Хибискуси - грижи по отглеждането

Публикувай отговор
Аватар
ptiholov
Кафе машина
Мнения: 3594
Регистриран на: Ное 29, '09, 22:18
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 15 пъти
Получил благодарност: 595 пъти

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от ptiholov »

Просто погледни в основата на стеблото,дали не е повече от едно или не излизат няколко от почвата.Моите изобщо не си личаха.
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от zmei4o »

търся някой от Варна с хиби дето ще цъфти за сватосване с Moonstruck тези дни ;) :ieeemyzh:
Изображение Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
rossie
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Сеп 16, '11, 21:36
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от rossie »

Здравейте!
Имам нужда от вашия съвет и помощ. От няколко дни у дома имам едно хиби, което според мен е в много лошо състояние. Хората от които го взех, казаха че е на около 5-6 години. Имаше доста изсъхнали и пожълтели листенца и едно наядено, все едно някой го е отхапал. Вероятно е пипнало някаква болест. Досега не съм гледала хибита, и признавам си нищо не им разбирам, но това го взех, защото го очакваше изхвърляне в контейнера за смет. Стана ми жал, а и си мисля, че би могло да се оправи и да стане едно хубаво хиби.
Ето нагледен материал:
Изображение Изображение

А сега отивам да чета полезни съвети :dovolen:
Аватар
Зари
Баш кафе майстор
Мнения: 2031
Регистриран на: Апр 11, '10, 13:25
Местоположение: Хасковлийка от София
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 1 път

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от Зари »

Хора, първо искама да изразя благодарността си за съпричастността ви към нашия проблем (но мен и на хибито)! :gush:
Второ - отговарям ви тук, защото се усетих, че твърде дълго писахме в темата за здравите и красиви хибита.
frigus написа:На младо хиби голяма саксия = стой та чакай. Пресаждането не е задъжително в по-голяма саксия. Имам едно дръвче над 15 год. бръсна му 1/3 от корените, допълвам с нова смеска и пак там.
frigus написа:Малко повече кислород в корените не вреди, но не променяй температурата при пресаждане. От пръскане до пръскане поне 10 дни, с вода и четка може и всеки ден. Това бялото по корените да не е натрупан варовик? Хибитата имат този навик и жилките стават сухи и чупливи. Успех!
johnstalker написа:Единствената опасност от пресаждане в излишно ПО–ГОЛЯМА саксия е, че по-трудно ще се контролира влагата в нея. Като се има предвид, че сега растението не е в активен период, всяка излишна интервенция по него, само ще го досъсипе. Не го рови повече, и внимавай много с поливането! Църкай пестеливо водицата.
Lizi написа:Всяко пресаждане е стрес за хибито.А то в момента и без това не е в цветущо състояние. Аз не бих го пресаждала изобщо, а щях да го орежа драстично.Това понякога помага.
frigus написа:Зари, довери се на johnstalker с повече опит е. До пролет все ще изчака хибито за прилична саксийка. Нека укрепне. :stiskam:
kokche написа:Ако питаш мене остави го в по голямата саксия .........хибитата по принцип обичат пространство затова се чувстват най добре в земята .Но все пак дай една фотка да го видим ....
al.yank написа:По повод кастренето на корените,не съм кой знае какъв спец по хибита,но е правило-колкото се изреже от корените,толкова да се окастрят и клоните,например 1/3..
ravik написа:Аз за рязането на корените имам много негативно мнение. Честно казано, според мен на червения кичест хибискус може да му направиш каквото искаш, и всичките да му ги отрежеш, пак ще тръгне, но на марковите хибита не ги режете в никакъв случай! Не за друго, а защото съм я тествала тази работа, при това при оптимални условия - късна пролет, ранно лято. Така си съсипах бая хибискуси. Рязах корени и после в саксиите. Страшно трудно се възстановиха, цяло лято едва кретаха, някои въобще. Така че може да си правите такива експерименти с червените, обикновени и с евтините холандски хибриди, но не го правете с трудно вкоренимите - при тях и без това вкореняването е в повечето случаи по-трудно и корените им растат много по-бавно.
frigus написа:Ей, май вдигнахме крайчето, а? Аз също не кастря зорлан корени. Всичко е на ръка и усет. Трябва да се уцели границата между живото, старото и времето, ако че и да са "бабикус"-
И така... Решението е взето.
Растението остава в по-голяматата саксия, без да бъде дори рязано, защото... Защото показва страхотна жажда за живот. Напъпило е с толкова много малки разклоненийца и с немалко пъпки. Ето малко снимков материал, макар и с не съвсем добро качество:Изображение
А ето и в детайли:Изображение Изображение Изображение
Надявам се скаро да ви се похваля! :dovolen:
Аватар
Зари
Баш кафе майстор
Мнения: 2031
Регистриран на: Апр 11, '10, 13:25
Местоположение: Хасковлийка от София
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 1 път

