Хибискус на собствен корен. Сортове. Вкореняване. Отглеждане

Публикувай отговор
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Хибискус на собствен корен. Сортове. Вкореняване. Отглеж

Мнение от ravik »

Чета си го аз - тези твоите 20 ме вълнуват. :hihihi:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
klapan
Кана кафе
Мнения: 588
Регистриран на: Юни 6, '10, 13:15
Местоположение: Варна, до морето...

Re: Хибискус на собствен корен. Сортове. Вкореняване. Отглеж

Мнение от klapan »

розалия написа:Както беше писал Пешо, най-сигурния и в повечето случай единствен начин е с присадките.
Всичко друго си е заносване на резници,поне моя опит за толкова време това показа.
Нека оставим всеки да избере как да си отглежда хибитата - на собствен корен или облагородени на подложка.Явно има привърженици и на двата начина.Но писаното от Пешо Тихолов,Ravik и Розалия не е за пренебрегване... :dovolen: И нещо повече - въпросът е не само дали се вкореняват добре в определен момент,а и как се развиват после при влошени условия.Ето на мен примерно,просто ми се налага да наблюдавам в къщи разликите в развитието сега при по-лошите зимни условия на облагородената подложка от това лято,за която има снимки в темата,и на хибитата,от които съм взел калемите за облагородяване.Една до друга са им саксиите,до един прозорец са и еднаквата топлина и осветеност са налице.Нооо...листата на розовия хибо и на Classic Apricot - a,които са със собствени корени, си капят...а листата на леторастите,развили се от калемите,взети от същите растения,но присадени на подложката от червена фуния - си стоят свежи и зелени... Правят си пъпки и двата вида леторасти на подложката,всяко клонче има поне по 2-3 пъпки.Е тази разлика вече трябва да ви говори,а аз просто ви споделям наблюденията си.Явно има значение как сега се хранят от собствените корени хибитата,и как храни подложката същите тези видове.То лятото е лесно - всичко цъфти ...Но при влошени условия май коренът на дивото е за предпочитане.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Этот мир наполнен чудесами!
Если нет чудес - чудите сами ...
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11801
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 141 пъти
Получил благодарност: 181 пъти
Обратна връзка:

Re: Хибискус на собствен корен. Сортове. Вкореняване. Отглеж

Мнение от johnstalker »

klapan написа:....То лятото е лесно - всичко цъфти ...Но при влошени условия май коренът на дивото е за предпочитане.
Тук спор няма. ;) Обаче по света има и много фенове, които отглеждат и хибита на собствен корен, и то успешно. :daaa: Дори и в България, те не са малко. :D
Аватар
klapan
Кана кафе
Мнения: 588
Регистриран на: Юни 6, '10, 13:15
Местоположение: Варна, до морето...

Re: Хибискус на собствен корен. Сортове. Вкореняване. Отглеж

Мнение от klapan »

johnstalker написа:Обаче по света има и много фенове, които отглеждат и хибита на собствен корен, и то успешно. :daaa: Дори и в България, те не са малко. :D
Нека не пропускаме мааааааалката,но съществена подробност за това какъв е климатът ни тук и по някои други ширини ...На топличко и на светличко,по-на юг така,си нямат нашите проблеми със студ,прибиране за презимуване,лоша осветеност,климатикът бил духал директно отгоре им,щото ни е малка стаята....и тем подобни битовизми.Ако и аз живея на топличко,където целогодишно хибито се чувства добре навън в градината ми - и аз ще искам да са на собствен корен,що да се главоболя !? За нас обаче тук в страната ,за капризните хибриди има смисъл да се отглеждат на подложка.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Этот мир наполнен чудесами!
Если нет чудес - чудите сами ...
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11801
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 141 пъти
Получил благодарност: 181 пъти
Обратна връзка:

Re: Хибискус на собствен корен. Сортове. Вкореняване. Отглеж

Мнение от johnstalker »

