Има ли рози, има и проблеми

Публикувай отговор
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от МГХ »

Еличка написа: Май 30, '18, 16:59 МГХ, не е ли мъхнат бръмбар?
Три дни не си бях виждала цветята, беше пълно, ужасно!
Нуреле пръсках и ги унищожих - 0,7 ml /10 литра вода.
Да, мъхнат е. Ще ги напръскам с Нуреле. Благодаря !
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Еличка »

МГХ написа: Май 30, '18, 17:40
Еличка написа: Май 30, '18, 16:59 МГХ, не е ли мъхнат бръмбар?
Три дни не си бях виждала цветята, беше пълно, ужасно!
Нуреле пръсках и ги унищожих - 0,7 ml /10 литра вода.
Да, мъхнат е. Ще ги напръскам с Нуреле. Благодаря !
Объркала съм в писането 7 мл на 10 литра вода.....
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8475
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 821 пъти
Получил благодарност: 620 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Shami »

Като прочетох за тази орехотворка,се сетих,че някъде я бях виждала по розите ми :hmmm: ,обаче не можех да си спомня къде точно. :ufff:
Днес,при сутрешната визитация я намерих на розата очите,изрязах клончето веднага,огледах розата,не виждам нищо друго засега. :hmmm:
Розата се скъса да цъфти ,даже е пуснала и един нов шиш и целият е в нови пъпки.Сега ми е притеснено,след като прочетох,че това нещо унищожава розата толкова бързо,че няма смисъл да се бориш и да я пръскаш,още повече ,че заради алергия при мен не пръскам с нищо.
Само сапунива вода за листните въшки.
Lois

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Lois »

Еличка написа: Май 30, '18, 15:54
Lois написа: Май 30, '18, 14:11 добре де, само не разбрах тази орехотворка, само засегнатите цветове ли да изрежа, или както там пише цялото растение???? ужас!
Меры борьбы. Обрезка и уничтожение галлов до вылета из них орехотворок.

http://www.rosebook.ru/articles/stati-o ... ehotvorka/
т.е. трябва да изрежем засегнатите части - "гнезда"
Благодаря, Еличка, това не го бях видяла.
Leila123
Кана кафе
Мнения: 516
Регистриран на: Май 19, '18, 22:33
Местоположение: София

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Leila123 »

Здравейте, за първи път пиша в темата. Отскоро се опитвам да направя градинка на вилата. Имам проблем с един бял Айсберг. По листата му има кафяви петна, а по пъпките бели мушички. Клончета са слаби и много разперени, едвам издържат пъпките. Листата капят. Пролетта не можах да го подрежа. Миналата неделя го напръсках със смес от Дитан и още нещо, което ми дадоха в аптеката. Но трябва ли да я орежа или е късно? Тази неделя пак ли да пръскам? Не знам как да кача снимки......
gospodinov

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от gospodinov »

Leila123 написа: Юни 1, '18, 09:42 Здравейте, за първи път пиша в темата. Отскоро се опитвам да направя градинка на вилата. Имам проблем с един бял Айсберг. По листата му има кафяви петна, а по пъпките бели мушички. Клончета са слаби и много разперени, едвам издържат пъпките. Листата капят. Пролетта не можах да го подрежа. Миналата неделя го напръсках със смес от Дитан и още нещо, което ми дадоха в аптеката. Но трябва ли да я орежа или е късно? Тази неделя пак ли да пръскам? Не знам как да кача снимки......
Здравей Лейла, добре дошла.

Тук, в тази тема е описано как се качват снимки
viewtopic.php?f=7&t=3759&hilit=%D0%BA%D ... &start=150
Относно розата, трябва да правиш профилактични пръскания, особено в тези месеци, когато през ден -два вали.
Мои познати, които харесват розите, но не искат чак толкова да задълбават в тях, пръскат розите, когато пръскат и лозите.
Не е лошо да качиш снимки, за да се види какви са петната.
Розата влечащия Айсберг ли е или флорибундата?
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4885
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 338 пъти
Получил благодарност: 278 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Di_Va »

Това с галите или т.нар.орехотворка от предната страница, мисля че не е толкова страшно. Миналата година имах на една роза, изрязах и до там! Тази година няма.
Мъхнати бръмбари (дори не знаех че са такива) и при мен има много, щом Нуреле е верния препарат, ще "почерпя" и моите тези дни!
Лейла, Айсберг е странна роза, някъде е прекрасна, но при мен не се държи подобаващо - нито белият, нито бургундито - слаби са им клонките, все са с оголени клони от черни петна и така. Вярно, че нямам навик да пръскам превантивно, може би там е разковничето!
firefly
Дълго кафе
Мнения: 127
Регистриран на: Апр 11, '17, 15:37
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от firefly »

Привет!

Някой от вас може ли да удари едно рамо със съвет в диагностицирането на това пожълтяване?

Изображение

Няма никакви очевидни вредители или гъбички, даже в началото не му обърнах много внимание, но сега го има по всички 4 рози, които са в близост една до друга. Листата, които се прошарват така много бързо падат и не са само такива, до които не достига слънчева светлина. Розите са пръскани профилактично от месец насам през 10тина дни с нийм и разредено мляко, торени са също... наистина не знам какво може да е това
Leila123
Кана кафе
Мнения: 516
Регистриран на: Май 19, '18, 22:33
Местоположение: София

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Leila123 »

Gospodinov, добре заварила! :dovolen:

Ето снимки на листата и розата:
Изображение
Изображение
Изображение

След като са пръскани миналата неделя, тази да ги пръскам ли отново? Взех и Кристалон с кафява капачка. Мога ли сега да торя? Казаха ми да го с смеся препаратите, които имам за /Дитан и Зеон май беше другия :hmmm: / гъбички и инсекти и да пръскам. Или е по-добре да торя в земята?
Leila123
Кана кафе
Мнения: 516
Регистриран на: Май 19, '18, 22:33
Местоположение: София

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Leila123 »

Изображение

Изображение

Изображение

Ето отново снимките....
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”