Хибискуси - грижи по отглеждането

Публикувай отговор
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9980
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 414 пъти
Получил благодарност: 800 пъти

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от greeneyed »

Сега, като ви чета , в главата ми възникват куп въпроси. Без съмнение загубата на хибискуси идва през зимата, когато не сме осигурили необходимия баланс от светлина, топлина, хранителни запаси. От известно време моите растения си карат зимата при едни доста високи температури, не се разболяват, обаче ... винаги има едно обаче-не цъфтят , както преди. Имам чувството, че за да цъфтят обилно следващия сезон, им трябва да преминат през студен период. :hmmm: Ама оставя ли ги на студено, няма начин да няма жертви. :angel2: Как зимуват вашите растения ? А кажете сега? :dovolen:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
денси
Кафевар/ка/
Мнения: 784
Регистриран на: Сеп 18, '10, 20:58

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от денси »

Хайде и аз да кажа .Моите зимуват в хола който не се отоплява някъде към 18-20 градуса и почти не ги поливам или много пестеливо .Ноооооооооо на лято ги пращам на село при родителите ми .Няма нищо по-хубаво за хибитата ми от въздух .шарена сянка и широко пространство -В апартамента не ги държа през лятото сякаш се задушават .А на село си цъфтят под асмите .Абе красота .Вярно -не ги виждам много кагато цъфнат защото прецъфтяват бързо но така ги опазвам .Много са капризни и не растат така бързо както обикновенните но пък са красиви .МНОГО .
Аватар
ptiholov
Кафе машина
Мнения: 3594
Регистриран на: Ное 29, '09, 22:18
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 15 пъти
Получил благодарност: 595 пъти

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от ptiholov »

Грийни,това с цъфтежа си зависи от светлината,топлината и торенето.Последните две можеш да ги изпълниш сравнително лесно,но трябва да доосветяваш,ако искаш цъфтеж.
Половината и хибискусите ми са в стаите,на топло и сравнително светло.Останалите са на тавана на 14-15 градуса,относително светло,но почти нищо не цъфти, или вадят пъпки,но не могат да ги изхранят и пъпките падат.
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9980
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 414 пъти
Получил благодарност: 800 пъти

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от greeneyed »

Аз ли не съм се изразила правилно , не знам, въпросът ми е- имат ли нужда хибискусите от студено зимуване, за да цъфтят обилно напролет? :liubov2:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от Роза1924 »

Два хибискуса гледам в дневната, на много слънце / когато го има/, топло и много поливане. Цъфтят си и растат.
Другите ми са на студено и светло стълбище - там поливам веднъж месечно и стискам палци да оцелеят до пролетта.
Дали ще има разлика в цъфтежа им на лято - не мисля. Така или иначе и едните и другите ще поизрежа в края на зимата, ще наторя и ще имат равен старт :daaa:
Аватар
ptiholov
Кафе машина
Мнения: 3594
Регистриран на: Ное 29, '09, 22:18
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 15 пъти
Получил благодарност: 595 пъти

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от ptiholov »

Грийни,може и аз да не съм разбрал въпросът ти. :dovolen:
Според мен,хибискусите са тропически растения и няма нужда от никакво зимуване,още по-малко на студено.Това,че на нас,на тази географска ширина ни е трудно да им осигурим нормални условия,това е друг проблем.
Според мен най-добре е да са на топло,светло и да се продължи торенето веднъж на 15 дни.
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1615
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 7 пъти
Получил благодарност: 98 пъти

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от Бобсъна »

Хибискуса е официалното цвете на щата Хавай....иска само топлина ,влага и светлина и расте и цъфти целогодишно....Аз голямия си червено-къдрав го прибирам късно,оставям го няколко нощи да се запознае с околонулевите температури,орязвам го здраво отвън на балкона ,за да мога да го прибера(иначе не минава през вратата).Стои на светло и хладно,остава само голи клечки,от януари е в южна стая и избива от всякъде нови леторасли..4 см диаметър е стъблото при почвата...лятно време при добро поливане /торене отваря по 4-8 цвята на ден...
Изображение
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9980
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 414 пъти
Получил благодарност: 800 пъти

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от greeneyed »

Съгласна съм с аргументите ви. :daaa: За първи път тази зима не им опадаха листата, даже имат цветни пъпки, които едва ли ще изхранят, няма достатъчно слънце, та се замислих , е за добро . :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от ravik »

И моите хибискуси бяха най-добре в южната стая, на топло и слънчево цяла зима. Тогава го бях докарала на тропически хибискусов рай и тогава цъфтяха най-добре. Всички други опити с хладно зимуване при мен беше фатално.
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10703
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 186 пъти
Получил благодарност: 334 пъти
Обратна връзка:

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от botan »

Признавам, че не съм чел нищо по темата, и за повечето от вас може би ще ви се стори много глупаво, но проблема ми е следния:
Единия от гомерските хибискуси нещо се чална и реши да прави пъпки въпреки ужасните условия, които съм му предоставил. Освен това си седи в саксийката, в която го получих с неизвестно колко много гаден и неподходящ субстрат за моите условия. ...направо да ме набие човек като се замисля. И понеже сега ми остана хубав субстрат от пресаждането на другите хибита се чудя ако взема да го пресадя преди много да е наедряла пъпката дали ще я хвърли и как смятате че ще му се отрази? :hmmm:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Публикувай отговор

Обратно към “Хибискуси”