Хибискуси - грижи по отглеждането

Публикувай отговор
dal

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от dal »

След баталията с калифорнийския тор около моите хибискуси и ремонта от преди 3-4 дена пускам снимки и моля който има виждане че нещо не е наред-да каже-може и на лични да не задръстваме тук:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

а шарения кич с който съм покрила пръстта са чинийки за еднократна употреба надупчени , поради ето този разбойник:

Изображение
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от Blue sky »

по мое скромно мнение, всичко е наред и само след два месеца ще имаш отрупани с цветове хибита, а оранжевото - очевидно и много по-скоро. Изглеждат ми отлично :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
ptiholov
Кафе машина
Мнения: 3594
Регистриран на: Ное 29, '09, 22:18
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 15 пъти
Получил благодарност: 595 пъти

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от ptiholov »

И аз смятам ,че са добре,но по принцип внимавай с поливането,при положение,че саксиите са покрити отгоре с картон /поне така ми се вижда/,предполагам заради котарака,защото така има по-малко движение на въздух и изобщо по-бавно съхне пръстта. :nod: Чакаме цветове. :daaa:
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от ravik »

Мдам, на най-светлото, топло и минимум поливане. :daaa: (да подесетя и аз :oops: )
Satori написа:Ми не. Аз го поливам, като съвсем оклюма :oops: Съвсем сигурно не го преполивам. Т.е. поливам го два пъти седмично. Вчера го полях, днес е все още оклюмал, а почвата е влажна.
Аз сега го видях това, но в интерес на статистиката само ще добавя, че това е типичен симптом на преполиване. Схемата е следната:
- по хладно е (от отворения прозорец) и съответно растението забавя вегетацията си и усвояването на влага
- влагата е в повече (2 пъти седмично ми се вижда множко - аз имам само един единствен хибискус, който поливам така и той е върху парното, т.е. пече му здраво отдолу :D , в миниатюрна саксия е, а същевременно е огромен - т.е. със сигурност е за пресаждане).
- корените гният от влагата и съответно растението още по-трудно усвоява влагата, тъй като към забавената вегетация се добавя и по-малкото количество корени, които да доставят тази влага до листната маса.
- в резултат - влажна почва, загниващи корени, провиснали листа от липса на достатъчно влага, която да достига до тях.
Това е може би най-типичната схема от проблеми при хибискусите през зимата. Спешните мерки за преодоляване на този проблем по принцип е както Тити е писала - топло и по възможност слънчево място, намалено поливане и стискане на палци. :lol: Евентуално, ако ви се занимава, може някоя от поливките да е с разреден разтвор на фунгицид или някакъв добавен стимулант за преодоляване на стрес (напр. макрорадикулар, супертрайв, аминокиселини - нещо такова), или и двете (ако ги смесвате, четете указанията за съвместимост - аз лично предпочитам да не смесвам). :nod:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от Titi »

Дал, справила си се чудесно, ще ги бъде тези хибчовци, пък и ще има много да ни се фукаш с тях. И аз като Тихолов мисля, че ако овладееш положението с поливането, всичко при тях ще е наред. Моите хибита са на топло и светло, но ги поливам веднъж седмично, а някой път и по-рядко. Общо взето зимата ги поливам като видя, че поувисят листата.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ptiholov
Кафе машина
Мнения: 3594
Регистриран на: Ное 29, '09, 22:18
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 15 пъти
Получил благодарност: 595 пъти

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от ptiholov »

Според мен поливането е абсолютно индивидуално.Зависи от мястото ,топлината ,светлината,големината на саксията,големината на растението и още нещо много важно-количеството вода,което сипваш.Аз лично предпочитам да слагам малко, но по-често.Например,присадките ми,които са още малки и са в саксии №7,8 ги поливам през ден,с около 2 с .л. вода.Имам хибискуси които са по-големи,в саксия №13-тях поливам всеки ден,защото изсъхват бързо-с около 50 гр вода.Растенията,за които говоря са на западен прозорец,23 градуса и са срещу климатика,който е на отсрещната стена.
Аватар
ida_ili64
Баш кафе майстор
Мнения: 2535
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:38
Местоположение: между Eвропа и Родопите

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от ida_ili64 »

Ей,хора нещо мори хибискусите ми :snif: !Не ,че са много,не че съм маниачка по тях,но са си моите цветенца!Някакви черникави петна са от долната страна на листата...докато пожълтеят...и окапят...И понеже трите са в общ панер...малкия оплешвя,ама явно зарази и другите...Петната са от около 10 тина дни...А корените са им в студеноустойчивата изолация,може ли да ги задушава?Ама пък петната са явно болест...Та давайте акъл с какво да пръскам?!
http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
nadetoabromova
Кана кафе
Мнения: 666
Регистриран на: Ное 27, '09, 05:38

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от nadetoabromova »

Мила Ида ами направи им едно коктейлче за акари за белокрилка за щитоносна въшка и каквото ти дойде на акъла сложи и малко сапун за аромат :lol: забравих и банята със памук и спирт :daaa: .Имах същия проблем и така се оправиха но не разбрах точно кое помогна .

Искам да засегнем темата за растежните регулатори ,но право да си кажа само чета в нета какво е предлагането и как се казват продуктите без да ми е ясно кое за какво служи.Ако има спецове дали ще се отзоват :?:
http://picasaweb.google.bg/nadetoabromova" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ilimili
Кана кафе
Мнения: 510
Регистриран на: Дек 14, '09, 09:23

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от ilimili »

Момичета,а случайно някоя от вас да си е играла на пчеличка? Моите тази година закъсняха с цъфтежа,така че по-късно бих могла да "снабдя" мераклиите с някое и друго семенце.А сега аз съм мераклийка... :tzvetoman:
Аватар
ptiholov
Кафе машина
Мнения: 3594
Регистриран на: Ное 29, '09, 22:18
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 15 пъти
Получил благодарност: 595 пъти

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от ptiholov »

Аз съм си играл на пчеличка,девойко. :twisted: Правиш го по най-обикновения начин-прашеца от тичинките го поставяш върху близалцето.Може да се използва и тампон.И после почваш да чакаш да се образува семенна кутийка ,да нарасне,да узрее и след около 2 месеца живот и здраве можеш да имаш семена. :D
Публикувай отговор

Обратно към “Хибискуси”