Ето, това е логично! Както и "проблемите" по вкореняването си имат решение, нали? ;)
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11801
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 141 пъти
Получил благодарност: 181 пъти
Обратна връзка:

Re: Хибискус на собствен корен. Сортове. Вкореняване. Отглеж

Мнение от johnstalker »

ravik написа:Чета си го аз - тези твоите 20 ме вълнуват. :hihihi:
Понеже явно имаш съмнения, ъпдейтнах файлчето. - Списък на успешно вкоренени хибридни хибискуси от потребители на Хоби Кафе

До няколко дена ще направя снимки на всички мой бебета и тийнейджъри, и ще ги добавя в таблицата. Ще помоля всички съфорумци, които са вкоренили и отглеждат хибискуси на собствен корен, да си признават без бой, за да е актуална тази информация. Защото не ми се рови у форума за да търся пак.

Гордостта ми е вкореняването на Burgas Yellow Beauty - селектиран от Dia! :tzvetentze: Вкоренява се много бързо, това ми е забележката. :daaa:
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Хибискус на собствен корен. Сортове. Вкореняване. Отглеж

Мнение от ravik »

Джони, благодаря за списъка. :nod:
Към него може да добавиш Magnifique - успешно вкоренен от мен.
Иначе аз наистина съм по-склонна да се съглася с това:
klapan написа:То лятото е лесно - всичко цъфти ...Но при влошени условия май коренът на дивото е за предпочитане.
Моите наблюдения са същите. Не е чак толкова проблемно да се вкоренят. При оптимални условия си се развиват прекрасно. Проблемът идва като дойдат неблагоприятни условия.
Т.е. ако можеш да им осигуриш целогодишно 20-25 градуса температура и директно слънце (или доосветяване), без засушавания и преполивания, то няма проблем да си се отглеждат на собствен корен. Още повече, че след моя единствен неуспешен опит с присадки, аз продължавам да си правя всичко на собствен корен ;) , но въпреки това наблюденията ми са, че с влошаване на времето и неоптимални условия започват проблемите. До тази година имах перфектни условия за хибита - целогодишно бяха на слънце и топло. В момента са на хладно и без слънце и проблемите са видими. Само най-мощните - червен кичест, пъстролистния Snow Queen, Маделин Чемпиън и един-два от по-големите нямат проблеми. При другите капят листа, съхнат от върха, драма. Така че всичко си зависи от условията - точно както клапан го е написал. :nod: Ако можеш да осигуриш оптимални условия, няма никакъв проблем да отглеждаш на собствен корен. :)
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11801
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 141 пъти
Получил благодарност: 181 пъти
Обратна връзка:

Re: Хибискус на собствен корен. Сортове. Вкореняване. Отглеж

Мнение от johnstalker »

Въпреки, че аз съм екстремист по природа темата все пак предполага отглеждане при оптимални, а не отглеждане при екстремални условия. ;) Ше добавим 'Магнификата' у списъкот.
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Хибискус на собствен корен. Сортове. Вкореняване. Отглеж

Мнение от ravik »

Направих един споделен за всички ексел, който да можем да редактираме и обновяваме, като добавих и моите наблюдения и успешно вкоренени хибита.
Ето го тук - всички би трябвало да може да го разглеждате: https://spreadsheets.google.com/ccc?key ... l=en#gid=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Джони, на теб като най-голям ентусиаст, съм ти дала и права за редакция.
Ще бъде хубаво да имаме такъв списък. Ако имате успешно вкоренени хибискуси, пишете тук или на Джони, за да обновим ексела. А ако някой много държи да има права за редакция, да ми пише, за да променя настройките. :nod:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Хибискус на собствен корен. Сортове. Вкореняване. Отглеж

Мнение от ravik »

Добавих линк към ексела и в първото мнение на темата.
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Публикувай отговор

Обратно към “Хибискуси”