Има ли рози, има и проблеми

Публикувай отговор
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7593
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 1873 пъти
Получил благодарност: 1003 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от pepelqshka71 »

Сега пристигна жълтата цветелинка и на единия и клон има това. Незнам какво е. Има го на три места по целия най-дебел клон. Казвайте да го режа ли този клон или да пръскам с нещо. СтоИ сякаш е надебеляла рязко и се е спукала кожицата :oops:
Изображение

Изображение
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
bell

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от bell »

Още ли вирее този ужас в градината ти, Ким :eeeh: :snif:
Сега розивх и намирам разни сайтове в нета. Доста от тях говорят, че химията е доста сложна и като гледам препаратите нищо не схващам :snif:
http://www.maine.gov/dacf/php/gotpests/bugs/grubs.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.maine.gov/dacf/php/pesticide ... r-lawn.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Препоръчват и тежка аерация на ядрото в района, което разбирам като сериозно прекопаване.


Тук пък пишат за някакъв нематод Heterohabditis bacteriophora :hmmm: това ми звучи на китайски.
Те нахлували и унищожават бели грудки, яйца и ларви, ларви на японски бръмбари и други вредни вредители, които често се срещат на тревни площи. Това е най-добрият биологичен контрол за ларвите на бръмбарите в Европа и трябва да се приложи в края на юли, за да се паразират яйцата и ранните стадии на ларвите.
https://www.westcoastseeds.com/shop/gar ... -terranem/" onclick="window.open(this.href);return false;

А, ако се мулчира сериозно с дебел слой ще успее ли този летящ ужас да снене яйцата си в земята, когато няма директен досег до почвата? Май някъде и на това бях попаднала :hmmm:
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7593
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 1873 пъти
Получил благодарност: 1003 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от pepelqshka71 »

wenche написа:Режи !
Ох, проблема е, че трябва да отрежа до долу. Но щом се налага :eeeh:
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
bell

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от bell »

Диаграма, изготвена от Университета в Минесота, показваща какво се случва:
Изображение

Ето, какво пишат роза асоциацията в Америка :hmmm:

http://www.rose.org/tricks-and-secrets/" onclick="window.open(this.href);return false;

през преводача става :daaa:
чета и направо качвам тук :snif:

И пак не виждам рашение освен събирането им сутрин рано в сапунена вода :snif: химията нищо не ми говори, но аз и не разбирам.
hosta127
Кафевар/ка/
Мнения: 797
Регистриран на: Мар 31, '17, 21:50

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от hosta127 »

Di_Va написа:
wenche написа:Не разбирам. Този майски бръмбар го има навред, защо само на Ким ларвите й гризат корените и то така масово :hmmm:
Трябва да има някакво обяснение, а и противодействие...
И аз това се чудих, при мен по едно време около компостера беше пълно с такива гадове, помня че тогава пръскахме с нещо и ... приключихме с компостирането. Друг е въпросът, че аз не мога да различа различните ларви - има едни, много приличат на тези при Ким, но пък били полезни, че се хранели със загниващата тъкан на растенията и така им помагали.
Трудна работа е, минава ми през ум, ако Ким си вземе кокошки :lol: , дали няма да се справят с гадовете? Имаме едни приятели, на които кокошките са щастливо пуснати из двора и май си хапват подобни неща, е оставян едни друти работи из двора, ама ...
и при мене е пълно с тия тлъсти гадове, до сега не знаех с какво се хранят , сега ми стана ясно ,но по розите още не съм забелязала жертви .... брех гадове мръсни , като разкопая току излизат от някъде - от всякъде :potekoha:
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 234 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от zeleno »

pepelqshka71 написа:
wenche написа:Режи !
Ох, проблема е, че трябва да отрежа до долу. Но щом се налага :eeeh:
хич не се коси
розата щом е отгледала такъв як клон - значи не е вчерашна
пак ще избие :daaa:
аз по принцип яко скъсявам и орязвам преди садене , че даже и резници от отрязаното залагам
нямам роза на която това да е попречило
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13525
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 257 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от kim »

Благодаря момичета за съветите и че се ровите да откриете нещо. :liubov:
Района е там някъде :dovolen: и е възможно грийни да е права. Това явление не е само при мен,
има го и наоколо. Просто при мен е по-масово, може би защото имам повече рози :dovolen:
Иначе от хора знам и съм виждала, че повалят цели дръвчета и то не съвсем тънки. Изсъхват изведнъж
и като разкопаеш виждаш, че няма корени :shock:
Венче, не използвам тежка химия, а и не тежка съвсем рядко. Според един стар агроном,
за момента няма химия, която да им въздейства, опитвали са се :nod: . Решението било механично събиране.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7593
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 1873 пъти
Получил благодарност: 1003 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от pepelqshka71 »

Благодаря зеленко :tzeluvka: . Сега съм я топнала във вода. Утре ще режа и садя.
Венче и за теб :tzeluvka:
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
bell

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от bell »

kim написа: Района е там някъде :dovolen: и е възможно грийни да е права. Това явление не е само при мен,
Да, това четох и аз сега, че някъде са били третирани цели райони, за да премахнат популацията, но препаратите били забранени в Европа. Можело да се получи голяма напаст и да, нападат всичко, всякакви корени, дори тревата. :snif:
Другото, което ми хрумва освен ръчното почистване е точно преди периода на снасане на яйцата някъде юни да муличараш с кашони в плитко до земята и окосена трева да се скрие. Това може в близост до розите, поне да не се развиват ларвите там. Ларвите няма да могат да прокопаят тунели и да слезнат дълбоко в земята да зимуват :hmmm:
Те тези гадини снасят навсякъде и в тревата, но поне няма да са ти в близост до розите.
Знам ли, но нещо трябва да спре пътя на ларвата към почвата, за да зимува, поне в близост до растенията - фолио :hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”