Има ли рози, има и проблеми

Публикувай отговор
Аватар
молина
Виенско кафе
Мнения: 474
Регистриран на: Окт 19, '16, 18:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 3 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от молина »

Ема, Мечтица, прекрасни са вашите Леонардовци! :liubov:
Моят е първа година и засега е доста нисък и е повече широк отколкото висок, но пък затова цъфтя на две вълни като и през останалото време имаше отделни цветове. Ако само малко му понарасне и му се пооправи храста догодина и ще е чудесен. Цвета държи дълго и не се съсипва от дъжда, а тази година доста дъжд му се изсипа :mrgreen:
"Когато има желание, ще се намери и начин.
Когато няма желание, ще се намери оправдание."
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от dar »

Моя розов Леонардо е втора година. Доволна съм от него, цъфти, държи цвят дълго, прави някой дълъг шиш, но като цяло ме радва. Имам и червения Леонардо и той е страхотен и той тази година има два малко по високи шиша, не спира са цъфти, въпреки пръскачката на тревата . Изчакайте, не бързайте да ги отписвате розите, кото всяко нещо си искат време. Кой го казва, най- нетърпеливия човек!
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от dar »

Пиша от телефон и моля да ме извините за разни грешки. От две години имал розите Soul и Фридрехлихт, надявам се на втората роза да съм улучила името, бяло- кремава. И двете са та Тантау. На втората роза храста за сега е ужасен, много тънки клони, намалих им бройката посред лято и сега пък извади 4-5 дълги шиша към 2 м. Догодина мисля да оставя само шишовете и да видя храста тогава. Цветовете са дребни. Споделете при вас как е? А Soul като че ли не е много цъфтежна. Храста е по- добре , но не държи много цвета. И за нея ако имате впечатления споделете. Мисля да им дам шанс, да докарат 3- 4 години и ако не са ок да ги заменя. Благодаря предварително на отзовалите се.
gospodinov

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от gospodinov »

dar написа: Сеп 11, '18, 09:09 Пиша от телефон и моля да ме извините за разни грешки. От две години имал розите Soul и Фридрехлихт, надявам се на втората роза да съм улучила името, бяло- кремава. И двете са та Тантау. На втората роза храста за сега е ужасен, много тънки клони, намалих им бройката посред лято и сега пък извади 4-5 дълги шиша към 2 м. Догодина мисля да оставя само шишовете и да видя храста тогава. Цветовете са дребни. Споделете при вас как е? А Soul като че ли не е много цъфтежна. Храста е по- добре , но не държи много цвета. И за нея ако имате впечатления споделете. Мисля да им дам шанс, да докарат 3- 4 години и ако не са ок да ги заменя. Благодаря предварително на отзовалите се.
Ето снимка на моя Соул, майски цъфтеж

Изображение

Имам Соул, Госпел и Аскот, които с малки разлики са близки по визия и представяне рози. Не бих ги нарекъл от най-цъфтежните, средна работа, както и доста други сортове, зависи какви са ти очакванията.
Според мен представянето на една роза зависи от доста неща - условия, грижи, слънце, подложка....ако уцелиш на 80% от всичко, розата ще те радва.
Относно шишовете и компактния храст, трябва по-често да се намесва ножицата, особено след първата вълна на цъфтежа. Доста от сортовете имат склонност да правят такива шишове.
Другата роза я нямам.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от libra »

Tова лято беше необичайно по валежи и подложи розите на по-особени условия.Валежи докараха голям прираст в шишове.Много от розите ми,които обичайно са по 120 сега са по 2м.Въпреки,че аз след първия цъфтеж доста ги скъсявам,ако има прорастнали клонаци.На валежи и цветовете малко устискват.
Малините ми изгниха с плодовете на върха чак.
gospodinov

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от gospodinov »

libra написа: Сеп 11, '18, 11:49 Tова лято беше необичайно по валежи и подложи розите на по-особени условия.Валежи докараха голям прираст в шишове.Много от розите ми,които обичайно са по 120 сега са по 2м.Въпреки,че аз след първия цъфтеж доста ги скъсявам,ако има прорастнали клонаци.На валежи и цветовете малко устискват.
Малините ми изгниха с плодовете на върха чак.
И при мен е така, рози които са били преди със компактни размери сега гонят висините.
Едното от обясненията, които си давам е това, което си посочила, другото ми съмнение е че за първа година сложих амониева селитра март месец и се чудих дали не е от нея :hmmm:
Третия фактор при мен, е че не ми остана време да ги фризирам след първия цъфтеж и това със сигурност си оказа и то влияние.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от libra »

ММ винаги ги тори .Подстригване аз пък винаги правя . Многото вода и не толкова палещо слънце доведоха до този растеж.Иначе ,си поливаме редовно ,но не е същото,не можем толкова обилно .Флоксовете ми пуснаха странични клонки и сега цъфтят като първи цъфтеж.
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от dar »

Не съм сигурна, но шишовете излизат при мен по- късно, не след първия цъфтеж. Догодина, живот и здраве ще наблюдавам. Кога лежите шиша? Той на върха е с пъпки, ной- вероятно преди за образува пъпките.
gospodinov

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от gospodinov »

dar написа: Сеп 11, '18, 13:58 Не съм сигурна, но шишовете излизат при мен по- късно, не след първия цъфтеж. Догодина, живот и здраве ще наблюдавам. Кога лежите шиша? Той на върха е с пъпки, ной- вероятно преди за образува пъпките.
Според мен, добър вариант е още когато започне да задминава желаните размери.
Забелязал съм, че при мен шишовете се появяват след първата вълна и точно затова е хубаво да се направи лятна резитба с цел поддържане на компактност в розите.
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от dar »

Мерси, Господинов! Догодина ще се постарая! По твоя препоръка са в градината ми и не ми се ще да ги заменям! Но ако се наложи след 4 година, заминават.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”