Хибискуси - сеене на семена

Публикувай отговор
Аватар
ptiholov
Кафе машина
Мнения: 3594
Регистриран на: Ное 29, '09, 22:18
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 15 пъти
Получил благодарност: 595 пъти

Re: Хибискуси - сеене на семена

Мнение от ptiholov »

Още е рано да ги прехвърляш.Нека да станат поне 10-12 см.Зависи и колко са ти големи саксийките.Моите ги садя в чашки за кафе и ако са повече от едно в чашката ги разделям чак когато са около 15 см. и са започнали да се вдървяват в основата,за да са по-стабилни и да няма опасност от счупване или прекършване. :nod:
Аватар
elina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Ное 28, '09, 15:14

Re: Хибискуси - сеене на семена

Мнение от elina »

Благодаря ти ,ще почакам да поотраснат и заякнат :nod:
Аватар
danielka_y
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1481
Регистриран на: Апр 4, '10, 21:36

Re: Хибискуси - сеене на семена

Мнение от danielka_y »

При мен - йок хибчета, не покараха :twisted: . До тук бях със семената!
Изображение
Аватар
ptiholov
Кафе машина
Мнения: 3594
Регистриран на: Ное 29, '09, 22:18
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 15 пъти
Получил благодарност: 595 пъти

Re: Хибискуси - сеене на семена

Мнение от ptiholov »

Много съжалявам,но и това се случва.От последните,които посадих-от 36 поникнаха само 15,което е много малък процент. :hmmmmmm: ,въпреки,че семената бяха добри,нямаше празни или изгнили.
Аватар
danielka_y
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1481
Регистриран на: Апр 4, '10, 21:36

Re: Хибискуси - сеене на семена

Мнение от danielka_y »

И аз на моито като им правих сложната операция с макетнето ножче се видя хубавя ядка от вътре, но се успокоих от процента на поникналите ти Тихолов. Аз посях само 2 :hihihi:
Изображение
Аватар
lunen_sun
Виенско кафе
Мнения: 463
Регистриран на: Юни 15, '10, 13:17
Местоположение: Козлодуй

Re: Хибискуси - сеене на семена

Мнение от lunen_sun »

За колко време приблизително зреят семенцата?Т.е. ако успея да ги запазя,кога и как да разбера,че са готови?И през това време растението иска ли някакви специални грижи?
Аватар
ptiholov
Кафе машина
Мнения: 3594
Регистриран на: Ное 29, '09, 22:18
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 15 пъти
Получил благодарност: 595 пъти

Re: Хибискуси - сеене на семена

Мнение от ptiholov »

Семената зреят,докато узреят. :hihihi: Семенната кутийка трябва да се резпука и да изсъхне /покафенее/.Има опасност при разпукването семената да паднат,така че наблюдавай внимателно.Ако я откъснеш докато все още не е разпукана и изсъхнала,има вероятност семената да не са узрели достатъчно.Броят може да бъде различен -от 0 до 40.Никакви допълнителни грижи не се полагат за растението.
Аватар
lunen_sun
Виенско кафе
Мнения: 463
Регистриран на: Юни 15, '10, 13:17
Местоположение: Козлодуй

Re: Хибискуси - сеене на семена

Мнение от lunen_sun »

Благодаря за информацията :tzvetentze: Сеене веднага,нали?И не разбрах само едно от обясненията ти на първата страница-да покривам ли семенцето с пръст,или да остане открито?Като е свежо,трябва ли пак да му помагам с ножчето?
Аватар
evita
Кафе машина
Мнения: 3312
Регистриран на: Ное 23, '09, 19:20

Re: Хибискуси - сеене на семена

Мнение от evita »

Сънчо, и на пресничките се помага с макетно ножче,внимателно.
Аз моите ги покривах с 0.5-1 см рохка почва,ама нека Пешо каже,той е спеца
Аватар
ptiholov
Кафе машина
Мнения: 3594
Регистриран на: Ное 29, '09, 22:18
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 15 пъти
Получил благодарност: 595 пъти

Re: Хибискуси - сеене на семена

Мнение от ptiholov »

Сънчо,хубаво е да изсъхне,след като си го махнала от семенната кутийка поне един месец,защото ако е съвсем прясно има голяма вероятност да загние. :nod: Преди време получих семена от преди 8 месеца и пак поникнаха около 70%.,което е нормалният процент.Хубаво е да се резнат пак с макетното ножче-от към тъпата част,за да може да влиза влага и така да покълнат и поникнат по-бързо.Аз ги слагам в пласмасови чашки за кафе,по 2-3 семена,за да не заемат много място,а после като пораснат ги разделям.Като напълня чашката с пръст,с клечка за зъби правя дупчица около половин сантиметър и слагам семето,като си помагам пак с клечката и отгоре му връщам пръстта.И леко пулвелизирам.Така всеки ден.Почвата трябва да е влажна ,но не мокра.Не се сещам за друго,но ако има с удоволствие отговарям. ;) :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Хибискуси”