор в съответните пропорции :)
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17027
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 134 пъти
Получил благодарност: 461 пъти
Обратна връзка:

Re: Хранене и торене на хибскусите

Мнение от Миша »

Змейчо,избягвай сам да правиш комбинации,торовете не се смесват механично,щото влизали в разни химични реакции и последиците не са много приятни.Позабравила съм точно как беше,трябва да се поровя в учебниците за повече инфо.Но пък и има толкова много готови торове с толкова много комбинации,просто не разбирам защо ти е нужно сам да се правиш на химик.При това са в хелатна форма,а ти ще вземеш торове,които почват да се разлагат след 2-3 месеца.А и как ще смяташ активните в-ва :hmmm:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Хранене и торене на хибскусите

Мнение от zmei4o »

хаха :lol: :mrgreen:
аз съм един от най добрите химици дето си срещала в нетя :D 8-)
в 10ти клас ходих на Олимпиада по Химия 8-) 2 точки не ми стигнаха за републиканско (и то заради една задача дето си беше чисто физична - за калории)
завършил съм висше - Биотехнология :D
няма да объркам реакциите ;)
просто не съм завършил селскостопанския институт и незнам ква им е формулата дето пишат пропорциите ;)
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Публикувай отговор

Обратно към “Хибискуси”