Има ли рози, има и проблеми

Публикувай отговор
Аватар
молина
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Окт 19, '16, 18:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 7 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от молина »

Това е Jude the Obscure - една от любимите ми Остинки. Има пъпки, обещава цвят, но... е нападната от нещо- по целия храст има завити листа и едни малки тъмни точки... Листата подозирам, че са дело на гъсеници, а другото какво е? И по- важно- с какво да третирам, за да уморя и двете едновременно? Досега съм пръскала с подхранващия тор за цветя на Флорин, но миналата седмица не издържах и минах наред с Нуреле, защото от тези гъсеници незнам, дали ще видя цвят. :ufff:
Ето я розата:

Изображение

Изображение
"Когато има желание, ще се намери и начин.
Когато няма желание, ще се намери оправдание."
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5591
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1666 пъти
Получил благодарност: 1828 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Тутти »

И аз имам на три рози листозавивач. Аз механично и веднага отстранявам тези листа и ги унищожавам. В сравнение с минали години, тази имам само на тези рози и то малко. Не личи, че съм махнала десетина листа. После пръскам с органомеден препарат, и с подхранващ. Не влияе на цъфтежа този листозавивач. Цъфтят си розите, стига да не изпуснеш положението и да се поразят много листа.
Аватар
ann
Виенско кафе
Мнения: 491
Регистриран на: Мар 7, '14, 14:36
Местоположение: Варна

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от ann »

Молина, виж на с.284 в тази тема моите петна по листата на розите. Много ми приличат на твоите преди да се разрастнат до размерите от снимките ми. На мен ми приличат на повреда от пръскане с препарат, но ако не е това, си мисля за гъбично заболяване. Надявах се Миша да погледне да си каже мнението...
Аватар
молина
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Окт 19, '16, 18:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 7 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от молина »

Тутти, ann, благодаря за включването. Значи голямо рязане на листа ще падне другия уикенд! По тази роза има доста завити, но по голяма част от останалите ми рози също. Мислех, че са гъсеници. От няколко седмици се боря с тях, толкова пъпки ми изпоизгризаха гадинките, а за листата да не говорим. А за тъмните петна наистина приличат на твоите, ann. Не съм снимала листата от долната страна, но и там имаше такива петънца като отгоре, но малко по- малки. Не знам, обаче дали е възможно да съм я изгорила с пръскането, защото само тази роза е така, пък минах всички подред с пръскачката...Дали не е ръжда?
"Когато има желание, ще се намери и начин.
Когато няма желание, ще се намери оправдание."
Аватар
ann
Виенско кафе
Мнения: 491
Регистриран на: Мар 7, '14, 14:36
Местоположение: Варна

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от ann »

Молина, това е резонен въпрос :) При мен всички рози се сдобиха с черните петна, олеандрите също, както и розите на съседката, която отсъства и се грижа за нейните в момента. Затова предположих, че съм ги изгорила с препарат. Петната в началото бяха точно като твоите , малки и черни, после се превърнаха в големи и с разлата форма.
За ръждата - не мисля, че започва така. Единият ми Дарби има ярко оранжеви петънца и оранжеви кратерчета от долната страна на листата- това мисля ме е началната фаза на ръждата. И аз днес ще режа листа.
Кажете с какво дезинфекциране инсттументите след това?
Аватар
молина
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Окт 19, '16, 18:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 7 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от молина »

Мерси, ann! При мен няма оранжево, само кафяви са петната. Освен само на тази роза да не й е понесло пръскането, знам ли... :hmmm: Ще я следя как е. Дано се оправи! Освен да й изрежа само завитите листа, а тези с петната ще ги оставя, че иначе трябва да я ошмуля цялата :ufff:
За дезинфекция потапям ножицата във формалин, а ако нямам - в спирт. Незнам дали е правилно, но го правя винаги, когато режа болни рози да не пренеса заразата.
"Когато има желание, ще се намери и начин.
Когато няма желание, ще се намери оправдание."
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13701
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 177 пъти
Получил благодарност: 349 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от zeleno »

почистете от розите всички долни листа , клончета на които няма пъпка , завити листенца и тогава пръскайте
като я гледам тази Джуд , бая има за рязане
оставят се само клоните с пъпки , на които също се почистват първите две долни листенца
и аз , като сложих очилата , видях , че имам нагризани рози средно м/у 10 и 15 санта под пъпката , само ЧХ с тлъсти крехки клони , към 6-8 мм диаметър , друго не я съблазнява явно гадината
част от тях орязах , после ми омръзна да режа и просто напръсках с БИ58 , като прецъфтят така и така ще режа ...
Аватар
ann
Виенско кафе
Мнения: 491
Регистриран на: Мар 7, '14, 14:36
Местоположение: Варна

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от ann »

Молина,
твоите черни петна може да са гъбичното заболяване “черни петна”. Това имах предвид по-назад. Когато моите рози го имат, започва от по- долно разположените листа. Ако го изпуснеш, ще ти обезлисти розата. Бих те посъветвала да занесеш 1-2 листа е агроаптека за диагностика.
Аватар
молина
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Окт 19, '16, 18:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 7 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от молина »

ann написа: Май 20, '19, 17:20 Молина,
твоите черни петна може да са гъбичното заболяване “черни петна”. Това имах предвид по-назад. Когато моите рози го имат, започва от по- долно разположените листа. Ако го изпуснеш, ще ти обезлисти розата. Бих те посъветвала да занесеш 1-2 листа е агроаптека за диагностика.
Това е добра идея. Тъкмо ще посъветват с какво да пръскам и да го купя веднага, че листото ще откъсна в неделя и ще мога да пръскам чак след седмица като си ида пак.
"Когато има желание, ще се намери и начин.
Когато няма желание, ще се намери оправдание."
Аватар
молина
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Окт 19, '16, 18:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 7 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от молина »

zeleno написа: Май 20, '19, 14:35 почистете от розите всички долни листа , клончета на които няма пъпка , завити листенца и тогава пръскайте
като я гледам тази Джуд , бая има за рязане
оставят се само клоните с пъпки , на които също се почистват първите две долни листенца
Ще пробвам, Фани! С рязането още ми е много трудно. Като чета уж всичко ми е ясно, но застана ли пред розата с ножица в ръка такова колебание ме обхваща, че ако се престраша да режа май или е не където трябва, или ми дожалява за малките клонки и решавам да ги оставя. Нали розите ми още са млади и нямам търпение да направят големи хубави храсти. В момента късно ли е да се направи тази процедура? По това време съм рязала само прецъфтял цвят (ако вече имам цъфнал при мен :angelche: ) или изсъхнали клонки, които съм пропуснала при рязането.
"Когато има желание, ще се намери и начин.
Когато няма желание, ще се намери оправдание."
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”