Има ли рози, има и проблеми

Публикувай отговор
Аватар
boggy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1353
Регистриран на: Яну 8, '13, 14:43
Местоположение: София

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от boggy »

Лизи и аз имах една такава каквато Зеленко показва, оправи се напълно.

Добре, за моя казус реших от вашите препоръки да сложа тараует. Понеже нямам никакъв опит с него може ли да ме посъветвате как да го сложа?
Колко да взема и по колко да слагам?Да окопая цялата роза в кръг и да слагам чист тараует и да закопая след това , така ли?

Благодаря ви и хубав ден желая :) :tzvetoman:
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13702
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 177 пъти
Получил благодарност: 361 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от zeleno »

аз терауета го накисвам предварително / обилно във вода / и така го слагам - на залъци става
но не съм добавяла след засаждане , така , че - за това нямам опит
Аватар
мимка
Дълго кафе
Мнения: 135
Регистриран на: Ное 1, '16, 14:40

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от мимка »

Лизи, от това лято от 5 рози сравнени със земята, то не беше трактор, камионче, изкопи, кофражи, бетон - две вече са ми до коляно, трета напира Изображение, две не се виждат, но те бяха в най-неизгодна позиция (под бетон), така че не се отчайвай - ще избият :tzvetentze:

Боги, аз Тераует на засадени рози слагах - първо го заливах с много вода, като Зеленко, и след набъбване с бучилото :hmmm:, при мека/рохка пръст, след дъжд, правих по-широчки дупки от три-четири страни на розите под наклон, отвън навътре (като обърнат конус) и в дупките слагах Терауета. След това допълнителна поливка. Мисля, че той ще се намести. Така ми се стори най-удачно да се разположи под/в корените. Дано да ти свърши работа :tzvetentze:
"...magicians have calculated that million-to-one chances crop up nine times out of ten"
лалесъм

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от лалесъм »

Продават специални таблетки тераует за слагане след засаждане. Технологията е същата - 3-4 дупки около корена и полагане на една таблетка.
bell

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от bell »

Тераует при две, три годишни рози ми се струва напълно безмислено начинание :angel2: Корените на тези рози отдавна са тръгнали в дълбочина и сигурно гонят метър. На 20-30 см. от повърхността за какво им е влага? Нали идеята е не да се хранят повърхностно, а да развиват дълбока коренова система.
Изобщо Тераует и рози защо? Това не са китки или храстчета с плитка коренова система :hmmm:

Лизи, дано се съвземат хубавите ти рози :stiskam:
Аватар
мимка
Дълго кафе
Мнения: 135
Регистриран на: Ное 1, '16, 14:40

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от мимка »

Bell, аз новите (получените от съфорумки) рози ги киснах в кофа с вода и Тераует, за да дочакат съботното засаждане :) Като им копах дупките на дъното сложих от набъбналия Тераует - едно, че сме съботно - неделни туристи на село и няма кой да ги полива, но и заради почвата - чернозем смолник, тежка, тегава, лепкава. По същата причина сложих и на старите рози - за разрохкване и олекотяване на почвата, па дори и слоя на 20-30 см. Тогава сложих и на другите новозасадени растения. Съгласна съм за дълбоките корени и се надявам се да съм дала шанс на новите да си развият коренчетата :stiskam: :tzvetentze:
"...magicians have calculated that million-to-one chances crop up nine times out of ten"
bell

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от bell »

Мимка, идеята при саденето на рози е първите една, две години да развият коренова система. Повечето при мен са мунифицирани първото лято, но и аз не им се старая. Масовата практика казва за поливане веднъж на седмица обилно, а не ежедневно по-малко, точно с идеята да търсят вода в дълбочина, а не да разчитат на повърхностно поливане. Всеки, който е вадил роза на две, три и повече години знае, за какво пиша. Под земята са корени дебели, като клоните във височина и дължбоки не знам докъде. На педя, две с Тераует изобщо не знам какво им помага човек :hmmm:
Може и да бъркам, но Тераует за рози вероятно ще е полезен само, ако се гледат в саксии.
Мариела
Кана кафе
Мнения: 651
Регистриран на: Юни 7, '17, 22:52
Местоположение: Горна Оряховица
Дал благодарност: 185 пъти
Получил благодарност: 195 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Мариела »

Здравейте знаещи розарки.Първо да се похваля,а после да питам.От днес и аз съм горд собственик на първата ми английска официална роза,подарък за рожденния ми ден.Ако знаех че няма да има зима щях да си я купя още декември,ама нали ме гони един страх да не я затрия,затова чак сега я поръчах.Та ето и въпроса ми-като ги отворих розите забелязах, че имат едни наранявания и това дали ще пречи и трябва ли да го третирам с нещо?
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от libra »

Честито !Пожелавам ти да не оставаш само с една англичанка!
На гол корен ли са розите ти или саксия?Най-добре да покажеш снимка на тези наранявания.
Мариела
Кана кафе
Мнения: 651
Регистриран на: Юни 7, '17, 22:52
Местоположение: Горна Оряховица
Дал благодарност: 185 пъти
Получил благодарност: 195 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Мариела »

На гол корен са от Бритрозако
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”