Има ли рози, има и проблеми

Публикувай отговор
stefan_doc
Кана кафе
Мнения: 501
Регистриран на: Ное 15, '13, 11:47
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 1 път

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от stefan_doc »

Anyyyone написа: Май 22, '19, 23:00 Здравейте. Опитах да чета преди да питам,но доста сте изписали,за това направо въпрос.
Имам няколко рози,нападнати от листни въшки. Пробвах първо със сапунена вода,но седмица ежедневно пръскане не даде резултат. Вчера взех Моспилан,разтворих го даже в по-малко вода,да е по-силен и напръсках,но няма подобрение,ако съдя по мравките. 😣 Колко време трябва да чакам,за да пръскам отново и пак ли с този препарат или да сменя с друго? Жената в агроаптеката я нямаше,заместваше я друга жена и не съм сигурна,че ми даде правилния препарат.
Другото лошо е,че вали всеки ден и не знам дали не отмива всичко.
Ще се радвам на всякакви съвети и препоръки,защото няколко пъпки са изядени жестоко,а знаете как ги чакаме да цъфнат... 🌺
Благодаря предварително!
Моспиланът действа по-бавно, някъде 3 дни, когато гадините вече са хапнали от него...
Аватар
Anyyyone
Дълго кафе
Мнения: 106
Регистриран на: Апр 1, '18, 16:23

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Anyyyone »

Благодаря ви за отговорите.
Ще изчакам и ако до утре няма резултат,ще взема Би58. Дано ги изтребя.
kkk
Кафе с мляко
Мнения: 289
Регистриран на: Мар 18, '13, 21:32
Местоположение: с.Равадиново
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от kkk »

Много въшки много нещо.....усетиха храна....въдят се като......въшки дето се вика.......като няма зима, има ларви и яйца ..... и гъсеници и др.гадини
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Havga »

:shock:
Изображение
Това са рози, посадени пред съседния блок. На практика са под терасата ми. Никой не се грижи за тях, не ги реже, не ги пръска, не ги тори, но те правят страхотни клъстери.
Аз такова нападение от въжки не съв виждала досега. Сега ходих да ги напръскам обилно с инсектицид. Да видим как ще им се отрази. Вероятно от вятъра като нищо могат да прескочат 4м. Нагоре и да ми дойдат на гости :).
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
Неделя
Кафевар/ка/
Мнения: 878
Регистриран на: Сеп 9, '16, 13:41
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 69 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Неделя »

Вероятно е писано по въпроса, но нека някой помогне... по листенцата на Елфа се появят черни петна, които после се разрастват в жълти и накрая стават кафяви и листото изсъхва .ето снимка. Какво е това и с какво да го пръскам? Благодаря предварително!
Изображение
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Havga »

Прилича на черни петна, но и не съвсем. Ако нямаш проблем с ползването на фунгициди, миналата година в агроаптеката, в която ходя ми препоръчаха коктейл от Топсин, Скор и Фоликур, като обхващащ максимално широк спектър от гъби. Пръсках две рози, купени обезлистени и петнясани и се оправиха, дори направиха листна маса и цъфтяха до ноември.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
aurelija
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1825
Регистриран на: Яну 29, '12, 09:21
Местоположение: Пловдив,кючука
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 35 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от aurelija »

Можеш да замениш Фоликура с Таркза.
Активното вещество е едно и също, но цената е различна :daaa:
Питай,ше видим дали може...
Аватар
Неделя
Кафевар/ка/
Мнения: 878
Регистриран на: Сеп 9, '16, 13:41
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 69 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Неделя »

Сърдечно благодаря за помощта, Хавда, Аурелия :tzvetoman: :tzvetentze: . Ще опитам, дано се получи
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Havga »

Откакто почна цъфтежа, тази тема замря :) и слава богу, но аз се питам какво не му хареса на този червен Леонардо при мен.
Така изглеждат всичките му цветове. Повечето ги орязах, защото ме дразнят в този вид. Никаква розетка, цветът прегорен още на пъпка....
Имаше лека брашнеста мана по някои пъпки, но ги махнах...

Изображение
Изображение
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Виола »

Хавга, да не си ги прегорила с някакъв препарат? Другият вариант е да не е Леонардо... :hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”