Хибискуси - сеене на семена

Публикувай отговор
Аватар
danielka_y
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1481
Регистриран на: Апр 4, '10, 21:36

Хибискуси - сеене на семена

Мнение от danielka_y »

някой да се е пробвал със семенца от хибискус?
днес ми пристигнаха семенцата от хибискус се чудя как да процедирам :shock:
Изображение
Аватар
ptiholov
Кафе машина
Мнения: 3594
Регистриран на: Ное 29, '09, 22:18
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 15 пъти
Получил благодарност: 595 пъти

Re: Хибискуси - вкореняване на резници

Мнение от ptiholov »

Откъде ти пристигнаха и на какъв хибискус семенца са. :dovolen:
Аватар
danielka_y
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1481
Регистриран на: Апр 4, '10, 21:36

Re: Хибискуси - вкореняване на резници

Мнение от danielka_y »

izvinqvam se za latineca, za v momenta nqmam kirelik

ot tozi sait si porychah semencata na hibiskus "South of the Border*Dreamscape ": http://tropiki.dir.bg" onclick="window.open(this.href);return false;

kakto i semenca plumeriq "Three Kings"
Изображение
Аватар
ptiholov
Кафе машина
Мнения: 3594
Регистриран на: Ное 29, '09, 22:18
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 15 пъти
Получил благодарност: 595 пъти

Re: Хибискуси - вкореняване на резници

Мнение от ptiholov »

Когато получиш семената,те са с бъбрековидна форма /почти всички/ ,като единия край е заострен,а другия заоблен.Взимаш едно макетно ножче и рязваш много внимателно минимално парченце от заоблената част,но колкото да махнеш обвивката,внимавайки да не отрежеш вътрешността.След това в пласмасова чашка за кафе -пробиваш дупчици отдолу и я напълваш със смес от торф,перлит и пръст.По принцип е най-добре всяко семенце да го засадиш в отделна чашка,но като имаш да садиш много семена може и по повече от един сорт в една чашка.Правиш с клечка за зъби дупчица дълбока около половин сантиметър в пръстта и слагаш семенцето в хоризонтално положение.И после пръскаш с пръскалка за вода-аз използвам фризьорска пръскалка. :lol: Трябва да пръскаш всеки ден по около 3 пъти върху семенце,но зависи и от топлината и светлината и колко бързо съхне почвата.Тя трябва да е влажна но не много мокра и прогизнала,за да не загние семето.Обикновено започват да никнат на 8-10-ия ден ,но може и до 20-ият ден.Това е.Ако имаш въпроси -питай. :dovolen:
Аватар
danielka_y
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1481
Регистриран на: Апр 4, '10, 21:36

Re: Хибискуси - вкореняване на резници

Мнение от danielka_y »

Mnogo blagodarq, beshe dosta izcherpatelen, shte posledvam syveta ti :dovolen:
A i az samo 2 semenca si porychah, koito veche sa pri men samo trqbva da se pribera i da napravq tova koeto mi kaza, ako spolucha da pokara neshto ot semencata shte si porycham oshte :dovolen:
V agro-aptekata, kato si kopuvah perlit mi kazaha che shte e dobre na dynoto na chashkata pod smesta s prysta perlita i torfa da sloja malko dyrveni vyglishta, s cel ako ima zagnivane te go izteglqli? - da probvam li i taka? I oshte neshto kato posadq semencata da gi pohlupq li sys nailon s cel parnikov efekt ili da stoqt otkriti?
Изображение
Аватар
ptiholov
Кафе машина
Мнения: 3594
Регистриран на: Ное 29, '09, 22:18
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 15 пъти
Получил благодарност: 595 пъти

Re: Хибискуси - вкореняване на резници

Мнение от ptiholov »

По отношение на дървените въглища,нямам мнение,ако не помагат ,не пречат.Аз не слагам.Няма нужда да покриваш с нищо чашките.Аз ги държа на топло и на западен прозорец.Вече съм посадил повече от 200 семена,така,че това което ти пиша,го казвам от собствен опит.Може да има и други начини-аз споделям моят. :nod: Ако искаш го приложи,ако искаш изчакай някой друг да ти каже своя начин за засаждане.И приеми моят съвет-страшно са скъпи тези семена,които си купила.Това най-вероятно,съдейки по снимките са семена от Бари Шлутер.Не си купувай повече.Има и други начини и места откъдето да си купиш по-евтини семена. :dovolen:
Аватар
danielka_y
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1481
Регистриран на: Апр 4, '10, 21:36

Re: Хибискуси - вкореняване на резници

Мнение от danielka_y »

Ами малко късничко го видях, и вече има дървени въглища на дъното на чашките иииии успях да направя операцията с макетното ножче :ieeemyzh: много съм щастлива, няма да ги покривам и сега ми остана само да чакам :dovolen:
Колкодо до сайта, идея нямам за коя точка от света ми казваш, че може би идват тези семенца, съвсем случайно видях в един "цветен" сайт обява за семена плумерия и реших да се пробвам. Когато влязох в сайта и като видях хибискусите, просто не издържах на изкушението. Даже си мислех към края на месеца да си поръчам пасифлора, но след като казваш че са прекалено скъпи семената, в кой сайт може да се намерят по-нормални цени.
Изображение
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6605
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Хибискуси - вкореняване на резници

Мнение от Lizi »

ptiholov написа:По отношение на дървените въглища,нямам мнение,ако не помагат ,не пречат.Аз не слагам.Няма нужда да покриваш с нищо чашките.И приеми моят съвет-страшно са скъпи тези семена,които си купила.Това най-вероятно,съдейки по снимките са семена от Бари Шлутер.Не си купувай повече.Има и други начини и места откъдето да си купиш по-евтини семена. :dovolen:
Дървените въглени не позволяват да загният семена и корени.
И от къде можем да си купим по-евтини семена ?
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Хибискуси - вкореняване на резници

Мнение от ravik »

Ще отделя постовете за семената в отделна тема, защото това си е цяла отделна технология. :daaa:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Хибискуси - сеене на семена

Мнение от ravik »

Аз сея семената по абсолютно същия начин като ptiholov. С тази разлика, че нямах място за отделни чашки и сега трябва да разсаждам. ;)
Иначе Ричард Джонсън от Таити продава семена и то от доста интересни хибискуси. :daaa: Моите пристигнаха за около 3 седмици и имаха доста висока кълняемост.
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Публикувай отговор

Обратно към “Хибискуси”