Има ли рози, има и проблеми

Публикувай отговор
aurelija
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1814
Регистриран на: Яну 29, '12, 09:21
Местоположение: Пловдив,кючука
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 22 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от aurelija »

Благодаря, Havga
А някакъв конкретен препарат за мана ще ми препоръчаш ли ?
И трябва ли да пръскам профилактично, или само като се появи заразата ?
Питай,ше видим дали може...
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Havga »

Ами твоите изглеждат добре, не знам тази саксия на открито ли е. При мен са напълно на открито и нон стоп ги вали дъжд, съответно влагата е доста. После пеква слънце и условията да се маносат са направо перфектни.
По принцип не пръскам, ако няма проблем, защото това е тераса, но реално вече има проблем и се наложи да почерпя всички рози със Скор - това имах под ръка.
Топсин М също върши работа, а вероятно има и други препарати в агроаптеката за брашнеста мана.
Радвай им се, пък ако видиш нещо притеснително тогава. Моите още не са умрели от маната дори се канят да цъфтят, въпреки че видът им няма нищо общо с миналогодишния.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от milena02 »

Аурелия, да не те объркаме, но моето мнение е, че винаги засаждането в градината е по-добрият вариант. Срещу мана може да използваш още и Топаз, Скор е чудесна профилактика и срещу черни петна. И не когато се появи проблемът, а през две-три седмици. Засадени в саксията, въпросът е не че ще им се преплетат корените, а че няма да се развият добре. Но преди да ги преместиш в земята - защото това ще е стрес за розите - трябва да ги закалиш, т.е. да ги излагаш на слънце, на вятър, на дъжд. Аз съм садила контейнерни рози и юли месец. Тепърва имам да си поръчвам, понеже две патио са ми се гътнали и трябва да ги подменя. Никога не е имало проблем. При мен розите - и то най--ниските сортове - мрат от засушаване, понеже само през лятото съм при тях и ако ранната пролет или късната есен се окажат сушави, няма кой да ги полива. Катерачите и храстовите са си ОК, защото имат дълбоки корени и си смучат директно подпочвени води.
aurelija
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1814
Регистриран на: Яну 29, '12, 09:21
Местоположение: Пловдив,кючука
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 22 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от aurelija »

Благодаря Havga и Milena02
Топсин имам, ще взема и Топаз и Скор.
Розите са на открита южна тераса и към момента изглеждат чудесно, с изключение на Пашмината, която ми беше най на сърце, но си отиде точно в следствие на симптомите описани от Havga.Поливах я с калиев перманганат и топсин, но не я спасих.
Питай,ше видим дали може...
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Havga »

Asarina написа: Фев 6, '17, 19:24
Виола написа:Азарина, амониевата селитра я слагай чак когато розите развият листа.
Ще ги дебна, Виолче :liubov2:
Четейки темата назад във времето се обърках отново с т.нар. пролетно торене. Сега чета, че април се слага азотен тор, а после (май) калиев. Само да вмъкна, че повечето ми рози имат пъпки от април.
Вече наторих с Яра Мила комплекс (началото на април), който е калиев, но някой рози жълтеят отдолу и се чудя дали не им липсва нещо....
Какво ще стане ако ги полея със зелен Кристалон? Ще преторя ли според вас? Или да търся причината за жълтеенето другаде?
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от dar »

Havga, почерпи ги малко със зелен камък, да не би да страдат от хлороза.
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Havga »

dar написа: Май 3, '19, 10:02 Havga, почерпи ги малко със зелен камък, да не би да страдат от хлороза.
Не е хлороза, Ани Дюпри е най-проблемната, тя и много рано се разлисти и направи пъпки. Но сега по-долните листа пожълтяват и падат. Всеки ден чистя и те стават все повече.... иначе цъфти и то доста.
Подозирам липса на азот или магнезии или пък да е от маната, която леко я е закачила.
Пръсках със Скор и листна тор в сряда, оставили съм я да се позасуши и довечера ще полея със зелен кристалон и се чудя дали все пак да не и пръсна и малко желязо. Но се притеснявам да не повредя пъпките и цветовете.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 458 пъти
Получил благодарност: 862 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от greeneyed »

Огромни колонии от зелени въшки са се настанили по връхните пъпки на розите. 8-) На по-голямата част от розите листата им са навити на фунийка , виждат се даже безсрамните гъсеници! 8-) Тъй като децата са в истинския смисъл на думата около мен за тези 11 дни , не си позволявам да пръскам с инсектицид. Първо направих смес от малко олио, течен сапун и топла вода, сложих в пулверизатор и нафъсках всички рози. Не очаквах кой знае какво, поне да се намали полулацията. За моя изненада, вчера въшките бяха станали от светло-зелени на червени и черни и неподвижни))))))))))))))) Вече добих по-голяма надежда за ефекта от природните средства за растителна защита и сложих 50 гр люти чушки в 2 л вода, варих 1 час,пасирах, прецедих . Разредих в съотношение 60 мл на 5 л вода , пак течен сапун добавен и офъскани всички листа на розите . Да видим сега гъсениците обичат ли люто? 8-) И ако другата седмица пак видя гъсеница или свити листа, минавам на тежката артилерия. :ufff:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
liubami
Кафевар/ка/
Мнения: 789
Регистриран на: Яну 11, '13, 13:08
Местоположение: софия

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от liubami »

Листата на повечето ми рози са някак странно извити, можете ли да кажете на какво се дължи и какво да правя?
Изображение

Изображение

Изображение
https://flickr.com/photos/147607694@N05 ... 9499790383" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4446
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 68 пъти
Получил благодарност: 212 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от jozefin »

Грийни, колко горе-долу олио и сапун сложи на литър?
Наистина въшките са на гроздове. Дори пъпките не се виждат от тях. Да взема да напръскам днес, въпреки че го дават да вали.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”