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от Зари »

Хора, ето го моят болнИк две седмици по-късно.
Изображение
Мисля, че това трябва да звучи като хвалба от моя страна. :ieeee:
MediEVIL
Kафенце
Мнения: 11
Регистриран на: Май 9, '12, 20:00

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от MediEVIL »

Имам едно голямо дърво вече 4 години не цъвти. Почнах да го подрязвам от тази година. Явно там е проблема. Саксията му е голяма , но не съм наторявал от 1 година. Расте като лудо прави голяма листна маса и клони , но не цъвти. Моля дайте съвет ? Самото дърво е на около 10 години вече.
Ето и снимки:

Изображение

Изображение
Аватар
gonel
Кафевар/ка/
Мнения: 952
Регистриран на: Фев 23, '10, 08:27
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 24 пъти

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от gonel »

Здравей! Пише се 'цъфти'.
Всички цъфтящи цветя имат нужда от слънчева светлина. Препоръчвам ти да го сложиш на източен или югоизточен прозорец или тераса.
Аз подрязвам хибискусите началото на месец Март. Сега, ако го подрежеш, ще зацъфти след 3 месеца, ще пропуснеш лятото...
Според мен сега не го подрязвай, само му намери възможно най-осветеното място.
Ако можеш и да го наториш, ще му хареса още повече... В цветарските магазини продават течна тор за цъфтящи - можеш да започнеш с това и да задълбочиш познанията си за торене на цветята, четейки тук или из нета...
И се похвали отново със снимки на цвят!!! :stiskam: :stiskam: :stiskam:
УСПЕХ! :tzvetentze:
Търся хибискуси Black Dragon, Magnifique, Zoey!
MediEVIL
Kафенце
Мнения: 11
Регистриран на: Май 9, '12, 20:00

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от MediEVIL »

Благодаря за уточнението :) Аз съм го подрязал вече и остана това , което виждаш. А махнах доста клони!Ще го наторя :)
Аватар
gonel
Кафевар/ка/
Мнения: 952
Регистриран на: Фев 23, '10, 08:27
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 24 пъти

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от gonel »

На мен ми допада дървовидната структура... Доколкото виждам имаш няколко основни клона в основата...
Направо ме сърбят ръцете за това хиби... :potekoha: :twisted:

Аз бих изчистила всички малки клони почти на 2/3 отдуло на горе... Бих преплела стълбчетата и бих оформила красив стълб... Можеш да си помогнеш като ги вържеш преплетените на едно две места, да кажем с канап...
После ще оформиш короната. Като режеш клонче, гледаш накъде гледа пъпката, над която режеш. Ще се развие тази най-горната пъпка и ще направи клонче в своята посока... Така можеш да оформиш кръгла корона...

Ще се получи нещо уникално... Само му дай и светлина!!!
Успех! :tzvetentze:
Търся хибискуси Black Dragon, Magnifique, Zoey!
MediEVIL
Kафенце
Мнения: 11
Регистриран на: Май 9, '12, 20:00

Re: Хибискуси - грижи по отглеждането

Мнение от MediEVIL »

Ами да ти кажа то това дърво го гледам 10 години. Беше по малко , но пуснах 3-4 Основни клона и го направих дърво. За преплитане не искам да рискувам, че взема да го счупя пък има сантиментална стойност за мен. Ще орежа още клончета от долу. И е на светлина до балконската врата южно изложение. Кажи някоя тор , че само това мисля ще му помогне да цъфне. другите работи съм ги изпълнил.
Публикувай отговор

Обратно към “Хибискуси”